Komunistka Ana Olivera intendantkou Montevidea
- Podrobnosti
- ze světa / Latinská Amerika|
- 11. květen 2010|
- TEN|
- 6861 x
V neděli, 9. května se také bojovalo o místa v muncipiích, připravují se volby alcaldes či alcaldesa, neboli starostů a starostek, sestavování sněmů a guberniálních vlád. Mezi nejvýznačnější političky se vyšvihla zhruba padesátiletá Ana Olivera, která ve sdružení Frente Amplio zastupuje komunisty. Byla hladce zvolena, stejně tak jako další levicoví kandidáti na pět radnic Velkého Montevidea. Tři alcaldíe v rámci města získá pravděpodobně pravice (strana Colorados), nebo PN, Národní strana.. Z dalších „intendantur" je významná ta v Lavalleji, kde je „nacionalistická" intendantka Adriana Peňa a její strana získala i kraje: Paysandú, Rio Negro, Soriano, Colonia, San José, Flores, Durazno, Tacuaiembó, Cerro Largo a Treinta i Tres. Posledně zmíněný kraj „33" je pojmenovaný podle počtu hrdinů, kteří se v 19. století postavili se zbraní v ruce proti Brazilcům, aby uhájili nezávislost Bandy Oriental, která kdysi, v roce 1828, vznikla argentinsko brazilskou válkou o „Provincia Cisplatina", jak Dom Pedro I., císař brazilský, území „po napoleonsku" nazval, a z níž se během dalších dvou válek (ta poslední zcela devastující stav paraguayské mužské populace) ukulo Estado Oriental del Uruguay. Za pláštěm s dýkou, lépe, záclonou s perem k podpisu mírových dohod ať Argentiny nebo Brazílie stáli vždy Brité, druhdy doufající, že oblast bude vhodnou náhradou pro pěstování bavlníku, když už to s tím Jihem USA tak špatně vypadalo.
Ale zpět do současnosti: široká levicová Frente Amplio získala provincie Artigas, Florida, Canelones, Montevideo, Maldonado a Rocha a bude se přepočítávat v provincích Rivera a Salto (sever země), který získala strana Colorado. Uruguay má velký počet „nacionalistických" provincií tvořících střed země, pouze kolem hlavního města bodují levicoví Frenteamplisté. Ve Floridě zvítězili jen o 29 hlasů nad nacionalisty.
Jak jsem psala, volby jsou v Uruguayi povinné, proto se týkají každého z 2,5 milionu voličů. Zhruba 13 procent odevzdávalo prázdné lístky a volby samy jsou svými výsledky spíše výstrahou vládnoucí FA, která se vloni jen těsně (o hlas) překulila do „vítězné" strany, aby začala sporné mezinárodní kroky (komunikace s Castrem přes Cháveze), k nimž lze zařadit i nevýraznost při obraně vlastních investic (Botnia). S argentinskou kartou (kdo do čela UNASURu) mohla hrát také déle a zdařileji (místo Nestora Kirchnera navrhnout prezidentku Fernandezovou-Kirchnerovou).
I když přirozeně chápeme, že zrak mnoha Hispanoameričanů směřuje do Madridu, protože stav španělské státní kasy vypovídá o budoucích investicích, nebo neinvesticích španělských bank (Santander) v některých teritoriích. Že bude hůře Iberoameričané tuší. Jde o to, kde konkrétně. Ale na to zatím neodpovídá ani Madrid, ani Montevideo.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (9.4.2025)
- J. Sachs: Američané hrají poker, Rusové šachy. Evropa není schopná diplomacie, jen válečného štvaní
- Uděláme z Rusů “Woke-Rusy”, a rozparcelujeme si jejich území!
- Realisticky si to shrňme:
- TK splnomocnenca vlády SR Petra Kotlára o škodlivosti mRNA vakcín (10.4.2025)
Související články