Co by mohlo vyvolat nové korekce na trzích?
- Podrobnosti
- ze světa / Svět|
- 3. duben 2013|
- Miroslav Vybíral|
- 4469 x
Kypr a vše kolem něj již bylo řečeno, půjčka byla dojednána, splátky naplánovány, úrok „jakbysmet" a co dál? Média pomalu téma Kypru opouštějí tak jako se opustilo téma Řecka a trhy se opět pustily směrem vzhůru. Jelikož na trh dorazily nové pozitivní zprávy v podobě nižší nezaměstnanosti v Itálii, úbytku nezaměstnaných ve Španělsku a také návrat britské ekonomiky do kladných čísel a vyhnutí se tak hrozící se recesi. Na co by si investoři ale měli dávat pozor? Co by mělo být varovným signálem? Ukazatelů by mohlo být hned několik.
Tak třeba v Evropě je zatím podezřelé ticho, co se týče Itálie a sestavení nové vlády po nerozhodných volbách. Italský prezident Napolitano byl donucen ustanovit dvě skupiny vyjednavačů, kteří mají do 8 až 10 dní najít shodu mezi politickými stranami po předčasných volbách na hospodářských a institucionálních reformách a umožnit na tomto základě vznik vlády. Pokud ani to nepřinese výsledek, Itálii nezbude jiného východiska, než vyhlášení nových předčasných voleb. Nebo dalším vztyčeným ukazováčkem by měla být neutuchající situace ve Francii, které se i přes snížení schodku rozpočtu nedaří krotit dluh a ten již dosahuje dle údajů statistického úřadu INSEE rekordních 90,2 procenta HDP z 85,8 %.
Když se přesuneme na další kontinenty, tak velkým rizikem může být aktuální situace na Korejském poloostrově, kam USA stahuje své válečné loďstvo, přesouvá své nejnovější stíhací letouny a dává najevo, že hrozbu od Severní Koreje bere vážně a že Spojené státy americké jsou připravené bránit své partnery v regionu, jakými jsou Japonsko spolu s Jižní Koreou. Nejhorší je, že by se mohl konflikt projevit již tak na napjatých vztazích mezi USA a Čínou, což by mohlo vést k dalším omezením vývozu a dovozu produktů a Čína jako největší věřitel amerických dluhopisů by mohla docela dobře začít hledat jinou lokalitu, kde své rezervy utrácet.
V neposlední řadě se můžeme podívat na rozpolcenost amerických akciových indexů. Zatím co Hlavní indexy Dow Jones, S&P se pohybují na maximech a posilují, tak kupříkladu RUSSELL 2000 jde opačným směrem, stejně jako Dow Jones Trasportation index. I proslulý Warren Buffet se nechal slyšet, že akciové trhy se nachází v silně překoupené oblasti s odkazem na to, že poměr tržní kapitalizace amerických firem vůči HDP díky růstu cen akcií v posledních měsících překročil 100 %. To se stalo v roce 2007 a na přelomu století. V obou případech pak akcie zamířily "směrem dolů". Samozřejmě tyto všechny indicie jsou tak trochu vytržené z kontextu a neznamená to, že by nás čekala prudká cesta do „down trendu", jen spíše ukazuje, že se začínají objevovat varovné signály, kterých by si investoři měli být vědomi a zajistit si své investice proti možným poklesům trhů.
Celý článek a více naleznete zde: http://stox.cz/zpravodajstvi/clanky
Miroslav Vybíral
www.stox.cz
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Z AVIA.PRO (17.1.2025): Byla zasažena základna žoldáků NATO
- Proč včera ruské balistické rakety Iskander tvrdě udeřily na město Kryvyj Rih?
- Zelenskému nebylo umožněno zúčastnit se Trumpovy inaugurace
- Z PRONEWS (16.1.2024): Volodymyr Zelenskyj požádal DonaldaTrumpa o 300 miliard dolarů ...
- Z PRONEWS (14.1.2025): Toto jsou vily osmi ukrajinských generálů, které shořely v Los Angeles
- Joe Rogan & Mel Gibson rozhovor