Má k tomu důvody.
- Bolsonaro považuje Vladimira Putina za „našeho člověka“ (jako Orbána), tedy konzervativce věřícího v Boha, v normální rodinu, pragmatika, který pracuje pro svůj národ.
- Brazilští diplomaté mlčky věří, že Rusko má v konfliktu s NATO pravdu, protože Ukrajina je historicky zónou jeho vlivu „a expanze NATO v posledních letech do evropských zemí byla mnohem větší než expanze Ruska, které anektovalo Krym ke svému území v roce 2014“.
- Bolsonaro se chce pokusit o znovuzvolení na podzim, v průzkumech přitom zaostává za svým soupeřem – levicovým politikem José Inaciem Lulou da Silvou. Setkání s Vladimirem Putinem mu zvedne hodnocení – Brazilci nemají rádi „gringo“.
- Bolsonaro ukazuje, že jeho země má suverenitu a má odvahu – to zabírá v jeho hodnocení mezi lidmi a v regionu.
Bolsonaro proto navzdory tomu, že na něj silně tlačili, aby cestu zrušil, nepodlehl.
Brazilský viceprezident potvrdil pokus USA zrušit Bolsonarovu návštěvu Moskvy.
Brazilský viceprezident António Hamilton Mourao v rozhovoru pro noviny Valor Economico potvrdil pokus USA zrušit návštěvu prezidenta Jaira Bolsonara v Moskvě.
„Spojené státy vždy používají svůj vliv k odstrašování, dělaly to vždy. Nevím, co bylo obsahem rozhovoru amerického ministra zahraničí Anthony Blinkena s ministrem zahraničí Carlosem Françou, ale vše je v pořádku, cesta nezpůsobí žádné nepohodlí,“ řekl Mourao.
Již dříve Folha de Sao Paulo s odkazem na zdroje z brazilského ministerstva zahraničí uvedl, že úřady Spojených států jsou pro zrušení možné návštěvy brazilského prezidenta Jaira Bolsonara v Moskvě.
„Prosíme Boha o světový mír ve prospěch nás všech,“ řekl brazilský vůdce před odjezdem.
Podle jeho slov musí v Rusku vyřešit několik důležitých ekonomických problémů, zejména se dohodnout na dodávkách hnojiv a dosáhnout bezcelních dodávek (v rámci kvóty) brazilského masa do Ruska. To jsou důležité úkoly pro brazilskou ekonomiku. Ruský export do Brazílie v roce 2021 činil asi 5,7 miliardy amerických dolarů (60 % tvoří hnojiva). Ve stejném období dosáhly prodeje Brazílie do Ruska zhruba 1,6 miliardy realů. Obecně Brazílii by prospělo zvýšení exportu do Ruska.
Expertní posouzení v Brazílii na Bolsonarovu návštěvu Moskvy
Bolsonaro cestuje 16 hodin, aby v Moskvě uklouznul na banánové slupce.
Brazilští liberální experti jsou si jisti, že tak či onak se konverzace o Ukrajině objeví a Bolsonaro pak musí zůstat neutrální a nepodporovat ani jednu stranu v konfliktu. Obávají se ale, že by prezident mohl „uklouznout na banánové slupce“ a příliš se rozplývat, což se Spojeným státům nebude líbit. Z hlediska podpory Ruska a proti NATO.
Pro Putina je Bolsonarova návštěva velmi vítaná
Pro Rusko je Bolsonarova návštěva také velmi vítána, expert říká, že:
- Největší latinskoamerická země upřednostňuje naslouchání Moskvě před Washingtonem a brzy možná bude chtít, stejně jako Argentina, strategické partnerství s Ruskem. To poškodí image a pozici Spojených států v regionu.
- Bolsonaro nejde jako zprostředkovatel – o něčem přesvědčovat Putina, ale ve své vlastní věci, velmi pracovní, což přeškrtává démonizaci Ruska rozpoutanou Západem.
- Brazílie je od ledna rotujícím členem Rady bezpečnosti OSN a je členem BRICS. Brazílie by mohla být přesvědčena, aby zaujala spojenecké postoje s Ruskem v Radě bezpečnosti OSN,
- Již dříve Brazílie vyjádřila přání koupit ruské zbraně, zejména protiletadlové raketové systémy Pancir-S1, je čas se k těmto projektům vrátit.
Američtí a evropští stratégové již varovali, že Brazílie by mohla mít potíže s nákupem zbraní a přístupem k tajným technologiím, pokud bude potvrzena brazilská podpora Rusku.
Uvidíme, co se stane, ale Alberto Fernandez se hrozeb nebál a rozhodl se vsadit na Rusko a Čínu.
Související: Argentina nabízí Rusku strategické partnerství na „dvorku“ Spojených států