Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

ACTA a TTIP - cesta k totalitě

Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají.

G. Orwell

 

Víme, že v roce 2012 došlo k podpisu dohody ACTA na jednání v Tokiu. Silná vlna občanského odporu nakonec zapůsobila na Evropský parlament a EU nakonec od dohody pod veřejným tlakem ustoupila.

   Je to jedno z důležitých vítězství, ale podle informací které jsou k dispozici, má být ACTA či její modifikovaná podoba zahrnuta v Transatlantické smlouvě. Síly, a zájmy, které stojí za ACTA, jsou příliš silné a jde jim o příliš mnoho, než aby se vzdaly definitivně.

  • acta-a-ttip-cesta-k-totalite

 

ACTA se měla stát mezinárodní smlouvou upravující mezinárodní standardy pro vymáhání práv k duševnímu vlastnictví. Podobně jako Transatlantická smlouva, i ACTA byla projednávána utajeně. Zde však sehrála Wikileaks klíčovou roli v tom, že se ji podařilo části dokumentů včas odtajnit.

    „Vysvětlením“ restrikcí, které ACTA zahrnovala, byl nárůst globálního obchodu s padělaným zbožím a rozrůstající se pirátství u copyrightem chráněných děl. Dohoda byla silně lobbována organizacemi jako International Trademark Association. Vzhledem k utajenému projednávání byla dohoda tehdy podepsána řadou vyspělých zemí (Australie, Kanada, Singapur, USA a také EU). A právě po podpisu EU, který již nebylo možno utajit, se spustila vlna silného občanského odporu, v němž důležitou roli sehrály Pirátské strany a hnutí.

Nešlo jen o odpor vůči snaze zabránit sdílení informací a znalostí přes Internet. Proti se postavili např. i Lékaři bez hranic, kteří varovali před zhoršeným přístupem k lékům v rozvojových zemích.

     ACTA obsahuje mimo jiné návrhy na to, aby nekomerční kopírování (pro osobní potřebu!) bylo kvalifikováno jako trestný čin, za který by hrozilo vězení.

Do popředí by nastoupila kontrola počítačů, notebooků s následným odpojováním Internetu. Nelegálním obsahem by mohlo být téměř vše co by se nehodilo vládnoucí elitě. Tresty měly být exemplární.

V USA se do používání exemplárních trestů za sdílení dat pustili. Udílené pokuty vás mohli naprosto zruinovat.

K tomu se na internetu vyrojili ironické komentáře upozorňující, že pokud jako bankéř ožebračíte ekonomiku, nestane se vám vůbec nic (resp. Dostanete určitě zlatý padák). Pokud budete sdílet data, dostanete pokutu převyšující 100 000 dolarů.

Internet prostě elity nemají zcela pod kontrolou a alternativním zdrojům se daří využít moderních technologií k získání informací o skutečné povaze mezinárodních vztahů, např. (vedení konfliktů).

Prostě jde o informace, které poskytují to, čeho se elity zpravidla nejvíce bojí: pravdu.

Podobně je to s před občany pečlivě tajenou Transatlantickou smlouvou TTIP. (Transatlantic Trade and Investment Partnership.

Největším nebezpečí TTIP spočívá v tom, že chce ukotvit nadvládu korporací nad vládami pomocí variace na nechvalně známý článek 11 NAFTA.

            Článek 11 totiž umožňuje investorům žalovat vlády, pokud jejich opatření negativně ovlivní investici. Šíře článku 11 a jeho vymáhací síla je neuvěřitelná a nesrovnatelná s ničím, co zde bylo dříve na „ochranu“ investorů. Vláda ztrácí možnost zasahovat do ekonomiky ve veřejném

zájmu...Spory investor – stát jsou právně uzavřeny před veřejností a vedeny tak, že korporace v rukou drží všechny trumfy.

Klíčem k nadvládě korporací jsou mezinárodní obchodní tribunály, jejichž slyšení a rozhodování jsou tajná. Právníci, kteří tam rozhodují, jsou zaměstnanci korporací, o jejichž nárocích mají rozhodovat. Občané jsou z procesu rozhodování vyřazeni a k vůli utajení o něm nebudou vědět. (Kdyby nebylo Wikileaks, tak bychom nevěděli nic, kromě obecných blábolů o tom, jak budou EU a USA krásně vzkvétat, až do EU začnou Američané navážet své geneticky modifikované potraviny a kuřata omývaná chlorem.) Tato úprava zaručí, že parlamenty i soudy jednotlivých zemí se změní na soubor figurín, jejichž reálná moc – jakkoliv je nyní omezená – bude už naprosto směšná a pouze dekorativní – reálnou mocí ustanovit si zákony na míru už budou disponovat pouze korporace.

Pravděpodobnost, že korporace soudní procesy vyhrají je téměř jistá. Zabije se tak hned několik much jednou ranou: odstraní se „přebytečné“ ohledy na sociálno a životní prostředí, aby se americkým korporacím umožnilo dosahovat dalších zisků (na úkor Evropy samozřejmě). Korporacím se tak dostane do rukou evropské bohatství, které se bude dál koncentrovat v rukou několika málo jedinců.

Ochrana práv duševního vlastnictví (modifikace ACTA) zabrzdí technologický pokrok, který ohrožuje systém a navíc ještě zajistí dostatečný příliv renty pro korporace. Jako bonus je možno odbojné jedince nechat zavřít a trestat je jako nejtěžší zločince za sdílení materiálů na Internetu, případně je pokutovat a zničit je finančně.

Podpisem TTIP bude otevřena cesta k totalitnímu systému, kde ti kteří chtějí šířit a sdílet alternativní informace, budou pronásledováni a špiclováni (NSA) a kde budou zákony tvořeny pro jedno procento nejbohatších.

Pokud se jim podaří navzdory občanům takový totalitní systém zřídit, bude možno jej odstranit pouze revolucí.

Schválení TTIP je cestou ke korporativnímu fašismu, k totalitnímu systému.

Zdroj: Kniha Přelom – Ilona Švihlíková

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře