Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ekvádor: neoliberalismus v Latinské Americe se vyčerpává

Hedelbereto López

Je stále zřejmější, že neoliberální systém se v Latinské Americe, regionu, kde mnohé země po desetiletí trpěly požadavky extrémního kapitalismu vnucovaného Spojenými státy, vyčerpává.

Nejnovějším případem takového selhání je vláda pravicového Guillerma Lassa, milionářského bankéře chráněného Washingtonem, který během pouhých dvou let přivedl Ekvádor do hluboké hospodářské, politické a sociální krize.

  • ekvador-neoliberalismus-v-latinske-americe-se-vycerpava

Zahnán do kouta problémy s korupcí, špatným hospodařením, rostoucím kriminálním násilím v zemi a neschopností řešit vážné potíže obyvatelstva se prezident 17. května rozhodl rozpustit Národní shromáždění (parlament) procesem známým jako "křížová smrt" s odůvodněním, že v zemi došlo k "vážným vnitřním nepokojům".

Lasso využil tohoto podvodného mechanismu (zavedeného do ústavy v roce 2008), aby ukončil mandát poslanců shromáždění, kteří se ho chystali odvolat z funkce, osvobodil se od impeachmentu a získal několik dalších měsíců v prezidentském úřadu.

Bezprostředně po vyhlášení "kříže smrti" odjel milionářský prezident do Spojených států se záminkou kontroly svého zdravotního stavu, ačkoli analytici tvrdí, že si jel pro instrukce.

Ve Washingtonu se kromě prezidenta Joea Bidena setkal i se dvěma ultrapravicovými kubánsko-americkými senátory Marcem Rubiem a Bobem Menendezem, kteří napsali, že "v době, kdy se Latinská Amerika a Karibik obracejí k levicovým protiamerickým vládám, zůstává Ekvádor strategickým a důležitým spojencem jak pro naši zemi, tak pro stabilitu našeho regionu".

Stačí jedno moudré slovo.

Za četné problémy, které Ekvádorci mají, však rozhodně nemůže jen Lasso, neboť mnohé z nich začaly špatnou vládou Lenina Morena, který otevřel dveře do Washingtonu národním oligarchům a nadnárodním společnostem.

V důsledku posledních dvou chybných vlád je situace v Ekvádoru chaotická: chudoba dosahuje 38 % (ve venkovských oblastech 49 %) a extrémní chudoba 16,2 %; více než 5,8 milionu Ekvádorců přežívá za méně než 84 dolarů měsíčně. Podvýživou trpí 29 % dětí ve věku 0-5 let, ve venkovských oblastech až 42 %.

Z každých 10 práceschopných lidí jsou zaměstnáni pouze 3. Veřejné investice do zdravotnictví, vzdělávání a sociálního začleňování se ve srovnání s předchozím desetiletím propadly na nejhorší ukazatele kvůli tomu, že Lasso, aby vyhověl Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) za poskytnuté půjčky, je v roce 2022 snížil na 1,8 miliardy dolarů (průměr byl 4 miliardy dolarů) a v prvním čtvrtletí roku dodal pouze 67 milionů dolarů. 

Zároveň se v této andské zemi prudce snížila bezpečnost, neboť zde neustále dochází k loupežím, únosům, vraždám, bitkám gangů, vydírání obchodníků a vzpourám ve věznicích.

Při četných vězeňských rvačkách, které byly potlačeny tvrdou policejní represí, bylo zabito téměř 420 vězňů a více než tisíc jich bylo zraněno.

Od svého nástupu k moci 24. května 2021 Lasso velmi dbá na to, aby zemi prezentoval jako výkladní skříň neoliberalismu. Během prvních osmi měsíců zrušil Seguros Sucre, hlavní státní pojišťovnu, a rozdělil tento trh mezi své finanční partnery; vytvořil systém komercializace uhlovodíků a zvýšení cen pohonných hmot ve prospěch soukromých investorů, aby dovozci uhlovodíků mohli využívat státní infrastrukturu Petroecuador, aniž by za to platili.

Zavedl, aniž by to prošlo Kongresem, několik nařízení na podporu trhu s distribucí elektřiny a převedl práva a kontrolní kapacity na soukromé společnosti.

Ve své soukromé posedlosti poslal v posledním čtvrtletí roku 2021 Národnímu shromáždění návrh zákona s více než 400 články, který reformoval více než 30 zákonů, včetně zákonů pracovněprávních, v nichž se navrhovalo, aby v případě předčasného propuštění pracovníka to byl pracovník, kdo by měl zaměstnavatele odškodnit. Tento text byl Shromážděním zamítnut.

Navrhovala se v něm mimo jiné také privatizace veřejných rozvojových bank, nové daně pro střední vrstvy a regulace ropných kontraktů.

Po rozpuštění parlamentu po "kříži smrti" se Lasso pokusí vládnout dekretem během tří měsíců, které mu zbývají do všeobecných voleb plánovaných na srpen.

Bude to způsob, jak posílit soukromé výhody a zmenšit možnosti budoucí vlády, ale zatím tento krok nevyšel, protože dva zákony, které poslal k ústavnímu soudu - daňová reforma a vytvoření zón volného obchodu - se zastavily.

Skutečnost je taková, že naprostá většina latinskoamerických zemí hledá lepší ekonomickou a sociální cestu pro své obyvatele, neboť neoliberální kapitalistický systém byl pro naprostou většinu obyvatelstva naprostým neúspěchem.

Hedelberto López Blanch, kubánský novinář, spisovatel a výzkumník.

Překlad CFP!

Zdroj:  https://rebelion.org/ecuador-se-agota-el-neoliberalismo-en-america-latina/

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře