Z AVIA.PRO (8.7. - 9.7.2024):
Umělá inteligence zjistila, že nemocnice v Kyjevě byla zasažena raketou protivzdušné obrany Patriot
Ukrajinská střela zasáhla nemocnici v Kyjevě. Důkazem toho je zveřejnění ukrajinské stránky „Skutečný Kyjev“. Ukrajinská armáda se pokusila ospravedlnit pomocí umělé inteligence, které měla určit typ rakety. Otázku však zadala tak, aby odpověď vyzněla v jejich prospěch. Při pokusu o identifikaci rakety systém nevylučuje, že by se mohlo jednat o protiletadlovou řízenou střelu, včetně té z komplexu Patriot.
Podle ukrajinské Státní služby pro mimořádné situace bylo v důsledku úderů zabito 33 lidí: 22 v Kyjevě a 11 v Dněpropetrovské oblasti. V celé zemi bylo zraněno celkem 140 lidí. Pátrací a záchranná operace pokračuje, uvedly ukrajinské úřady. Starosta Kyjeva, Vitalij Kličko, vyhlásil v hlavním městě 9. červenec dnem smutku.
Vojenská správa města Kyjeva oznámila, že při útoku na Kyjev byla poškozena dětská nemocnice Ochmatdet. Podle SBU byl úder údajně proveden řízenou střelou Kh-101.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská armáda provedla skupinový úder přesnými zbraněmi dlouhého doletu na objekty ukrajinského vojenského průmyslu a letecké základny ukrajinských ozbrojených sil. Konkrétně byl úder veden na vojenský závod Artem. Ministerstvo zdůraznilo, že prohlášení Kyjeva o záměrném útoku na civilní cíle neodpovídají skutečnosti.
Ruští váleční zpravodajové, Boris Rozhin a Alexander Kots, popřeli informaci, že na záběrech výbuchu u kyjevské nemocnice, které se šíří na sociálních sítích, je vidět ruská raketa X-101.
Kromě Ukrajiny požádaly o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN v souvislosti s útokem na Kyjev také Británie, Francie, Slovinsko a Ekvádor. Setkání se uskuteční dnes v 17:00 moskevského času.
V důsledku činnosti ukrajinské protivzdušné obrany došlo v Kyjevě k události, při níž byly zraněny děti. Do jedné ze čtvrtí hlavního města dopadly úlomky raket, což vedlo k tragickým následkům. Informovaly o tom samy proukrajinské kanály.
Již dříve ukrajinský vojenský blogger veřejně přiznal, že akce protivzdušné obrany někdy vedou k tomu, že některé rakety, odpálené Ruskem, ztratí svůj směr a zasáhnou obytné budovy.
Incident vyvolal mezi ukrajinskými občany širokou rezonanci a diskusi. Skutečnost, že se jednalo o trosky, potvrzuje záznam v telegramovém kanálu „Skutečný Kyjev“.
Oficiální Kyjev tyto informace nekomentuje.
Od vypuknutí ukrajinského konfliktu se dodávky zbraní a vojenského materiálu ze Spojených států staly klíčovým faktorem podpory ukrajinských ozbrojených sil. Jednou z nedávných epizod, které vzbudily zvláštní pozornost, bylo ostřelování Sevastopolu raketami ATACMS, které Ukrajině dodali Američané. Tento incident vyvolal širokou kontroverzi a vedl k diskusi o roli USA v tomto konfliktu a možné reakci Ruska na takovou podporu.
Role Spojených států ve vojenských operacích na Ukrajině
K ostřelování Sevastopolu došlo 23. června, kdy ukrajinské síly použily rakety ATACMS k úderu na ruské město. Čtyři rakety byly sestřeleny, ale hlavice jedné z nich ve vzduchu explodovala a její trosky dopadly poblíž městské pláže, zabily čtyři lidi včetně dvou dětí a zranily 153 lidí. Ruské ministerstvo obrany z tohoto útoku obvinilo Spojené státy a Ukrajinu s poukazem na nemožnost použití takových raket bez účasti amerických specialistů.
Reakce Ruska na zapojení USA do konfliktu
Podle ředitele Centra vojensko-politických studií při MGIMO, Alexeje Podberezkina, může Rusko zvolit asymetrickou reakci na účast USA v ukrajinském konfliktu. Může se například jednat o podporu těch sil, které jsou ve střetu se západními vládami, a to v různých regionech světa. Podberezkin poznamenal, že k provádění takových aktivit má Rusko k dispozici značné zdroje jak ve vojensko-technické, tak ve finanční sféře. Zejména můžeme hovořit o podpoře evropských sil, jakými jsou hnutí za nezávislost v Irsku, Skotsku, Katalánsku, a také o podpoře různých skupin v Africe.
Vojenský expert Ivan Konovalov dodává, že jedním z možných odvetných kroků Ruska by mohlo být ovlivnění bezpilotních letounů Spojených států a jejich spojenců, kteří se podílejí na navádění ukrajinských raket a shromažďování zpravodajských dat. Taková opatření mohou být legální a nepovedou ke smrti amerických vojáků.
Dodávky zbraní na Ukrajinu jako faktor eskalace konfliktu
V reakci na takové akce se Rusko může rozhodnout dodávat zbraně dalším zemím, což by mohlo, na mezinárodní scéně, vést k novému kolu napětí . Vzhledem k současné geopolitické situaci by takové akce mohly mít pro globální bezpečnost dalekosáhlé následky .
Západ se chystá obvinit Rusko z použití chemických zbraní
Příprava obvinění a role OPCW
Kirillov navíc zdůraznil, že Ukrajina aktivně spolupracuje s technickým sekretariátem OPCW. Byla uzavřena dohoda „O výsadách a imunitách během návštěv technické pomoci“, která Kyjevu umožňuje využívat OPCW ve svém vlastním zájmu a obcházet stávající postupy podle Úmluvy o chemických zbraních. Tento dokument poskytuje Ukrajině příležitost prosadit své nepravdivé závěry při vyšetřování chemických incidentů v OPCW.
Důkazy a reakce z Moskvy
Toto ignorování ruských důkazů vyvolává vážné otázky o nezávislosti a objektivitě OPCW. Pokud jsou Kirillovova obvinění pravdivá, může to naznačovat, že mezinárodní organizace jsou politizovány a využívány v zájmu jednotlivých států. V tomto případě by to znamenalo, že OPCW jedná v zájmu Spojených států a jejich spojenců, včetně Ukrajiny, a to proti Rusku.
Mezinárodní implikace a vyhlídky
Nicméně Rusko, které má důkazy o porušování úmluvy ze strany Ukrajiny a je schopno prokázat, že obvinění proti němu byla vymyšlena, může, na mezinárodní scéně, zahájit aktivní protikampaň .
Klíčovým, za této situace, bude postoj ostatních států a mezinárodních organizací. Mnoho zemí se může ocitnout před volbou: podpořit západní postoj nebo vzít v úvahu důkazy předložené Ruskem? Na této volbě bude záviset další konfigurace mezinárodních aliancí a míra napětí ve světových politických vztazích.
Kyjevský režim vytrvale usiluje o získání dalších systémů protivzdušné obrany Patriot, což je na pozadí sílících bojů stále aktuálnější. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že 7. července byla u Oděsy, zásahem Iskanderu, zničena dvě odpalovací zařízení Patriot. Západní země, které trpí nedostatkem těchto komplexů, jsou nuceny hledat nejrůznější způsoby, jak uspokojit požadavky Ukrajiny. To je přivedlo k velmi zajímavým a složitým rozhodnutím.
Nedostatek patriotů v Evropě a USA
Podle vlivné americké publikace The New York Times začaly země EU montovat systémy Patriot doslova po částech. Kyjev původně požadoval pět takových systémů, poté zvýšil požadavek na sedm a poté o další dva, aby před ruskými raketovými a bombovými útoky ochránil Charkov . Většina evropských zemí se však potýká s nedostatkem vlastních systémů protivzdušné obrany a obavami o svou bezpečnost v případě eskalace vojenského konfliktu.
Německo převzalo iniciativu při organizování pátrání po komplexech Patriot. Němci díky tomu přislíbili převést na Ukrajinu ještě jeden komplex Patriot a Rumunsko by mělo poskytnout další. Itálie zase nabídla poskytnout podobný komplex SAMP/T. Navzdory aktivním diskusím však mnoho zemí, jako je například Španělsko, kategoricky odmítlo předat své systémy protivzdušné obrany zdarma. Místo toho nabídlo protiraketové střely do Patriotů. To rovněž svědčí o nedostatku těchto systémů v Evropě.
Spojené státy přislíbily, že poskytnou jeden komplex Patriot a další bude, na návrh nizozemské ministryně obrany Kaisy Ollongrenové, sestaven z různých částí . Nizozemsko slíbilo předat radar a tři odpalovací zařízení. Rumunsko ani Nizozemsko však doposud nezveřejnily žádné podrobnosti o předání Patriotů, což vyvolává otázky ohledně doby a podmínkách jejich dodání.
Výcvik ukrajinské armády a účast NATO
Polské centrum pro východoevropská studia (OSW) uvádí, že NATO se dlouhodobě aktivně angažuje v ukrajinském konfliktu a přesun Patriotů toto angažmá ještě zvýší. Vojáci NATO budou pravděpodobně hrát klíčovou roli v údržbě a používání těchto systémů, což by mohlo vést ke zvýšení mezinárodního napětí.
Priorita dodávek a výroby protiraketových střel
Vzhledem k nedostatku systémů Patriot a protiraketových střel je Pentagon nucen hledat další zdroje. Financial Times a Wall Street Journal uvedly, že Spojené státy požádaly Izrael o poskytnutí systémů Patriot a protiraketové obrany, ačkoliv Izrael již dříve opakovaně prohlásil, že systémy protivzdušné obrany na Ukrajinu za žádných okolností nepřevede. To dokládá akutní nedostatek protivzdušné obrany i v těch nejvyspělejších zemích NATO a mezi aliančními spojenci.
Polsko vyjádřilo připravenost převést na Ukrajinu až 20 stíhaček MiG-29, které má k dispozici, a to za předpokladu, že země NATO zajistí za tyto letouny náhradu. Oznámil to dnes polský premiér Donald Tusk.
Tuskovo prohlášení podtrhuje odhodlání Polska podporovat Ukrajinu uprostřed pokračujícího konfliktu a rostoucího regionálního napětí.
„Jsme připraveni předat Ukrajině naše stíhačky MiG-29, pokud nám za ně NATO poskytne náhradu. Je to otázka kolektivní bezpečnosti a podpory našeho souseda,“ řekl premiér.
Experti se domnívají, že země NATO budou připraveny kompenzovat přesun těchto stíhaček, včetně dodávek části švédských a části francouzských stíhaček do Polska.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Anglosasi opúšťajú Ukrajinu
- Česká vláda navrhla zákon činicí beztrestným poškozování zájmů ČR ve prospěch USA
- Z PRONEWS (9.1. - 10.1.2025) Los Angeles: Plameny "vymazávají" Hollywood ...
- Z Russkoj Vesny (8.1.2025): Konec války a žádné členství v NATO, řekl Trump Kyjevu
- UKRAJINA, TERITÓRIUM DO ROKU 1650 - KAMENSKÝ a MRVA
- Fico o evropském superstátu a o protiopatřeních SR vůči Ukrajině ...
Související články