Fantazie o zotavení
Tak jsem si zase nedávno přečetl článek, že ekonomická krize v ČR je u konce, poněvadž opět vzrostla průměrná mzda o cca 540 Kč a tentokrát i celkový objem vyplacených mezd. Nevím, jestli si zase pár bankéřů a vysokých státních úředníků vyplatilo odměny, ale jedno vím zcela určitě. Krize nekončí. Naopak, roste počet firemních i osobních bankrotů a samozřejmě i nezaměstnanost.A je-li pravda, že český firemní sektor reaguje na změny světové ekonomiky zhruba s půlročním až osmiměsíčním zpožděním, jak se všeobecně uvádí, tak jsem si jist, že krize v ČR jen tak neskončí. Navíc tato krize začala v USA a neskončí, dokud se z toho Spojené státy nedostanou.
Proto by bylo lepší podívat se, jak to vypadá v USA. Prezident FEDu Ben Bernanke tvrdí, že americká ekonomika se zotavuje, avšak pomaleji, než by se mu líbilo. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii americký ekonom Paul Krugman oponuje, že se nejedná o zotavování, protože Spojené státy by potřebovaly přibližně 2,5 %-ní růst jen na to, aby zastavily nárůst nezaměstnanosti a mnohem větší růst na to, aby byl vytvořen významnější počet pracovních míst. Ale aktuální ekonomický růst v USA je jen něco mezi 1 a 2 procenty a je předpoklad, že dojde nejen ke zpomalení růstu v příštích měsících, ale i k poklesu HDP trvajícímu dvě nebo více čtvrtletí, tudíž k druhé vlně recese, tvrdí Krugman.
FED má sice hned několik možností jak druhou vlnu recese odvrátit, ale je otázka, jestli to bude stačit. Může například dále nakupovat státní dluhopisy a zvyšovat tím množství peněz v oběhu, což by ovšem vyvolalo inflační tlaky a tlačilo kurz dolaru k jihu. To by na jednu stranu mohlo americké firmy zkonkurenceschopnit na světových trzích a lidi přinutit více utrácet, aby se zbavili znehodnocujících se peněz, ale na druhou stranu by to mohlo americké střadatele, ale i věřitele (např. Čínu) rozzlobit, poněvadž by se jim znehodnotili úspory respektive pohledávky. FED může i snížit úrokovou míru z dlouhodobých úvěrů a držet na nízké úrovni úroky z krátkodobých úvěrů. Avšak tam, kde není důvěra v bankovním sektoru (v USA jen v tomto roce v důsledku krize zkrachovalo již cca 120 bank) nepomůžou ani nulové úroky, poněvadž banky se budou bát půjčovat nejen mezi sebou, ale i firmám a občanům.
I Tim Geithner, ministr financí USA, říká, že Spojené státy jsou na cestě k zotavení. Ale i ten bohužel mírně řečeno mlží. Vláda má navíc kvůli republikánskému vetu v parlamentu a ohromnému státnímu dluhu ještě méně možností než FED. Může třeba ulehčit lidem, jež mají problémy se splácením hypoték, a to prostřednictvím refinancování hypoték pomocí hypotečních ústavů Fannie Mae a Fredie Mac, jejíž úvěry jsou státem podporovány. Dále může tlačit na Čínu, aby revalvovala juan, ale to je asi tak v této chvíli vše.
Evropa je na tom ještě hůř. Řecko zmítané sociálními nepokoji s velkou pravděpodobností nesplní podmínky MMF a EU potřebné k poskytnutí finanční injekce a nakonec bude nuceno vyhlásit bankrot nebo opustit eurozónu. Ne že by se vrátilo k drachmě, ale nejspíš by (alespoň na čas) vzniklo jakési nekonvertibilní euro, které by posléze mohlo být řešením i pro další problémové země eurozóny, poněvadž se stále větší pravděpodobností, že Řecko zkrachuje a přestane splácet své dluhy, roste i pravděpodobnost toho, že ho budou následovat i další zadlužené země, a to nejen v eurozóně.
Falšování hospodářských statistik v mnoha zemích eurozóny, nedodržování Maastrichtských kritérií stanovených pro přijetí eura ani ze strany velkých zemí, stále narůstající zadlužení zemí eurozóny jsou faktory, které budou vytvářet tlak na euro. To bude muset buďto devalvovat, nebo se rozdělí na konvertibilní a nekonvertibilní pro země, které lžou a nedodržují domluvené podmínky.
Je čas přiznat si, že se ještě nejedná o žádné zotavování, natož konec ekonomické krize. Bohužel vše nasvědčuje tomu, že tato krize ještě není u konce, a když skončí, zotavování bude dlouhé a pomalé.
Komentáře
Facebook komentáře