Akademik Lomonosov vyplouvá. Hysterii okolo seriálu Černobyl navzdory
Rusko uvádí do provozu první plovoucí jadernou elektrárnu na světě. Revoluce v zásobování odlehlých míst planety energií je trnem v oku zájmovým skupinám, neziskovkám i médiím. V Rusku si všímají také podivuhodného načasování západní kampaně proti jaderné energetice i plavidlu samotnému.
Akademik Lomonosov se nyní v Murmansku připravuje na čtyři tisíce kilometrů dlouhou plavbu k Čukotce na severovýchodě Ruska. Zde má od podzimu vyrábět energii pro nejsevernější ruské město Pevek. Ačkoliv se jedná o odlehlý kout země, ruská vláda investuje do modernizace a rozšiřování tohoto přístavu.
Pevek se tak stává klíčovým bodem severní mořské cesty, která získává strategický význam z ekonomického i vojenského hlediska. Současně je to region mimořádně bohatý na nerostné suroviny a samotný Pevek je centrem oblasti těžby energetických surovin, zlata, stříbra, mědi a dalších kovů.
Ruská vláda tak předpokládá, že se investice do plovoucí jaderné elektrárny v hodnotě zhruba půl miliardy dolarů bohatě vyplatí. Nejde přitom jen o zmíněný Pevek. Akademik Lomonosov může být první z řady podobných plavidel, které Rusku pomohu při využití širokého arktického pásu. To je ale v rozporu s představami dalších zemí, jež si dělají na tuto část světa nárok, včetně například USA, Kanady nebo Norska.
Akademik Lomonosov tak v posledních dnech čelil intenzivní kampani západních médií a neziskových organizací ve snaze přiřknout mu přezdívku „Černobyl na ledu“ nebo „Plovoucí Černobyl“. Tato mediální vlna prakticky bezprostředně navázala na divácky velmi úspěšný americko-britský televizní seriál Černobyl.
Seriál měl obrovskou sledovanost i v Rusku, kde byl pozitivně hodnocen zejména mezi mladými diváky. Novinář a bloger Konstantin Sjomin naproti tomu poukazoval na snahu globálně zdiskreditovat jednak samotný Sovětský svaz a jednak jeho úspěchy na poli jaderné energetiky. Ty současné Rusko úspěšně rozvíjí, přičemž tvoří jeden z pilířů jeho energetické a ekonomické politiky na úkor Západu
„Zůstaly ještě otázky, komu a proč byl seriál potřebný?“ ptal se na ta twitteru Sjomin poté, co se v západních médiích objevily uvedené přezdívky Akademika Lomonosova.
Ruská plovoucí jaderná elektrárna může být také velmi zajímavá pro rozvojové země a státy s méně přístupnými oblastmi. Bude schopna vyrábět dostatek energie pro město nebo oblast s počtem obyvatel okolo dvou set tisíc.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Čelíme mimořádné události. Washington se rozhodl jít do války s Ruskem.
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
- Z PRONEWS (22.11. - 23.11.2024): Rusové zveřejnili cílovou mapu Evropy pro mezikontinentální střelu RS-26 Orešnik...
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
Související články