Abraham Lincoln a konkurenceschopnost dnešního světa.
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Téma týdne|
- 24. duben 2013|
- Tomáš Kurian|
- 5021 x
Stále opakovaná mantra na problémy Evropy zní: musíme zvyšovat konkurenceschopnost, musíme snižovat mzdy. Je tomu opravdu tak?
Spojené Státy Americké stály jednou před podobným dilematem, když Sever (státy unie) čelil ničivě laciné otrocké práci států konfederace. Jak se tento problém vyřešil?
Kdyby Lincoln řekl: Pánové, máme problém s nízkou produktivitou a náš průmysl, který platí dělníkům 7 $ za týden, trpí nízkou konkurenceschopností. Pojďme něco udělat proto, abychom se vyrovnali otrocké práci států konfederace, pojďme šetřit a začněme vnitřně devalvovat (snižovat mzdy pomocí masové nezaměstnanosti). Nebo ještě lépe, rovnou zaveďme i my otroctví, protože ceně práce v otrokářském systému může účinně konkurovat pouze jiná otrokářská společnost, kde také za práci lidé nedostávají žádnou mzdu.
Jak by asi vypadal svět při takovém rozhodnutí?
Namísto zrušení otroctví na Jihu a zavedení spravedlivé mzdy by na celém Severu zavedli otroctví a miliony lidí by se posunuly o pár tisíc let zpátky ve vývoji. Byla by to obrovská tragédie pro lidstvo a svět by asi dnes vypadal zcela jinak.
Naštěstí, Lincoln rozhodl jinak a USA se celé převedly na moderní, svobodnou společnost, kde práce každého je zaplacena.
Podívejme se na současnou situaci v Evropě a USA. Dnes se tyto kultury rovněž dostaly do kontaktu s "otrockou" prací v Číně a čelí stejné dilematu: přizpůsobit se "konkurenceschopnějšímu" partnerovi ve mzdách nebo odmítnout tento otrokářský model ekonomiky. Protože cena práce v Číně a jejich sociální zabezpečení v porovnání se sociálním státem budovaným v Evropě je skutečným de facto otrockým systémem, přičemž okovy na rukou a nohou opravdu nejsou nezbytné. Co rozhoduje je relativní cena práce a úroveň sociálního zabezpečení: důchody, nemocenské a další sociální výhody.
Zdá se, že politici dneška by se na místě Lincolna rozhodli místo osvobození otroků zavést otroctví v celé zemi. Alespoň takové je jejich rozhodnutí v současnosti, kdy konkurenceschopnost Číny vydávají za cíl a nutí evropské národy zničit vše, co vybudovali za posledních 100 let za účelem znovuzískání konkurenceschopnosti (rozuměj vyrovnání se mzdám Číňanů, protože to je to, o co jde).
Jsou tito lídři opravdu takoví ubozí? Opravdu nedokážou pochopit, že takto to nemusí být?
Nikdo nenavrhuje začít válku s Čínou za účelem zvýšení jejich průměrných mezd a tak odstranění neférové výhody. Dnes existují elegantnější řešení. Jednoduše stačí říct: chlapci, vaše mzdy a sociální systém je daleko za našimi standardy. Pokud ho nevyrovnáte na úroveň našeho, sorry, ale nemůžeme s vámi obchodovat, zničilo by nás to. Vždyť o tom je Evropská unie, nebo alespoň měla být. O podpoře národů Evropy a jejich spolupráci a pozdvihování na vyšší úroveň. Čínské mzdy a degradace Evropanů na jejich úroveň do této rovnice nepatří.
Asi potřebujeme dalšího Lincolna, který by nás vedl. Pokud by se podíval na to, co se dnes děje, asi by jen nevěřícně kroutil očima: Pánové, zase zavádíte otroctví?
To jste se za 200 let ničemu nenaučili?
zdroj: http://tomaskurian.blog.sme.sk/c/326863/Abraham-Lincoln-a-konkurencieschopnost-dnesneho-sveta.html#ixzz2RKFbhzoE
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Anglosasi opúšťajú Ukrajinu
- Česká vláda navrhla zákon činicí beztrestným poškozování zájmů ČR ve prospěch USA
- Z PRONEWS (9.1. - 10.1.2025) Los Angeles: Plameny "vymazávají" Hollywood ...
- Z Russkoj Vesny (8.1.2025): Konec války a žádné členství v NATO, řekl Trump Kyjevu
- UKRAJINA, TERITÓRIUM DO ROKU 1650 - KAMENSKÝ a MRVA
- Fico o evropském superstátu a o protiopatřeních SR vůči Ukrajině ...
Související články