MIROSLAV ŠAFÁŘ: AMERICKÉ STOLETÍ?
- Podrobnosti
- Z domova / Vaše free zóna|
- 30. červen 2020|
- miroslav šafář, nd|
- 5897 x
Novodobá historie
Když se v roce 1991 rozpadl Sovětský Svaz, tak se zdálo, že liberální demokracie západního světa se staly vítězi dlouhodobého zápasu dvou ekonomických systémů, a že tento jejich způsob života je jediný možný a vede k němu hlavní dálnice historie.
Elity v USA získaly definitivní vítězný pocit a začaly se podle toho i chovat. Symbolem těchto úvah z počátku 90. let minulého století se stal Francis Fukuyama s knihou ,,Konec dějin a poslední člověk“. Přesně reflektoval dobovou náladu v USA. Dalším příznakem tohoto pocitu vítězství se stala slova prezidenta G. Bushe „ kdo není s námi, je proti nám „ , ale i pozdější vyjádření prezidenta Obamy z roku 2015 – „ zkroutíme ruce za záda zemím, které budou dělat něco jiného, než chceme my„ .
Jak demokratické, že?
Představte si, že by něco takového řekl Putin – všemocný, vševládný, temný a zlý (dle terminologie deep state a našich kavárníků). V krátkosti jen připomenu, že právě od počátku 90. let minulého století se začalo bezostyšné a bezbřehé drancování celého „Východu“, které například u nás ještě ani zdaleka neskončilo a za současných podmínek ani skončit nemůže.
Pro připomínku: za každou 1Kč, kterou z EU dostaneme, odevzdáváme ve formě dividend, převodů, peněz a cenných papírů, znalostí a umu a na reexportech více jak 5Kč.
První trhliny v Pax Americana
Prvním, kdo se vzbouřil proti unilaterální diktatuře světa, bylo po vpádu Gruzie do Jižní Osetie přesně 8.8.2008 Rusko, jež se proti této agresi tvrdě vymezilo; pro historiky bych poznamenal, že Osetinské knížectví coby křesťanské, mající hrůzu z Turecka a jeho vyhlazovacích způsobů, samo a dobrovolně vstoupilo do Carského Ruska – na věčné časy…. a potom z téhož důvodu i Gruzie, tato území nebyla dobyta!
Vše další: Krym, Donbas, Sýrie, ale hlavně i samostatné etablování Čínské ekonomiky a politiky, bylo odstartováno rokem 2008. Ale také možná, a je to to hlavní, tím, že padla v USA banka Lehman Brothers a finanční a hypoteční firmy Bear Sterns, Fannie Mae, Freddie Mac a rozpoutala se všeobecná krize, jež zatřásla americkým finančním systémem do základů. Když krize vrcholila v březnu 2009, tak hlavní americký burzovní index zastavil svůj propad na čísle 666, na čísle šelmy, dnes tam to číslo neuvidíte, je posunuté výš, ale tehdy jsem byl u toho a nevěřil vlastním očím…..co nám to kdo vzkazoval…
Uplynulo deset let a ekonomika USA stojí na podivných základech a víc jak 50 % její velikosti tvoří přeprodej různých cenných papírů a jejich automobilový, letecký průmysl a také třeba těžba ropy a plynu z břidlic má fundamentální problémy. Firma Apple ztrácí své pozice ve světě; a tak bychom mohli pokračovat dlouho, např. jejich farmáři díky prozíravé politice pana Trumpa ztratili obří odbytiště zemědělských produktů (sója, obiloviny, vepřové a hovězí maso) v Číně!
Nezaměstnanost v USA
7 z 10 dospělých Američanů není schopno ušetřit ani 1000 dolarů ročně a náhlý výdaj víc jak 400 dolarů je žene do další půjčky. Studentské půjčky dosáhly velikosti 1,6 bilionu dolarů a značná část jich nikdy nebude splacena, celkový občanský dluh je víc jak 20 bilionů dolarů.
S tím úzce souvisí nezaměstnanost, jež dosáhla 42 milionů lidí bez práce ze 152 milionů práceschopného obyvatelstva. Dále 44 milionů lidí nemá zdravotní pojištění a 38 milionů má jen částečné pojištění, kdežto víc jak 50 milionů ilegálních přistěhovalců a jejích dětí, nemá vůbec žádné smysluplné sociální zabezpečení…American Dream !
Zadlužování USA
V minulých letech se Spojené Státy zadlužovaly přibližně jedním bilionem dolarů ročně, leč poslední dobou se toto zadlužování v USA velice zrychlilo. 23 bilionů dosáhly oproti předchozímu bilionu za 8 měsíců a to v listopadu 2019, 24 bilionů nabraly ve zrychlené formě k 9.4.2020, 2.5.2020 to již bylo 25 bilionů a 11.6.2020 pokořily dluh ve výši 26 bilionů.
A to vše ve chvíli, kdy jejich roční HDP kleslo pod 20 bilionů. A jeho další pád v průběhu letošního roku se ještě očekává. Zdá se, že časem tyto dluhy budou sekat rychlostí co bilion, to týden, ale dokud bude dolar světovou rezervní měnou, za kterou si budou moci cokoliv a kdekoliv koupit, tak toto tištění měny z tenkého vzduchu nebude mít na USA fatální vliv.
A to proto, že za tuto rezervní měnu není na celé planetě zatím vidět zřetelná náhrada. Je tu snad jedna věc a ta se nazývá „barbarský relikt“ nebo-li zlato, které je v posledních letech mohutně nakupováno ruskou i čínskou centrální bankou a vlastně všemi rozumnými státy světa (Německo,Kazachstán, atd.)
Dokonce se i uvažuje o jeho nákupu naší ČNB. Pamatuji dobu, kdy 1 unce zlata (1 oz) stávala 35 dolarů a nikdo to nekupoval. A nyní je nad 1750 dolary a mizí z trhu. Zde bych připomněl pana Tošovského a jeho neslavný prodej 56 tun našeho zlata za cenu 350 – 370 dolarů (1 oz), přičemž většinu tohoto zlata představovaly sběratelsky velice cenné svatováclavské mince.
Americké století je u konce
Žijeme v začátku období, kdy dochází k vyhnívání celosvětové finanční bažiny. Nemyslím si, že dojde k náhlému zhroucení, ale je jisté, že ve finančnictví bude za pár let všechno úplně jinak. Rozhodně to nebude dobře pro spořivé občany.
Stačí připomenout, že motor Evropy – Německo, se chce historicky zadlužit, jako kdyby tištění peněz a dluhy mohly něco vyřešit a něco udělat s 69% propadem prodejů nových aut v Německu. A o našem nápadu s půlbilionovým dluhem se snad netřeba ani bavit.
V roce 2008 nebyla jen válka v Osetii, ale také jak bylo řečeno, padla banka Lehman Brothers a od té doby se problémy ve světové ekonomice jen nakupily a znásobily. A tak se zdá, že americké století odeznívá do nenávratna už také proto, že v USA se de facto vede levicová a rasová válka ve městech a země je fatálně rozdělena podle politické linie.
Nemysleme si, že to bude krátký proces, toto vyhnívání bude dlouhé a my těmto problémům budeme lépe čelit, pokud budeme stát mimo NATO a EU.
---------------------------------
Volte Národní demokracii v koalici s Rozumnými.
Autorem je člen Národní demokracie a kandidát do Senátu ČR, MVDr. Miroslav Šafář
zdroj: https://narodnidemokracie.cz/americke-stoleti-miroslav-safar/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (II.)
- FIALO, OKAMŽITOU DEMISI A PŘEDČASNÉ VOLBY!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Z Russkoj Vesny: Povolení navádět rakety ATACMS hluboko do Ruska: reakce v USA
- Ruské vojenské mistrovství opět deklasovalo Ukrajince!
- Když si nemohou udržet vládu, tak ten svět klidně spálí?
Související články