Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ruský vývoj hypersonické rakety se blíží do cíle. Protiraketové obrany (PRO), ale dokonce i ty, jejichž vývoj v USA ještě ani nezačal budou bezmocné

Emil Kalabus

Ruské raketomety a hypersonik, proti němuž neexistuje obrana.

  • rusky-vyvoj-hypersonicke-rakety-se-blizi-do-cile-protiraketove-obrany-pro-ale-dokonce-i-ty-jejichz-vyvoj-v-usa-jeste-ani-nezacal-budou-bezmocne

 

Raketomety – jedna z nejúčinnějších forem současné dělostřelecké výzbroje. Od dob legendárních Kaťuší se ruským konstruktérům raketometů podařilo dosáhnout takové účinnosti těchto zbraní, že se prakticky vyrovnají zbraním jaderným. A systémy Tornado-G a Tornado-S lze bez nadsázky zařadit mezi nejúčinnější prostředky raketového dělostřelectva. To, že dostaly jméno podle jedné z nejničivějších přírodních katastrof, určitě není náhodou.

Jejich salva je srovnatelná s atomovým úderem.

 

V jakési svérázné evoluci raketometů stojí Tornado-S coby nástupce Smerče jednoznačně na vyšším stupni vývoje. Podle náměstka ministra obrany RF Jurije Borisova má tento typ raketometu ve srovnání se svým předchůdcem větší dosah, co je ale nejdůležitější –změnil se ve vysoce přesnou zbraň, neboť každá reaktivní střela je vybavena naváděcím zařízením. Do střely je zabudován přijímač systému GLONASS (ruská obdoba GPS), který umožňuje korekce dráhy jejího letu.

Tornado-S je až po okraj naplněné elektronikou. Řízení střelby má na starost palubní počítač a operátor vše řídí a kontroluje z ovládacího pultu. Jak říkají samotní operátoři, kratší čas přípravy k boji zkracuje i čas strávený v palebném postavení a umožňuje jeho rychlou změnu. A to je v podmínkách soudobé války otázka přežití. Doba potřebná u Tornada k opuštění palebného postavení představuje necelou minutu!

Vývoj hypersonické rakety se blíží do cíle.

Z polygonu v Orenburské oblasti byla vypuštěna mezikontinentální balistická raketa RS-18B Stilet (v kódu NATO SS-19 Stiletto), jejíž start upoutal pozornost odborníků na obou březích Atlantiku.

Samotná raketa, která je ve výzbroji (SSSR a poté RF) od roku 1979, přitom velkou pozornost nepřitahuje. Jde o typ s pohonem na tekutá paliva umístěný v podzemních silech a nesoucí šestinásobnou jadernou hlavici, který se oproti základnímu typu vyznačuje zvýšenou spolehlivostí.

Ovšem bojová část (hlavice), která byla na svou dráhu vypuštěna pomocí této „stařenky“, představuje v raketové technice něco zcela nového. Podle mínění expertů jsou proti ní zcela bezmocné nejen současné prostředky protiraketové obrany (PRO), ale dokonce i ty, jejichž vývoj v USA ještě ani nezačal. Bojová hlavice (s vlastním pohonem) je hypersonická a je schopná manévrovat ve vertikální i horizontální rovině. Nemůže na ní „vyzrát“ žádná antiraketa.

Další vznikající hypersonický prostředek je křídlatá protilodní raketa Zirkon. Její zkušební testy začaly v roce 2012. Provedeno bylo 5 testů, poslední 16. dubna letošního roku – a byl plně úspěšný. Raketa je určena jako výzbroj raketových křižníků námořní flotily, její předpokládaná rychlost je do 12M a dosah 1000 km.


Ruská raketová vojska – video

https://www.youtube.com/watch?v=v71eF8HdZb8


Zdroj: http://www.eurasia24.cz/vojenstvi/643-vyrobek-4202-prorazi-americkou-protiraketovou-obranu

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře