Masivní příliv uprchlíků z Afriky
- Podrobnosti
- Blogy / Pavel Janeček|
- 2. červen 2016|
- Pavel Janeček|
- 17625 x
Evropa v současné době zažívá kvůli masivnímu přílivu uprchlíků z Afriky krizi, která z problému migrace dělá ojedinělý fenomén, protože nikde jinde na světě se neobjevuje tolik lidí, kteří utíkají před válkou a hladomorem, jako právě u nás Evropě.
Migrace se týká zejména Afrického rohu, což je poloostrov ve východní Africe, který vybíhá do Arabského moře a označuje země jako je Etiopie, Somálsko, Džibutsko, Eritrea a Súdán. Zde došlo ve srovnání s předchozím rokem k výraznému nárůstu nelegální migrace po souši i po moři.
Tento nárůst se odráží v pěti důležitých ukazatelích jako je příchod do Jemenu z Afrického rohu, příchod do Afrického rohu z Jemenu, příchod do Evropy, úmrtí migrantů a národnosti v pohybu.
Roh Afriky byl také hlavním zdrojem migrantů přicházejících do Evropy a příčinou úmrtí ve Středomoří v roce 2015. Celkem 210 000migrantů vstoupilo v roce 2014 do Evropy, a to zejména přes Itálii a v menší míře i přes Řecko. Celkový počet migrantů do Evropy po moři v roce 2015 vzrostl na 1 011 712, což odpovídá nárůstu o 382% od roku 2014.
Více než 80% všech příchodů migrantů z roku 2015 bylo do Řecka a jen 20% do Itálie, což je výrazný rozdíl oproti roku 2014. Počet úmrtí migrantů ve Středozemním moři se zvýšil z 3279 v roce 2014 na 3771 v 2015. Nicméně, procento úmrtí migrantů, kteří cestují do EU klesl z1,5% v roce 2014 na 0,37% v roce 2015. Jedná se o velmi vysoký ukazatel úspěšnosti vzhledem k velkému počtu uprchlíků, kteří přežili cestu přes moře a podařilo se jim vstoupit do Evropy.
Pokud jde o Saharskou Afriku, tak krize k níž dochází v zemích jako je Jižní Súdán, Demokratická republika Kongo, Somálsko, Nigérie a Středoafrická republika, přemísťuje různým způsobem na 15 milionů lidí.
Téměř jeden milion obyvatel uprchl kvůli hladu a vzrůstajícímu násilí ze Somálska. Asi 420 000 somálských občanů v současné době žije v Keni a dalších zhruba 250 000 Somálců v Etiopii a Jemenu.
Teroristická skupina Boko Haram, operující na severozápadě Nigérie, donutila k přesunu asi dva miliony lidí do bezpečnějších částí země.180 000 občanů Nigérie již ale zemi opustilo. UNICEF odhaduje, že 1,5 milionu dětí jsou nyní v Kamerunu a Čadu.
500 000 obyvatel Demokratické republiky Kongo uprchlo ze své země kvůli pokračujícímu násilí a anarchii. Téměř tři miliony konžských občanů se přemístilo v rámci země.
220 000 lidí uprchlo z autokratického a mezinárodně izolovaného režimu, který panuje v Eritreji, a to hlavně do Súdánu a Etiopie. Nicméně, od roku 2012 byl udělen azyl 100 000 Eritrejcům v Norsku a ve Švýcarsku.
Zhruba 775 000 lidí uprchlo z Jižního Súdánu kvůli občanské válce do zemí jako jsou Etiopie, Uganda nebo Súdán. 1,65 milionu se přesunulo do bezpečnějších míst v zemi.
450 000 občanů Středoafrické republiky bylo nuceno, vzhledem k bojům v sousedních zemích jako je Kamerun, Demokratická republika Kongo nebo Čad, migrovat, a to jak mimo hranice, tak v rámci země. Rostoucí násilí v tak malé zemi jako je Burundi zapříčinilo odchod 210 000 lidí.
UNICEF: Uprchlická krize se zhorší, pokud neskončí syrská krize
„Riskují své životy a zájmy svých dětí v cestě do Evropy, protože nemají na výběr a nevidí budoucnost pro sebe ani své děti“, prohlásil UNICEF.
OSN připomíná, že konflikt v Sýrii se dotkl asi 16 milionů lidí. Téměř polovina z nich jsou děti, kteří potřebují pomoc a ochranu, jako je například základní zdravotní péče, voda a vzdělávání.
Asi 2 miliony dětí nechodí podle UNICEF v Sýrii do školy. Pět milionů lidí ve městech a obcích utrpělo dlouhé a někdy i úmyslné přerušení dodávek pitné vody.
„Více než polovina veřejných nemocnic funguje pouze částečně nebo je zcela mimo provoz“, sdělila Světová zdravotnická organizace (WHO).
Více než 4 miliony Syřanů (polovina z nich jsou dětí) opustili od začátku konfliktu před téměř pěti lety svou vlast. Nejnovější údaje Evropské unie ukazují, že většina uprchlíků, kteří přišli do Evropy v roce 2015 pochází ze Sýrie.
Pouze v Turecku jsou asi 2 miliony Syřanů pod dočasnou ochranou, což je více než trojnásobek od počátku roku 2014. Turecko je zemí s největším počtem uprchlíků ze Sýrie. V Libanonu, který má 4,8 miliony obyvatel je 1,1 milionu Syřanů a Jordánsko je domovem pro téměř 630 tisíc uprchlíků.
Zpracoval: Ing. Pavel Janeček (kandidát do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje)
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Proč včera ruské balistické rakety Iskander tvrdě udeřily na město Kryvyj Rih?
- Zelenskému nebylo umožněno zúčastnit se Trumpovy inaugurace
- Joe Rogan & Mel Gibson rozhovor
- Z AVIA.PRO (17.1.2025): Byla zasažena základna žoldáků NATO
- PARALELNĚ SPECIÁL - Amerika se mění a čeští falševici a lichvokrati se tlačí k možným korytům!
- Fiala byl v kampeličce součástí skupiny podivných zločineckých existencí
Související články