Rusko porazíme a planetu Zemi zachráníme
- Podrobnosti
- Blogy / Miro Suja|
- 11. duben 2022|
- Miroslav Suja|
- 3144 x
Vysokou inflaci jsme v ČR dlouho neznali. My starší si ještě pamatujeme skokové zvýšení cen v devadesátých letech minulého století, způsobené devalvací měny a ti ještě starší si snad pamatují i na měnovou reformu z roku 1953, což byla také devalvace měny s následkem inflace.
Inflace, kterou zažíváme nyní (prozatím meziročně cca 10-15 procent), není tentokrát způsobena devalvací naší měny, ale růstem světových cen všeho a diletantským postupem naší současné, ale i té minulé či předminulé vlády v ekonomických otázkách.
Lidé, kteří se díky inflaci dostanou do existenčních problémů, by si tedy měli uvědomit, že je to kvůli Green Dealu EU a naší účasti v různých energetických burzách, kde se jen spekuluje s cenami pomocí např. emisních povolenek a v neposlední řadě i kvůli protiruským sankcím.
A vzhledem k tomu, že naše protičeská vláda nehodlá opustit Green Deal a ani vystoupit ze zlodějských energetických burz a už vůbec nehodlá ukončit sankcionování Ruska, lze očekávat, že inflace bude i nadále růst.
O inflaci platí jedno. Když se rozjede je těžké ji zastavit. Své o tom ví třeba Argentinci, kteří mají inflaci cca 40-50 procent ročně již přes 20 let.
A jak to vypadá v takové ekonomice, kde je inflace cca 40-50 procent již přes 20 let?
Lidé nemají v podstatě žádný přístup k úvěrům a hypotékám, protože i když jsou hypotéky pro mladé v Argentině třeba se státem dotovanou sazbou, tak i přesto dosahují úroky z hypoték v místní měně úrovně 30 a více procent. Navíc za místní měnu nikdo kvůli vysoké inflaci nemovitost v Argentině neprodá. Trh tohle vyřešil tak, že v Argentině se nemovitosti prodávají jen za dolary.
Problém je, že lidé nemají přístup ani k dolarům, takže trh i to vyřešil tak, že se nemovitosti v Argentině začaly prodávat již i za bitcoiny. Výhodou je, že kvůli nízké koupěschopnosti nerostou ceny nemovitostí takovým tempem jako u nás.
Podniky nemají přístup k úvěrům a tak nemůžou investovat do rozvoje a modernizace, co je dělá méně konkurenceschopnými.
Dalším důsledkem dlouhodobě vysoké inflace je to, že lidé nespoří peníze. Peníze, které dostanou ve formě mezd se snaží vyměnit za dolary nebo jiné devizy, popřípadě hned za něco utratit (např. dovolené...). Když nejsou dolary nebo eura a již není za co utrácet, snaží se nakoupit alespoň bitcoiny nebo zlato nebo něco jiného, co nějako udrží hodnotu a je ještě prodejné za pesa.
O důsledcích inflace a devalvace měny bych mohl samozřejmě psát ještě dlouho, protože jsem v Argentině déle žil, ale proč to všechno píšu.
Protože tohle všechno nás čeká, když neopustíme Green Deal a různé spekulativní burzy energií a když budeme uvalovat další a další sankce na Rusko. To všechno nám totiž zvyšuje inflaci a snižuje naši životní úroveň.
Výhodou inflace způsobené devalvací měny je to, že se země stává víceméně soběstačnou, protože se musí snažit omezit dovozy a většinu produktů vyprodukovat sama, což vede k růstů domácí výroby a tudíž i HDP.
To se ale nebude týkat ČR, protože u nás není inflace způsobena devalvací měny, ale nekompetentní a špatnou makroekonomickou politikou vlády této i těch minulých (Green Deal, burzy, sankce proti Rusku), takže u nás se očekává spíše stagnace domácí ekonomiky společně s inflací. To se ve vědním oboru ekonomie nazývá stagflace. A jestli v důsledku krize klesne světová poptávka po našich produktech (např. autech a autodílech...) a dojde i k růstu míry nezaměstnanosti, mohlo by u nás dojít i k tzv. slumpflaci, což je vysoká inflace se stagnací a ještě k tomu i s vysokou mírou nezaměstnanosti.
Slumpflaci jsme zažili v letech 1991 až 1993. Průměrná roční inflace byla tehdy v cca 30 % (56 %; 9 %; 20 %), HDP klesl o zhruba 10 - 15 % a nezaměstnanost na Slovensku byla 15 % - 20 %, což vedlo nakonec k znehodnocení vkladů v bankách minimálně o polovinu.
V případě Slumpflace by již naší proexportní ekonomiku mohla nastartovat jen výraznější devalvace naší měny, což by sice vedlo k růstu HDP i snížení míry nezaměstnanosti, ale i ke zvýšení cen zboží (hlavně z dovozu) a tudíž i k růstu inflace.
Na tomto příkladě vidíte, jak je těžké zbavit se inflace a proč všechny okolní vlády dělají všechno proto, aby růst cen nebyl tak dramatický. Zatímco naše vláda ekonomických diletantů, zatím zastavila jen přimíchávání řepky do benzínu (aby se pomstila Babišovi) a snížila spotřební daň z pohonných hmot o 1,5 procenta ani nevím od kdy.
Hlavně ať to vypadá, že vláda zdražování řeší. Tato vláda bude dále prosazovat Green Deal, elektřinu bude prodávat za pakatel a zpět nakupovat za nemravné ceny z energetických burz a poté nás odstřihne i od ruského plynu a ropy, abychom ji předraženou nakupovali od Američanů nebo Arabů.
Inflace se tudíž s touto vládou jen tak nezbavíme, ale slumpflace nám zatím nehrozí. Avšak jestli Národní banka přistoupí k měnovým intervencím ve prospěch koruny, aby krotila inflaci i jinými nástroji než jen zvyšováním úroků, tak silnější koruna může naši proexportní ekonomiku zbrzdit natolik, že se začne zvyšovat i ta nezaměstnanost a v kombinaci se stagnací bychom se té slumpflace asi přece jen dočkali.
Že tohle vládnutí nekompetentní pětikolky neskončí dobře musí být jasné již všem. Ale Rusko porazíme a planetu Zemi zachráníme, i kdyby na chleba nebylo.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Proč včera ruské balistické rakety Iskander tvrdě udeřily na město Kryvyj Rih?
- Zelenskému nebylo umožněno zúčastnit se Trumpovy inaugurace
- Joe Rogan & Mel Gibson rozhovor
- Z AVIA.PRO (17.1.2025): Byla zasažena základna žoldáků NATO
- PARALELNĚ SPECIÁL - Amerika se mění a čeští falševici a lichvokrati se tlačí k možným korytům!
- Fiala byl v kampeličce součástí skupiny podivných zločineckých existencí
Související články