Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

V čem je rozdíl? Proč je USA na maximu a Evropa pokulhává?

Zatím co americký index S&P včera, 9. dubna, posiloval o více než ½ procenta a zbývaly mu necelé 3 body k dobytí nového historického maxima, tak Dow Jones to již dokázal a s hodnotou 14706,52 stanovil dlouhodobá maxima. Zde je patrné, jaký je rozdíl mezi americkými a evropskými indexy. Americká ekonomika již dávno zapomněla na finanční krizi a i přes opětovné nebezpečí blížícího se fiskálního útesu se investoři vracejí na tamější trhy a ženou akciové trhy vzhůru. Na druhou stranu je patrné, že v Evropě se stále nedaří krotit dluhovou krizi a i horšící makrodata z německého trhu zapříčiňují pokles evropských hlavních indexů.

  • v-cem-je-rozdil-proc-je-usa-na-maximu-a-evropa-pokulhava
  • stox1
  • stox2
  • stox3

Na obrázcíh můžete porovnat výkonost indexů z obou stran Atlantiku. 

Při začínající výsledkové sezóně v USA se zdá být patrné i podle prvních zpráv od analytiků, že se čeká spíše nová vlna optimizmu zejména pak ve finančním sektoru. Podle mnoha článků a diskuzí se zdá býti čím dál více patrné, že letos by nemuselo vstoupit pravidlo „sell in May and walk away". Moudřejší samozřejmě budeme až po výsledkové sezóně. Co by mohlo být velkým problémem pro indexy v USA jako takové je již výše zmíněný finanční útes a také vyostření situace kolem Severní Koreje.

V Evropě je situace trochu komplikovanější, trhy korigovaly díky situaci na Kypru. Po „vyřešení" situace a seškrtání úspor střadatelů šéfka kyperské státní pokladny uvedla, že země potřebuje 75 milionů EUR, aby se v dubnu vyhnula platební neschopnosti. Tento makroekonomický důsledek bankovní krize může být zárodek dalšího kola kyperských problémů. Další nervozita se valí na investory ze strany Itálie, která není schopná v povolebním patu sestavit vládu. Končící vláda v čele s Mario Montim čerstvě rozhodla po dohodě s Evropskou unií o zvýšení odhadu rozpočtového schodku kvůli uspíšení plateb v rozsahu 40 miliard eur, dlužných soukromým firmám. Místo 2,1 % schodek dosáhne odhadovaných 2,9 % HDP, uvedl ministr financí Grilli. Polovina bude splacena ve druhé polovině roku 2013, druhá v roce 2014, a předpovídá totéž příštímu roku. 8. března ratingová agentura Fitch snížila o stupeň italský rating. Letos čeká pokles ekonomiky o 1,8 % a růst dluhu na 130 % HDP ze 127 % HDP loni. Sama Itálie teprve dnes zhoršila odhad poklesu italské ekonomiky letos na -1,3 % z -0,2 %, v příštím roce čeká růst o 1,3 %.

V neposledním místě se na světlo světa dostala slábnoucí makrodata z německého trhu. Ty dnes zapříčily oslabení indexu DAX o -0,33 %. Při pohledu na týdenní svíčky je jasně zřejmé, že německý index DAX se nachází na rozcestí a pokud neudrží dle technické analýzy hladinu podpory na 7500 tak pak má našlápnuto na další propady, které by mohly znamenat i změnu trendu. Francouzský index CAC 40 má prostor k hranici kolem 3600 bodů.

V poslední době také ratingová agentura Fitch dále potvrdila negativní výhled španělských bank i přes zjevný pokrok v reformě celého sektoru.  A konečně poslední důležitou zprávu uveřejnila ECB, která tvrdí, že schopnost krizí zasažených ekonomik jižní Evropy konkurovat obchodním partnerům se zvyšuje jen pomalu a nerovnoměrně.

Více článků: http://stox.cz/zpravodajstvi/clanky

Miroslav Vybíral

 

www.stox.cz

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře