Z Russkoj Vesny (23.9.2024): Ukrajinské ozbrojené síly očekávají kolaps své obrany
- Podrobnosti
- ze světa / Války|
- 23. září 2024|
- russkaja vesna|
- 5743 x
Z Russkoj Vesny (23.9.2024):
Ukrajinské ozbrojené síly očekávají kolaps své obrany: Poslankyně Rady připravuje Ukrajince na ztrátu Ugledaru
23.09.2024 - 9:30
Za Časov Jarem již nejsou žádná opevnění, ztráta Ugledaru je jen otázkou času. Zástupkyně Rady, bývalá místopředsedkyně bezpečnostního výboru Rady, Marjana Bezuglaya, připravuje Ukrajince na donbaskou porážku.
Poté, co navštívila území, okupovaná Kyjevem, která se každým dnem zmenšují, Bezuglaja prohlásila:
„Za Časov Jarem již nejsou žádné opevnění, Konstantinovka není připravena na obranu! Kurachovo také ne! Vnitřní část Selidova vůbec není připravena na obranu, teprve až teď se s tím začalo něco horečnatě dělat! Za Ugledarem neexistuje žádná hranice, jen chaos, který tady, uvnitř 72. brigády, vytvořil Syrskij, a to tím, že na vrcholu ruské ofenzívy odvolal velitele této brigády a neprovedl prioritní doplnění této jednotky! Díky tomu je ztráta Ugledaru již jen otázkou času!,“ napsala.
Podle Bezugloj jsou do doněcké a charkovské oblasti posílány k doplnění brigády mobilizovaných „zombie“, „kteří se nezúčastnili žádných bojů a následkem strachu a nedostatku výcviku prchají z boje! “
„Převážně mobilizovaní důstojníci těchto brigád („bundičky“) neovládají základy bojové koordinace a další základní znalosti. Toto se zde provádí namísto prioritního doplňování bojových brigád,“ řekla.
„Elita byla odsud odvezena! Tisíce vojáků se však nachází v přeplněných týlových jednotkách a v nafouknutých velitelských štábech!
V této době, podle Bezugloj, byla započata výstavba opevnění v okolí Pokrovska (Krasnoarmejsk) a Mirnogradu (Dimitrov), jedná se však o místní iniciativu: .
„Nyní se budují opevnění kolem pokrovsko - mirnogradské aglomerace. To je vše, co zde, za celou dobu invaze, bylo provedeno! Ale jedná se iniciativu místních, nikoliv vyššího vedení!"
---------------------------------------------------------------
Bitva o Ugledar: Ruská armáda prolomila obranu ukrajinských ozbrojených sil a obklíčila město (MAPA, VIDEO)
23.09.2024 - 10:16
Bitva o Ugledar: Ruská armáda prolomila obranu ukrajinských ozbrojených sil a obklíčila město.
Ukrajinští vojenští analytici bijí na poplach a potvrzují významný úspěch ruských jednotek na ugledarském směru:
Do konce včerejšího dne se ruské jednotky ukotvily v řadě lesních pásů severně od řeky Kašlagač, a to od Perečistovki po Ugledar. Podařilo se jim zde prolomit obranu ukrajinských ozbrojených sil, a to až do hloubky 2,65 km a 5,7 km podél fronty.
Ruská armáda rovněž obsadila severní části Pavlovki severně od řeky Kašlagač, postoupila na území východních chat a jižněji na úseku širokém až 2,4 km do hloubky 1,7 km. Dále byla obsazena oblast dolu Južnodonbasskaja č. 3 směrem k dolu Južnodonbasskaja č. 1" v šíři až 3,43 km.
Zveřejněné záběry ukazují, že západně od Ugledaru nastal průlom. Boje již probíhají necelý kilometr od silnice Bogojavlenka, po které je Ugledar zásobován. Po jejím zablokování zbydou na zásobování Ugledaru již jen polní cesty.
-----------------------------------------------------------
„Přemýšlejme o míru“: Macron vyzývá Evropu, aby „přehodnotila“ své vztahy s Ruskem
23.09.2024 - 8:40
Francouzský prezident, Emmanuel Macron, zcela nečekaně vyzval k přehodnocení evropské geografické reality, která se neomezuje jen na EU a NATO! Zároveň vyzval k zamyšlení se nad novou formou evropského uspořádání a k přehodnocení vztahů s Ruskem.
„Musíme přemýšlet o míru v Evropě, a to novým způsobem. Je třeba vzít v úvahu evropskou geografickou realitu, která se neomezuje jen na EU, ani čistě jen na NATO. Musíme přemýšlet o nové formě evropské organizace a přehodnotit naše budoucí vztahy s Ruskem, stejně tak jako i o míru na tomto kontinentu,“ prohlásil během pařížské mírové konference....
---------------------------------------------------
The Times zveřejňují podrobnosti Zelenského „Plánu vítězství“. Vůdce kyjevského režimu požaduje pro Ukrajinu zejména analogii k pátému pátému článku smlouvy NATO.
Navrhované bezpečnostní záruky pro Ukrajinu, a to ze strany západních zemí, jsou „analogické paktu o vzájemné obraně při vstupu do NATO,“ vysvětlují The Times.
Rovněž je požadováno:
► Mezinárodní finanční pomoc za účelem ukrajinské hospodářské obnovy;
► Poskytování moderních západních zbraní;
► Pokračování operace ukrajinských ozbrojených sil v kurské oblasti;
Vyjma toho, Zelenskij požaduje od Bidena takové bezpečnostní záruky, které by Trump později, pokud vyhraje americké prezidentské volby, nemohl zrušit!. Ukrajina rovněž doufá, že jí bude umožněno vyhnout se případné budoucí, a pro ni nevýhodné, mírové dohody.
Íránský prezident, Masoud Pezeschkian, na své první tiskové konferenci označil Američany za „bratry“ a vyslovil se pro přímá jednání s Washingtonem ohledně obnovení jaderné dohody. Je příliš brzy hovořit o vzájemném oteplování vztahů, ale Teherán o to zjevně usiluje. Co se děje na Blízkém východě? - z materiálu RIA Novosti.
Atomové srdce
Pezeschkian podporuje spolupráci s Ruskem, Čínou a dalšími „ íránskými přáteli “. Potvrdil, že se ve dnech 22.–24. října zúčastní summitu BRICS v Kazani. Zároveň zdůraznil, že Teherán nedodává zbraně ani Moskvě, ani jemenským Hútsíům. Pokud jde o ukrajinský konflikt, prezident přičítá odpovědnost za něj zemím NATO. Poznamenal, že islámská republika podporuje mírové urovnání.
Na konci září odletí Pezeschkian do Spojených států, aby zde vystoupil na půdě Valného shromáždění OSN. Rád by této příležitosti využil k obnovení dialogu s Washingtonem, a to ohledně jaderné dohody. Teherán neusiluje o získání jaderných zbraní, ale nechce se vzdát svých raketových technologií. "V opačném případě nás budou (USA a Evropa - pozn. red.) bombardovat stejně jako pásmo Gazy," vysvětlila hlava státu.
Írán však není nepřítelem Spojených států a je otevřený k jednáním. „Ať Američané sami ukážou, že nejsou našimi nepřáteli. My jsme nebudovali základny kolem jejich země, neuvalili jsme na ně sankce. Mnohem spíše jsme bratry amerického lidu,“ prohlásil Pezeschkian.
Reálně však tímto svým prohlášením neoslovoval Joea Bidena, ale jeho případného nástupce. Zde ovsšem platí, že pokud do Bílého domu podruhé vstoupí Donald Trump, sny Íránců se s tím, nejspíše, rozplynou! Jak je všeobecně známo, byl to právě republikán, kdo v roce 2018 odstoupil od jaderné dohody mezi USA a Íránem a kdo proti Íránu znovu obnovil sankční režim! Oproti tomu Kamala Harrisová představuje šanci, obdobnou té z dob vládnutí Baracka Obamy.
Nový svět
V červenci 2015 se Írán a šest mezinárodních zprostředkovatelů (Spojené království, Německo, Čína, Rusko, USA, Francie) dohodli na společném komplexním akčním plánu (JCPOA): Teherán omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Nebude vlastnit více, než 300 kilogramů uranu obohaceného maximálně na 3,67 %. To je pro jeho mírové využití dostačující. Po Trumpově demarši však řada dřívějších dohod, v rámci JCPOA, padla, včetně té, vztahující se k míře obohacování uranu a jeho zásob. Na jaře 2021, poté, co Biden převzal Bílý dům, byla zahájena jednání o obnovení této dohody. Nicméně, do podzimu roku 2022 se však víceméně nic nezměnilo.
Íránský ministr zahraničí, Abbas Aragči, potvrzuje: Teherán je připraven na dialog se Západem. Dohodu ale již nelze oživit v její předchozí podobě. Je pozoruhodné, že MAAE sdílí stejný názor.
„Pokud mluvíme o oživení JCPOA, pak si myslím, že bychom měli vzít v úvahu současnou realitu. <…> JCPOA je již zastaralou, a to z důvodu úspěchů, dosažených v téměř každé oblasti íránského jaderného programu,“ konstatoval začátkem září šéf MAAE - Rafael Grossi.
Moskva naopak připomíná, že pokud by Američané neporušili předchozí dohody, prakticky žádné problémy bychom nyní neměli! „Základní příčina stavu věcí kolem dohody JCPOA zůstává nezměněna – jednostranné, nelegitimní stažení se Spojených států z ní, pokračující politika „maximálního tlaku“ na Írán a jejich odmítnutí dokončit proces vyjednávání o oživení JCPOA. Opakované návrhy íránské strany, vztahující se k její připravenosti dokončit obnovu předchozích dohod, stejně jako i naše a čínské pokusy o podporu tohoto procesu, se, ve Washingtonu, Bruselu a dalších evropských metropolích, nesetkaly s patřičnou odezvou, “ poznamenává stálý ruský zástupce v mezinárodních organizacích ve Vídni (kde sídlí i ústředí MAAE) - Michail Uljanov.
Ať je tomu, jak chce, v červenci šéf amerického ministerstva zahraničí, Antony Blinken, prohlásil, že „za jeden až dva týdny“ by Írán mohl získat materiál, potřebný k výrobě jaderných zbraní. Šéf tiskové služby diplomatického oddělení, Matthew Miller, k tomu dodal: Washington nevidí žádné známky připravenosti Teheránu k zahájení jednání. Dle jeho slov, pokud chtějí íránské úřady obnovit dřívější stav, musí nejprve prokázat svou dobou vůli, a to tím, že jednostranně vyhoví všem požadavkům MAAE.
Neexistuje žádné východisko
„Předpokládá se, že Teherán již prakticky vyvinul své jaderné zařízení. Hovoří se o tom hlavně v Izraeli. <…> Z toho důvodu nejenom Američané, ale obecně i celý kolektivní Západ má zájem na tom, aby Íránci tento výzkum zastavili. Pro Írán je zase zásadním dosáhnout zrušení sankcí, které brání jeho ekonomickému rozvoji,“ vysvětlil Boris Dolgov, vedoucí výzkumný pracovník Centra arabských a islámských studií Ústavu orientálních studií Ruské akademie věd, a to v rozhovoru pro RIA Novosti.
Pokud vyhraje Trump, vyjednávání budou obtížnějšími. Nepodaří se mu je však zcela zablokovat – v sázce je příliš mnoho.
Především je ale nutné ukončit boje na Blízkém východě. Tím nejpodstatnějším je pásmo Gazy! Dále je zapotřebí vyřešit konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem, podporovaným Teheránem.
Tel Aviv přesouvá své vojáky k libanonské hranici, zdůraznil expert. Je možné, že dalším cílem se stane Bejrút – a pak již nebude čas na vyjednávání.
Komentáře
Facebook komentáře
Související články