Piráti zveřejňují video o plošném sledování lidí
- Podrobnosti
- Z domova / Vaše free zóna|
- 8. červen 2018|
- pirati|
- 3821 x
Praha, 7. června 2018 – Piráti dnes na sociálních sítích představili video upozorňující na fakt, že Česká republika dosud nezrušila nástroje plošného šmírování lidí.
Veškeré záznamy o telefonátech i navštívených webech tak jsou monitorovány, ačkoli je tato skutečnost v rozporu s Listinou základních práv EU.
Piráti proto podali k Ústavnímu soudu ČR návrh na zrušení plošného sledování občanů. Pod návrhem jsou kromě všech poslanců Pirátů podepsáni i poslanci dalších pěti stran a organizace IuRe.
Video naleznete na facebookovém profilu České pirátské strany:
https://www.facebook.com/ceska.piratska.strana/videos/10155861635409039/
eNeschopenka je zastavená účelově, říkají Piráti
Praha, 8. června 2018 – Piráti kritizují obstrukce vlády v demisi vedoucí k oddalování elektronizace veřejné správy. Jedním z projektů, který měl
pirátskou podporu vzhledem k naplňování principu eGovernmentu, je právě eNeschopenka. Fungovat přitom měla už od 1. ledna 2019. Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jaroslava Němcová však má k projektu celou řadu výtek, v mnoha případech však mlží anebo uvádí nepravdy. Piráti Němcovou v záležitosti již dříve interpelovali, ministryně však otázky nedokázala kompetentně zodpovědět, detailní vyjádření je zveřejněno zde. Dnes se nad eNeschopenkou schází premier Andrej Babiš a ministryně Němcová s vedením České správy sociálního zabezpečení.
„Dvě podstatné analýzy, které měly podepřít zavedení eNeschopenky do praxe, účelově zastavilo současné vedení ministerstva. Tím paralyzovalo přípravný harmonogram a práce se začala hroutit na mnoha úrovních. Paradoxně řada problémů, které ministryně v demisi Němcová projektu vytýká, vzniklo právě obstrukcemi jejích náměstků. Je to tedy buďto účelovka anebo nekompetentní managment,“ komentuje situaci pirátský předseda Podvýboru pro IT a dávkové systémy Lukáš Kolářík.
„Ministryně se soustředila na personální změny, které ohrozily pokračování projektu, a ne na naplnění harmonogramu. Z resortu navíc nyní odchází. Proč podkopává dlouhodobé projekty, u jejichž zrodu nestála? Proč se obklopila lidmi, kteří tento projekt pohřbili? Tím, kdo ve finále na situaci doplatí, jsou občané České republiky. Fungující eNeschopenka naplánovaná na 1.1.2019 jako dobrovolný prvek mohla prospět zaměstnancům i lékařům,“ dodává pirátská místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku Olga Richterová.
Krátké video k eNeschopence jsme uveřejnili i na našem facebooku.
Související články