Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jak Fukušima proměnila světovou energetiku?

  • jaderna-en
Přečtěte si výběr článků ze světových periodik, týkajících se vlivu fukušimské katastrofy na vývoj jaderné energetiky. V jakých zemích se tato událost na výrobě jaderné energie výrazně promítla? A kde naopak nezanechala téměř žádné stopy? Jaké jiné typy energií jsou na vzestupu?

Jaderný koncern Areva s miliardovými ztrátami

2.3.2012, Wirtschaftsblatt.at

Odklon od jaderné energetiky a zdrženlivost ohledně nových plánů po jaderné katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima se odrážejí na zisku francouzského energetické firmy Areva, a to jeho ročním poklesem o 2,4 miliard euro.

Paříž – Po jaderné katastrofě ve Fukušimě zaznamenala francouzská energetická firma Areva rekordní roční ztrátu ve výši 2,42 miliard euro. Koncern s nadpolovičním podílem státu vykazoval ještě v roce 2008 zisk ve výši 883 miliónů euro. Příčinu rekordní ztráty vidí vedení firmy v problémech s uranovými doly v Africe. Pro tento rok firma sází na lepší prostředí.

Za obchod s uranovými doly utržila za loňský rok firma ztrátu ve výši 1,46 miliard euro, jak sdělilo vedení firmy ve čtvrtek. Jako další příčiny loňské ztráty firma uvádí odstavování jaderných elektráren a zpožďování výstavby nového tlakovodního reaktoru EPR ve Finsku, stejně jako ztrátu obchodů v důsledku jaderné katastrofy ve Fukušimě.

Koncern v prosinci ohlásil jako důsledek havárie ve Fukušimě, ale hlavně jako důsledek problémů s uranovými doly rozsáhlý plán úspor. Do roku 2015 má firma ušetřit miliardu euro ročně. V Německu se má zrušit 1.200 pracovních míst. Kromě toho se zmrazily platy. Areva celkově zaměstnává po celém světě cca. 50.000 zaměstnanců.

Krátce po oznámení rekordní ztráty firma Areva ohlásila, že se stahuje z projektu uranových dolů v Kanadě. Účast na projektu s názvem Millennium firma prodá za 150 miliónů kanadských dolarů (114 miliónů euro) společnosti Cameco Corporation, sdělilo vedení firmy Areva v pátek.

/kráceno/

http://www.wirtschaftsblatt.at/home/boerse/binternational/atomkonzern-areva-baut-milliarden-verlust-509625/index.do?_vl_backlink=/home/index.do&_vl_pos=7.2.DT

Německo: obnovitelné zdroje energie poráží jaderné elektrárny – pohádka o nedostatku elektřiny

2.3.2012,  Sonnenseite.com

Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny se v Německu nadále zvyšuje. V lednu i únoru letošního roku vyrobily větrné a solární elektrárny 13,2 miliard kWh elektřiny (v lednu 2011: 9,3 miliard kWh).

To je o 42% více než před rokem, sdělilo Mezinárodní hospodářské fórum pro obnovitelnou energii (IWR) v Münsteru k výsledku vyhodnocení údajů energetické burzy EEX v Lipsku.

„Větrné a solární elektrárny tak vyrobily více elektřiny než by v tomto období vyrobilo osm v Německu odstavených jaderných bloků," řekl ředitel IWR Dr. Norbert Allnoch. O nedostatku elektřiny, o kterém se diskutovalo především v souvislosti s využitím tzv. studené rezervy, nemůže být podle něj řeč.

Spolková síťová agentura vychází z toho, že použití těchto energetických rezerv bylo v lednu a únoru letošního roku způsobeno obchodníky s elektřinou. Značné nedostatečné krytí elektřinou v rámci distribuční sítě bylo následně vysvětleno prognostickou chybou, která se pak musela „vyrovnat". Allnoch k tomu uvádí: „Je podivné, že pro produkci elektřiny z větrných a solárních elektráren byly vypracovány přesnější prognózy než pro klasické elektrárny."

http://www.sonnenseite.com/Aktuelle+News,Erneuerbare+schlagen+Atomkraftwerke+%E2%80%93+das+Maerchen+von+der+Stromknappheit,6,a21569.html

Jaderná energetika v Japonsku je na ústupu

29.2.2012,  Relevant.at

V oblasti výroby elektřiny málokterá země sázela tak silně na jadernou energetiku jako Japonsko. Až do katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima pokrývalo celkem 54 jaderných reaktorů asi třetinu spotřeby elektřiny v zemi. Nyní jsou v provozu pouze tři z těchto jaderných elektráren, protože většina jaderných elektráren byla odstavena kvůli inspekcím nebo definitivně.

Japonská vláda chce svou závislost na jaderné energii pokud možno co nejvíce zredukovat, jak stanovila v tzv. Bílé knize z října 2011. Staré plány, které původně počítaly do roku 2017 s výrobou až 40% elektřiny v jaderných elektrárnách, tak byly smeteny ze stolu.

V mezinárodním srovnání se Japonsko až do havárie ve Fukušimě řadilo na 3.příčku jaderných mocností. Pouze USA (104) a Francie (58) mělo v provozu více jaderných reaktorů než Japonsko. Přitom Spojené státy pokrývají se svými 104 reaktory pouze 20% tamní spotřeby elektřiny, Francie asi 57%.

Třetí největší hospodářská mocnost země přitom nemá vlastní suroviny a chtěla být ve výrobě elektřiny nezávislá. To byly hlavní důvody pro rozvoj jaderné energetiky v zemi. První reaktor byl spuštěn do komerčního provozu v roce 1966. Dodávky potřebného jaderného paliva si Japonsko zajišťovalo smlouvami a spoluúčastí na uranových dolech kromě jiného v Austrálii, Kanadě, Kazachstánu a Uzbekistánu.

http://relevant.at/wirtschaft/energie/464882/atomenergie-nippon-dem-rueckzug.story

Jadernou energii Švýcaři akceptují méně

2.3.2012, Nachrichten.ch

Ve Švýcarsku se akceptovatelnost jaderné energie po havárii ve Fukušimě sice snížila, přesto nadále považuje více než tři pětiny obyvatel Švýcarska (64%) jaderné elektrárny za nezbytné. V minulém roce to bylo 70%.

To vyplývá z nového reprezentativního průzkumu veřejného mínění, zadaného firmou Swissnuclear. Na výzkumu, provedeném institutem Demoscope v říjnu 2011 se podílelo 2.216 obyvatel ze všech oblastí Švýcarska. Každoroční výzkum veřejného mínění se konal již po dvanácté. Snížila se také důvěra obyvatel v bezpečnost jaderných elektráren. Zatímco před rokem ještě 83% švýcarských obyvatel věřilo v bezpečnost svých jaderných zařízení, letos jich je již pouze 68%, jak sdělila firma Swissnuclear v pátek.

Na druhou stranu 61% dotázaných je názoru, že elektřina z jaderných elektráren je „spíše výhodná" (v minulém roce to bylo 49%). Na otázku, zda Švýcarsko bude muset bez dalších investicí do všech druhů elektráren počítat s nedostatkem elektřiny, odpovědělo 72% dotázaných Ano ( v loňském roce 67%).

/kráceno/

http://www.nachrichten.ch/detail/531251.htm

Protesty proti jaderné energii

02.03.2012,  Main-Spitze.de

11.března, v den prvního výročí katastrofy v japonské Fukušimě, se budou po celém Německu konat protestní akce proti dalšímu provozu jaderných elektráren. Z tohoto důvodu bude Antiatomová iniciativa okresu Groß-Gerau pořádat v sobotu, 3.března, mezi desátou a dvanáctou hodinou informační stánek v Ruesselsheimu, na kterém si zájemci mohou koupit jízdenky na demonstraci v Neckarwestheimu. Objednání jízdenek je možné také na telefonním čísle: 0049 06105 408 9890.

K dalším ohlášeným akcím k výročí havárie ve Fukušimě patří například lidský řetěz z Avignonu do Lyonu. Také v Rakousku jsou plánovány demonstrace a další akce k fukušimskému výročí, např. Sdružení Global 2000 ohlásilo akci před japonským velvyslanectvím ve Vídni.

http://www.main-spitze.de/region/ruesselsheim/11721870.htm

Zdroj: www.oizp.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře