Čína se postavila do čela revoluce na světovém trhu se zlatem
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / ze světa|
- 23. březen 2015|
- cz.sputniknews.com|
- 9241 x
Na světovém trhu se zlatem nyní platí nová pravidla hry. Londýnský fixing zlata přestal existovat. Nahradila ho elektronická aukce, jejímiž účastníky nebudou čtyři banky, jak tomu bylo dříve, ale kolem 20. Jsou mezi nimi i tři čínské banky: Obchodně-průmyslová banka, Stavební banka a Banka Číny.
Přímý přístup čínských bank k fixingu vyvádějí celý světový systém určování ceny zlata na kvalitativně novou úroveň. Vždyť přeci, čínští hráči nového bankovního poolu dnes fakticky kontrolují Šanghajskou zlatou burzu, což je největší trh s fyzickým zlatem v Asii. Tímto způsobem, díky díly účasti čínských bank, bude na světovém trhu se zlatem zavedeno celodenní obchodování. Jedná se o novou a pádnou žádost Číny o dominanci na tomto trhu.
Všechny poslední roky Čína cíleně směřovala k tomu, aby mohla samostatně a přímo ovlivňovat trh se zlatem. Nyní se tak ještě více přiblížila k dosažení svého geopolitického cíle, domnívá se expert Institutu Dálného východu RAV Jakov Berger:
"Všechno úsilí Číny napomáhá a je namířeno na to, aby byl světový finanční trh přepnut z dolaru na jakoukoliv jeho alternativu. Včetně zlata, jüanu, nebo jiných národních měn. Čína s USA vede velmi složitý a dlouhý boj o vůdčí postavení na mezinárodním finančním trhu. Avšak, na rozdíl USA, které dosáhly vůdčí pozice ve světových financích po zavedení dolaru místo zlatého standardu, Čína se ke zlaté paritě vracet nechce. Chce zvýšit roli své vlastní národní měny a vytěsnit dolar. V tom to všechno spočívá. A zlato je podpůrný prostředek při boji s USA a s jejich dolarem."
Jak může čínská expanze na světovém trhu se zlatem ovlivnit existenci celého systému zlata a měn? Jaké je možnost reakce na „čínskou revoluci" ve světě v případě jejího úspěchu? Zde je opatrná prognóza Jakova Bergera:
"Každý hráč na zlatém a valutovém trhu hájí své vlastní zájmy. Ti, kteří jsou připraveni k diversifiklaci svých zlatých a valutových rezerv budou tento trend, který Čína prosazuje, vítat. Ti, kteří se, přeci jenom, přiklánějí ke starému systému, zůstanou na orbitě USA. Jedná se tu ale o dlouhodobé soupeření Číny a USA, jüanu a dolaru, jehož konec se nedá nijak odhadnout."
Nedávno vešlo ve známost, že Šanghajská zlatá burza může v letošním roce vydat svůj vlastní zlatý fixing, který bude denominován v jüanech. Čína potřebuje vlastní orientační bod jak pro své výrobce, tak i pro zahraniční prodejce. Spolu s tím je zřejmé, že fixing zlata v jüanech je nová výzva praxi nákupu a prodeje zlata za dolary. Vždyť na burze v Šanghaji jsou zastoupeni obchodníci z celé Asie, kde je zlato, společně s ropou, zemním plynem a zrninami, jednou z nejžádanějších komodit.
Zdroj: http://cz.sputniknews.com/svet/20150321/139290.html#ixzz3VCw3KZ4g
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Aniž jsme si toho stačili povšimnout, objevila se nám tu technologická, civilizační propast...