Ekonomická krize 2008 - repetice bez paniky
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Téma týdne|
- 18. říjen 2012|
- Sorokin Nikita |
- 5650 x
Dynamické ozdravení světové ekonomiky se nečeká. To je v podstatě to hlavní, co generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová prohlásila v předvečer zahájení výročního zasedání vedení Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.
Zpráva MMF o aktuálním stavu světové ekonomiky obsahuje neradostné závěry, týkající se klíčových regionů, jakými jsou Spojené státy a Evropa. Experti však nepředpovídají brzké a nevyhnutelné opakování krize z roku 2008, ačkoliv taková pravděpodobnost není malá.
Jak vypočítal ekonom Eduard Qualls, v roce 2010 bylo z reálné ekonomiky USA v podstatě vyjmuto 715 bilionů dolarů. Tyto peníze byly a jsou v oběhu výlučně na trhu druhotných finančních instrumentů - derivátů, které jsou určitou finanční ruletou.
Doposud na tomto trhu obchodovali především soukromí investoři a investiční společnosti. Avšak nyní se o deriváty zajímají banky, čímž ohrožují vlastní kapitál. V rozhovoru pro Hlas Ruska Eduard Qualls vysvětlil: "Pokud by se obchodní banky neúčastnily této hry, její výsledky by se týkaly pouze těch, kteří jí hrají. Ale tato hra se stala systémovým problémem. V případě neúspěchu reální peníze zkrátka opouštějí ekonomiku. Přitom mohly být investovány do vzdělávání, na opravu silnic, do stavebnictví, do životně důležité sféry."
Finanční sektor je nemocný, jeho účastníci se neponaučili z roku 2008, ale naopak - prohlubují osudové chyby, myslí si Eduard Qualls.
Opakování krize roku 2008 je zcela možné, ale v nejbližších letech k tomu, pravděpodobně, nedojde. To sdělil Hlasu Ruska ruský ekonom Michal Děljagin.
Krize z roku 2008 byla krizí amerického hypotéčního systému a pyramidy derivátů, kterou do jisté míry zbořila. Jihoevropská krize je druhá vlna krize a je už jasné, že nevyvolá ani pád eura, ani eurozóny, ani Evropské unie, ani světa celkově. Myslím si, že nyní je důležité to, co se děje v Číně. Pokud se za několik let sníží čínská ekonomika, řekněme do 5 procent, tak to zasáhne celý svět.
Události, ke kterým došlo před třemi roky, byly do určité míry nečekané, proto všichni, koho se dotkly, jednali nadmíru emocionálně, připomněl v rozhovoru pro Hlas Ruska expert Sergej Chestanov.
Nyní se o krizi hodně hovoří, a to chtě nechtě připravuje ekonomické subjekty k možnému zhoršení ekonomické situace. K některému zpomalení ekonomiky dojde, ale nebude mít prudký a panický charakter, jako v roce 2008. Protože většina ekonomických subjektů, ať už občané, nebo firmy, krizi očekávají a tedy jsou na ní mnohem lépe připraveni.
Jinými slovy, samotná trvalá hrozba krize v určité míře chrání ekonomiku před tvrdými a náhlými změnami.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Michal Svatoš s Josefem Skálou - kouřové clony a reálné zákulisí ukrajinského konfliktu (14.5.2025)
- Jak by vypadala jaderná válka. (Video)
- Aby bylo jasno s Lenkou Šimůnkovou
- Z Russkoj Vesny (16.4. - 17.4.2025): Výsadkáři 95. brigády chtějí vstoupit do Kyjeva...
- Nasledovníčka estónskych esesákov sa vyhráža Ficovi
Související články