Ohlédnutí za tím nejlepším z festivalu Jeden svět
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Zóna kultura|
- 22. březen 2012|
- #85|
- 14954 x
Střípky izrealsko-paletinského konfliktu
Palestinský zemědělec Emad si pořídil kameru, abych mohl filmovat svého čtvrtého čerstvě narozeného syna. Ve stejné době se však kousek od jeho vesnice chystala výstavba velké izraelské osady. Vesničané se jí snažili zabránit pravidelnými pátečními protesty, tak aby ochránili půdu, která je jejich jedinou obživou.
Emad svou kameru používá jako zbraň v nevyrovnaném boji s izraelskými vojáky, kteří jsou čím dál agresivnější a na neozbrojené protestující používají stále tvrdších prostředků. Emad si díky natáčení a tedy vidění skrz kameru vytváří od bídné situace jistý odstup. Filmování je pro něj smyslem nelehkého života. Kamera, která několikrát zastaví kulku, mu tak život několikrát dokonce zachraňuje.
Ne náhodou byl tento dokument oceněn za nejlepší režii. Od začátku až do konce, bez přestávky, působí snímek na divákovy smysly krutou realitou. Bezmoc, krev, zranění, smrt se však neustále mísí s několikaletou neutuchající snahou o revoltu – kterou obyvatelé vesnice oplývají i v těch nejtísnivějších okamžicích. To vše si zaslouží obrovský obdiv, stejně jako to, že samotný Emad i přes snahu úřadů mu to znemožnit přijel do Prahy, aby se mohl festivalu Jeden svět účastnit. Ačkoliv má letiště v Tel Avivu půl hodiny od svého domova, musel jet 24 hodin na letiště do Jordánska, protože mu z Tel Avivu nebylo povoleno odcestovat.
Ukázku z filmu najdete zde.
Nová média jako spása?
Jakým způsobem lze pro dobro věci využít nejrůznějších moderních technologií v rámci festivalu Jeden svět ukázali jak čeští, tak zahraniční hosté. V rámci České republiky bylo představeno 11 už fungujících projektů nových online iniciativ – jako např. budovanistatu.cz, mapyhazardu.cz, fondomat.cz, chodcisobe.cz, Development Coffee, ale také TechSoup Global či technologická řešení podporující nevidomé, seniory či neslyšící.
Po představení českých projektů přišlo na řadu vyhlášení mezinárodní soutěže One World Social Innovation. Při té byly představeny projekty, do kterých díky moderním způsobům komunikace postupně zapojují lidé z celého světa. Vítězem se stala sociální síť Liza Alert organizující hledání ztracených ruských dětí. Jeden ze zakladatelů sítě, Grigorij Sergeev, vysvětluje důvody vzniku takového projektu: „Je potřeba vytvořit něco, co předejde jisté smrti pohřešovaných lidí. Proč jisté smrti? Protože je nikdo nehledá. Ti, co by za to měli být zodpovědní, jsou neaktivní. V případě Lízy byla policejní reakce úchvatná: dva dny ji vůbec nehledali, neboť zrovna probíhaly oslavy výročí města. A když se nakonec do hledání pustili, byli to jen dva až tři jedinci, kteří se jen vyptávali lidí, zdali ji a její tetu neviděli. Byla to pouhá imitace aktivity."
Kromě tohoto vítězného projektu bylo představeno ještě několik dalších mimořádně zajímavých počinů, jako zmapování keňského slumu Kibera, díky kterému jeho obyvatelé ví, kde najít vodu, odpovídající lékařskou péči či kde se lze bezpečně pohybovat.
Galerii jednotlivých projektů najdete zde: http://jedensvet.cz/newmedia/soutez/galerie-projektu-2012/
Zdroj: http://jedensvet.cz/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Čelíme mimořádné události. Washington se rozhodl jít do války s Ruskem.
- Z PRONEWS (22.11. - 23.11.2024): Rusové zveřejnili cílovou mapu Evropy pro mezikontinentální střelu RS-26 Orešnik...
- Z PRONEWS (23.11. - 24.11.2024): Mohutný ukrajinský úder v Kursku: 10 balistických raket ATACMS vypuštěno ve snaze zastavit ruský postup
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
Související články