Boj o moc: Čína a Rusko chtějí nahradit americký dolar měnou BRICS
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Svět kolem nás|
- 18. červenec 2022|
- Antonio Graceffo|
- 3071 x
OSN vítá globální rozvojovou iniciativu Pekingu
Boj o moc: Čína a Rusko chtějí nahradit americký dolar měnou BRICS
Mezinárodní obchodování s komoditami probíhá v amerických dolarech prostřednictvím systému Swift. Nyní Peking spolu s Ruskem a dalšími zeměmi BRICS plánuje zavést vlastní přeshraniční finanční systém. Komunistická strana Číny chce dále rozšířit svou mocenskou sféru v boji o světovou nadvládu a Rusko hledá alternativy poté, co bylo vyloučeno z platebního systému Swift.
Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika (BRICS) uspořádaly 23. června 2022 virtuální summit s cílem zlepšit budoucí spolupráci, zejména v oblasti finančních transakcí. V tomto rámci se konala další jednání ministrů financí a šéfů centrálních bank těchto zemí (6. června) a vysokých představitelů energetiky (28. června).
Dříve volné spojenectví BRICS získalo na významu v souvislosti s ukrajinskou krizí. V souvislosti se západními sankcemi proti Rusku se jejich vzájemný obchod zintenzivnil a nyní se objevila otázka správy plateb. Zejména pro čínského vůdce Si Ťin-pchinga. V současných geopolitických změnách totiž cítí příležitost k rozšíření své moci.
Ve svém úvodním projevu čínský vůdce řekl: "Měli bychom rozšířit spolupráci BRICS v oblasti přeshraničních plateb a posuzování úvěrů, abychom usnadnili obchod, investice a financování mezi našimi zeměmi." Čínský vůdce dále potvrdil, že v budoucnu bude se zeměmi BRICS spolupracovat na realizaci "snu Komunistické strany Číny" o Globální rozvojové iniciativě (GDI). GDI je v podstatě předělávkou čínské Nové hedvábné stezky, takzvané iniciativy Pásmo a cesta (BRI) z roku 2013.
Nová hedvábná stezka má rozšířit obchodní trasy Číny a upevnit tak její strategické postavení. BRI vedla k záplavě infrastrukturních projektů v chudých zemích s trojcifernými miliardami investic a nakonec se ukázalo, že pro chudé země představuje dluhovou past. Chudé země se tak staly závislými na Komunistické straně Číny.
Po "krizi" způsobené nemocí covid-19 byly půjčky z Číny k nelibosti zadlužených zemí sníženy. Proto nyní čínský vůdce přišel s novým nápadem: Globální rozvojová iniciativa. Říká se, že zahrnuje "méně betonu a více zeleně". Ale jak píše časopis The Economist, ani "GDI není tak nevinná, jak se zdá".
OSN vítá globální rozvojovou iniciativu Pekingu
Když čínský ministr zahraničí Wang I v dubnu 2022 představil GDI Organizaci spojených národů (OSN), OSN a více než 100 zemí jej vřele uvítalo. Vznikla skupina Přátelé GDI, do které se již zapojilo více než 50 zemí. Peking chce, aby výše zmíněný nový platební systém byl nezávislý na americkém dolaru a usnadnil tak realizaci jeho plánu.
Na společném summitu země BRICS oznámily, že rozšíří pracovní skupinu BRICS pro platby (BPTF). Centrální banky jednotlivých zemí chtějí také pracovat na usnadnění vzájemných měnových transakcí. A jak vůdce Si Ťin-pching, tak ruský prezident Vladimir Putin společně vyzývají k alternativám v platebním styku. Chtějí snížit závislost na amerických dolarech v mezinárodním obchodě a omezit vliv Ameriky prostřednictvím systému SWIFT.
Jak uvádí čínský státní deník Global Times, bankéři a ekonomové v zemích BRICS vyzvali k "rozšíření zúčtování v národních měnách a poskytování úvěrů, aby se vyzbrojili proti americkému dolaru". Podle zprávy ruské tiskové agentury TASS z 22. června 2022 Putin ve svém projevu na fóru BRICS údajně vyzval k vytvoření společné rezervní měny - podobné zvláštním právům čerpání Mezinárodního měnového fondu (MMF). SDR se skládá z mezinárodních měn (včetně amerického dolaru, eura, čínského jüanu, japonského jenu, britské libry) a může být použit k platbám nebo držen v rezervě.
Sergej Storčak, hlavní bankéř ruské banky VEB.RF, řekl 21. června 2022 čínskému listu Global Times: "Země BRICS a další zainteresované státy musí jednat o vytvoření vlastního nezávislého globálního finančního systému." Ta by mohla být založena na čínském jüanu, ale také na jiné měně, uvedl. VEB.RF je jednou ze společností, které byly v rámci sankcí proti Rusku vyloučeny z mezinárodního platebního systému SWIFT.
Měny zemí BRICS jsou slabé
V současné době se s komoditami, jako je ropa, obchoduje v amerických dolarech, protože dolary jsou stabilní a celosvětově snadno směnitelné. Žádná z měn zemí BRICS není s touto měnou srovnatelná. A přestože je čínský jüan považován za mezinárodní měnu, je směnitelný pouze v omezené míře. Si, Putin a bankéři VEB.RF však neusilují o stabilitu, ale chtějí nahradit dolar jako mezinárodní platidlo, aby omezili moc Ameriky.
Dokud budou jejich země nuceny zpracovávat mezinárodní platby prostřednictvím systému SWIFT, který je napojen na americké banky, mohou USA ovlivňovat země, například tím, že budou vyloučeny ze SWIFTu, jako v případě Ruska kvůli válce na Ukrajině.
Centrální banky po celém světě drží jako devizové rezervy především americké dolary, a to nejen kvůli stabilitě a směnitelnosti této měny, ale také proto, že je možné ji používat v mezinárodním obchodě. Žádná země nechce držet jako rezervy jihoafrický rand, brazilský real, indickou rupii nebo ruský rubl. Na to jsou tyto měny příliš slabé.
I kdyby země BRICS uzavřely mezinárodní dohody o zúčtování, měny BRICS by byly užitečné pouze při obchodování se zemí původu měny. Jinými slovy, Jihoafrická republika a Indie by se mohly dohodnout na vypořádání obchodu v indických rupiích. Je však nepravděpodobné, že by ostatní země akceptovaly rupie v obchodě s Jihoafrickou republikou. Kromě toho mají některé země BRICS velké zahraniční dluhy, které musí splácet v amerických dolarech, nikoli v rupiích. V důsledku toho by Jihoafrické republice zůstala hromada rupií, které by nemohla použít jinak než na obchod s Indií. Aby toho nebylo málo, vlastní měna Jihoafrické republiky by mohla být devalvována rezervou v rupiích.
Mezinárodní obchodníci provádějí své platby prostřednictvím systému SWIFT, protože je bezpečný, rychlý a přesný. Nejdůležitější je, že je pohodlná, protože je propojena s velkými bankami ve více než 100 zemích světa. Čína a Rusko se již pokusily vybudovat alternativní systém SWIFT, ale ani jeden z nich není propojen s bankami v západních zemích.
Dokud se svět nedohodne na používání čínského nebo ruského systému, budou země BRICS nadále spoléhat na systém SWIFT. A i kdyby se dohodly na čínském nebo ruském platebním systému, stále by zůstávala otázka, jakou měnu používat v mezinárodním obchodě.
Čínský jüan by byl pravděpodobně první možností pro domácí obchod států. Peking již zřídil mezibankovní platební systém (CIPS) pro vypořádání obchodů v jüanech. Pokud by ostatní státy BRICS v budoucnu souhlasily s vypořádáním svého obchodu v jüanech a prostřednictvím CIPS, čínské centrální banky by kontrolovaly jejich obchod. Ale to se jim nemusí líbit. Alternativním doporučením Putina a ruských bankéřů je naopak použití měnového koše, který používá například Mezinárodní měnový fond. Takový koš BRICS by se pravděpodobně skládal z jejich pěti měn. To by však zemím BRICS v mezinárodním obchodě příliš nepomohlo. Ostatní země by nechtěly držet měny BRICS jako rezervy. A konečně, systém SWIFT by neumožňoval transakce v koši měn zemí BRICS.
O autorovi:
Antonio Graceffo, PhD, strávil více než 20 let v Asii. Navštěvoval Shanghai University of Sport a získal titul MBA na Shanghai Jiaotong University. Graceffo je profesorem ekonomie a analytikem čínské ekonomiky a píše pro různá mezinárodní média. Mezi jeho knihy o Číně patří Beyond the Belt and Road: China's Global Economic Expansion a A Short Course on the Chinese Economy.
Tento článek vyšel v americkém vydání The Epoch Times pod titulkem: Čína a Rusko chtějí nahradit americký dolar měnami zemí BRICS.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Masivní údery ruských ozbrojených sil na Ukrajinu: rakety Iskander a Kinžal způsobily zničení klíčových zařízení
- Počítačové simulace úderu ruského raketového komplexu Orešnik
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (VIII.)
- Podľa expertov dnes v noci zasa udrú Rusi balistickou hypersonickou raketou. Bude len konvenčná?
- Rusko ničí ukrajinské síly v Charkovské oblasti
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
Související články