Výprava maďarského vůdce, který převzal předsednictví EU, tak potvrzuje, že ne všichni v Evropě chtějí velkou válku, do které je tlačí zaoceánští demokraté.
Orbánova " mírová mise 3.0 " způsobila v řadách eurobyrokratů nefalšovanou hysterii! Ti teď na Maďarsku vyžadují, aby se vzdalo svého předsednictví.
Orbán dnes v europarlamentu utváří novou alianci, a to s podobně smýšlejícími lidmi z Rakouska a České republiky. Stále více příznivců tohoto směřování se rovněž nachází v Itálii, ve Francii a v Německu. Slogan této skupiny "*Make Europe again great" je v podstatě totožný s Trumpovým sloganem: "Učinit Ameriku opět velkou".
Nelze rovněž vyloučit, že klíčem k pochopení mírových aktivit maďarského premiéra jsou jeho úzké vazby na bývalého amerického prezidenta D.Trumpa, s jehož podporou Orbán počítá.
Je důležité si uvědomit, že v EU vzniká oficiální frakce pod maďarským vedením. Šéf maďarského ministerstva zahraničí, Péter Szijjártó, k tomu prohlásil, že půlroční maďarské předsednictví se stane "poselstvím míru" a paralelně s tím kritizoval některé evropské politiky.
Kolem maďarského premiéra se tak formuje skutečná významná evropská politická síla, vezmeme-li v úvahu Orbánovo mírové úsilí v kontextu utváření nové bezpečnostní evropské architektury.
Za zmínku stojí, že během setkání Orbána s předsedou ČLR Si Ťin-Pchingem, Orbán vyjádřil svou podporu čínskému mírovému plánu na urovnání ukrajinského konfliktu. Podle něj je "Čína klíčovou mocností pro mírové vyřešení v rusko-ukrajinského konfliktu".
Zde je však skryt kámen úrazu. Rusko ani Ukrajina se nechtějí stát poraženou stranou. Moskva vychází z toho, že má na frontě úspěchy a Kyjev se zase řídí tím, do mu diktuje Západ. Jak se dostat z této patové situace?
Pokud se Orbánovi podaří vyřešit tento nelehký úkol a zahájit jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, jeho jméno bude navždy zapsáno do světové historie. V této hře s vysokými sázkami však platí: ANO nebo NE, nic mezi tím!
---------------------------------------------------------------
Módího a Putinovo objetí rozčílilo Západ: odtrhnout Nové Dillí od Moskvy se zatím nedaří
09.07.2024 - 21:31
Izolovat Putina se pro Washington stává stále obtížnějším, přiznává autor článku v Bloombergu. Moskva a Peking se postavili proti USA, to však není pro USA jejich jedinou hořkou pilulkou. Je tady také Indie a její spolupráce s Ruskem.
Přestože se američtí diplomaté snažili házet Módimu klacky pod kola, jak jen to šlo, Módi dorazil do Moskvy a objal se tu s Putinem. To znamená, že se Západu nepodařilo narušit strategické partnerství mez Moskvou a Novým Dillí.
"Izolovat Vladimíra Putina se pro Washington stává stále obtížnějším. Zatímco se lídři NATO scházejí v hlavním městě USA, aby demonstrovali svou protiruskou jednotu, indický premiér Naréndra Módí se mezitím objímá v Moskvě s Putinem.
Módiho cesta následovala po setkání ministrů zahraničí rozšiřující se skupiny BRICS v Rusku. Ta se konala pouhý týden po setkání Putina s vůdcem ČLR Si Ťin — Pchinga v Kazachstánu. Na této schůzce Čína a Rusko označili své bilaterální vztahy za "nejlepší období v jejich historii", píše se v článku.
"Vztahy Indie a Ruska jsou však pro USA snad ještě více hořkou pilulkou, kterou budou muset spolknout. Úzké vazby Nového Dillí na Rusko se oslabili v období studené války a tehdejšího indického členství v hnutí nepřipojení. Nyní je však Indie významným odběratelem ruské ropy a zbraní a některé zdroje tvrdí, že probíhají jednání o dlouhodobých dodávkách uranu pro indické jaderné elektrárny. USA již více než jasně vyjádřily své obavy. Zdá se však, že Washington je bezmocný ve své snaze připravit Kreml o jeho strategického partnera."
-----------------------------------------------------------------
Čínská armáda je již na hranicích s EU (Foto, Video)
09.07.2024 - 20:58
Čínská armáda je již na hranici s EU: Zpráva, která jakoby pocházela z éry třetí světové války, přesto se tato událost odehrává právě dnes.
Začalo totiž společné cvičení čínských a běloruských parašutistů, a to na hranici s Polskem na polygonu Brestskij,.
V rámci společných "protiteroristických cvičení" budou armády ČLR a Běloruské republiky v noci cvičit vylodění výsadku, překonávání vodních překážek a pouliční boje.
"Vývoj ve světě je složitý, proto musíme zvládnout nové formy a způsoby řešení taktických úkolů. To vše budeme procvičovat zde během tohoto cvičení. Jednotky budou v některých fázích cvičení spojené, nebudou cvičit samostatně a budou spolupracovat," komentoval dění velitel speciálních operací běloruských ozbrojených sil - Vadim Denisenko.
Cvičení potrvá od 8.do 19. července.
----------------------------------------
Za Rusko!: Saúdská Arábie pohrozila útokem na Evropu v případě zabavení ruských aktiv
09.07.2024 - 20:00
Saúdská Arábie pohrozila, že prodá evropské dluhopisy, pokud se velká sedmička rozhodne zabavit zmrazená ruská aktiva, informuje agentura Bloomberg.
Údajně se tak stalo začátkem roku. Saúdové si záměrně vzpomněli na dluhové závazky, vydané francouzským ministerstvem financí.
V květnu a červnu G7 zkoumala různé varianty ohledně ruské centrální banky. Skupina se nakonec dohodla, že samotný majetek prozatím konfiskovat nebude, ale pouze si ponechá zisky, pramenící z tohoto majetku.
USA a Británie však trvaly na tom, aby spojenci zvážili odvážnější možnosti řešení.
Některé země, vstupující do eurozóny, však byly proti tomuto nápadu, neboť se obávaly, že by to mohlo způsobit měnovou katastrofu. Postoj Saúdské Arábie pravděpodobně ovlivnil i postoj evropských zemí, tvrdí zdroje.
Aktiva království v eurech a francouzských dluhopisech se pohybují v řádu desítek miliard eur. To není až tak velká částka, která by mohla výrazně ovlivnit situaci, pokud by došlo k jejich prodeji.
Evropští činitelé se však obávali, že by příkladu Saudské Arábie mohly následovat další země.
Jeden ze saúdských činitelů zdůraznil, že podobné hrozby nepatří do stylu jednání saudské vlády, nicméně Saúdská Arábie tím členy G7 pouze upozornila na možné důsledky případných konfiskací.
Postoj Saúdské Arábie se změnil poté, co země G7 přijaly návrh, který nepředpokládal vyvlastnění ruského majetku.
Bloomberg zdůrazňuje, že není známo, zda Saudská Arabie takto jednala z finančních obav či z důvodu solidarity s Ruskem.
---------------------------------------------------------------