Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

KONOPÍ: ZÁZRAK

  • konopi_zazarak
  • konopi_divka
Konopí je považováno za plodinu mimořádně šetrnou vůči životnímu prostředí: jak při pěstování, tak při využívání. Vyžaduje málo nebo skoro žádné pesticidy, protože je přirozeně odolné vůči svým škůdcům a dokonce snižuje škůdce i pro plodiny, které se pěstují po něm (např. háďátka u sóji). Konopí je také přírodní herbicid známý pro svou schopnost potlačit plevele, pokud je pěstováno při dostatečné hustotě.

Konopí je tradiční kulturní olejná a přadná jednoletá bylina, původem z podhůří Himálaje. Díky vysoké přizpůsobivosti se různé variety konopí rozšířily takřka po celé zeměkouli. Dnes pěstované odrůdy konopí setého dokážou na jeden hektar poskytovat přes 10 tun hospodářsky cenných surovin pro tisíce kvalitních, ekologicky šetrných produktů: zdravých bio-potravin, kosmetiky, odolného textilu, papíru, plastických hmot či stavebních materiálů. Veškerý odpad je možno zužitkovat, mimo jiné také energeticky.

Konopí má nižší čistý požadavek na živiny než jiné běžné zemědělské plodiny. Jeho hluboký kořenový systém je pro půdu velmi prospěšný, neboť je účinný v prevenci eroze a odstraňování toxinů z půdy a pomáhá větrat půdní strukturu pro budoucí plodiny, které jsou s ním střídavě pěstovány. Konopí je plodinou se zvlášť vysokým výnosem vlákna. Ve skutečnosti akr konopí produkuje více biomasy než většina jiných plodin. V důsledku toho konopí lze použít efektivně jako alternativu dřeva nebo fosilních paliv, jako obnovitelný nízkoemisní zdroj biomasy či pro výrobu papíru a lepenky.

Co je technické konopí?

Technické konopí bylo vyšlechtěno zhruba před dvěma desítkami let z původních kultur této rostliny pěstované již ve středověku jako konopí seté (od 12. – 10. tisíciletí př. n. l. z oblasti tzv. úrodného půlměsíce na území dnešní Číny). Jeho dlouhé stonky jsou vhodné pro průmyslové použití a jeho obsah psychoaktivní látky delta-9-THC (tetrahydrokanabinolu) je nižší než požadují normy EU (pod 0,2 %), proto ho nelze zneužívat jako omamnou látku. V současnosti existuje přes 30 odrůd konopí setého s takřka nulovým obsahem THC, z nichž 26 je zapsáno na Seznamu povolených odrůd EU a na jejich pěstování je možné čerpat i zemědělské dotace. Dnes se konopí pěstuje po celém světě na více než 200 000 hektarech. Největší pěstitelskou zemí zůstává Čína.

Technické konopí lze tedy bez obav průmyslově zpracovávat na kvalitní vlákna, olejnatá semena či pazdeří. Za posledních deset let role a význam všech těchto surovin významně vzrostla společně s jejich návratem na evropské a světové trhy. Jsou plně konkurenceschopné ropě, bavlně či dřevu. Od roku 1999 jsou aktivity vedoucí ke zvyšování ploch pěstování konopí a činnosti spojené s jeho zpracováním na vzestupu také v České republice.

Nejaktivnější ve zvyšování produkce se zdají být kapacity výrobců na zpracování krátkých vláken a surovin z konopí pro papírenský a automobilový průmysl. Je zde také rostoucí poptávka po obnovitelných zdrojích energie, biopotravinách a ekologických výrobcích obecně. Je tedy velice pravděpodobné, že tato obrovská, 4 metry vysoká rostlina se brzy stane přirozenou součástí české krajiny. Naší veřejnosti ale stále chybí dostatečné informace pro to, aby nedošlo k záměně tohoto technického konopí s rostlinami marihuany.

Konopí a ekologie

Technické konopí je podle závěrů českých i zahraničních odborníků ideální ekologickou rostlinou, představitelem alternativního zdroje surovin a energie – biomasy. Mezi ostatními zdroji biomasy konopí vyniká mnoha nej..., které ho předurčují do pozice tahouna proměny společnosti směrem k trvale udržitelnému způsobu života.

Nejefektivněji hospodaří se sluneční energií, za relativně krátkou dobu (cca 120 dní) vyprodukuje na hektaru orné půdy až 12 tun různorodé biomasy. To je čtyřnásobek nárůstu bukového lesa. Vysoké rostliny s širokými listy přitom rychle tvoří tzv. zápoj, jehož stín bezpečně potlačí růst plevelů na pozemku. Kořeny odčerpávají z půdy kromě živin také řadu nečistot, včetně těžkých kovů či pesticidních krust. Prokazuje významné rekultivační schopnosti a vysokou přizpůsobivost zhoršeným podmínkám (stabilní výnosy na hnědouhelných výsypkách). Dobře vyvinutý kořenový systém plní také protierozní funkci a poskytuje vhodné prostředí žížalám. Opadávání listů v závěrečných fázích růstu dodává zpět do půdy velké množství cenných živin a zabraňuje tak vyčerpání půdy. Konopí lze díky tomu pěstovat až 7 let na jednom místě. Díky výše uvedeným vlastnostem je konopí prvotřídní rostlinou pro ekologické zemědělství, jejíž pěstování nejen že nevyžaduje herbicidní a pesticidní postřiky, ale dokonce eliminuje negativní důsledky použití chemických prostředků. Nejvhodnější je však zapojení konopí do systému rotace plodin. Některé z látek obsažených v konopném stonku, listech a květech totiž prokazatelně chrání nejen samotné konopí, ale i další rostliny před nemocemi a škůdci (např. brambory před plísní atp.).

Samostatnou kapitolou je následné zpracování konopí na výše jmenované suroviny a konečné výrobky. Oproti výrobě z konvenčních materiálů je výroba z konopných surovin šetrnější k životnímu prostředí a splňuje beze zbytku požadavky kladené na trvale udržitelnou produkci. Získané výrobky se totiž vyznačují vysokou trvanlivostí na jedné a 100% biodegrabilitou na druhé straně. Konopný stonek obsahuje tři druhy vláken: dlouhé (pravé) lýkové vlákno, druhotné krátké vlákno (koudel) a dřevnaté pazdeří. Dlouhé vlákno obsahuje nejvyšší podíl celulózy (až 77 %) a vyrábí se z něj textilie nejvyšší kvality.

Tak například konopná látka spředená z těch nejdelších a nejpevnějších vláken v rostlinné říši sloužila dlouhá staletí k uskladnění potravin, které v ní vydržely dlouho čerstvé, chráněné před plísní. Konopné oděvy si dnes nacházejí věrné zákazníky mezi alergiky, jejichž citlivá pokožka ji dobře snáší. Z konopného vlákna se vyrábí oděvy, pleny, ložní prádlo i bytový textil či obuv. Levi Strauss z něj ušil své první džíny. Konopné tkaniny mají ty nejlepší vlastnosti, které předčí i bavlnu: odvádí perfektně pot, jsou hladké na omak, odolávají teplu a dokážou zadržet až 100 % nebezpečného UV záření, jsou antistatické, díky absenci bílkovin jsou chráněny před moly, díky obsahu kyslíku se netvoří anaerobní bakterie a přítomnost oleje tlumí kožní plísňová onemocnění.

Starověcí Číňané z recyklované látky vyráběli jeden z prvních (a zároveň nejkvalitnějších) papírů na světě. Dnes se pro výrobu papíru v západních zemích používá spíše pazdeří. Tento dřevu podobný „odpad" vzniká při zpracování stonku na vlákno. Obrazy Rembrandta, Van Gogha, Gainsborougha a dalších mistrů jsou namalovány na konopném plátně. Konopí dává silné, lesklé vlákno odolné proti horku, plísni i hmyzu. Obrazy díky tomu zůstaly po staletí uchované v dobrém stavu. Výborná savost zase zajistila stálost barev. Většina historických literárních děl byla zachována jen díky výjimečné trvanlivosti konopného papíru. Ten odolává rozkladu a časem nežloutne. Oproti dřevu má konopí nižší obsah ligninu (konopí 10–12 %, dřevo 30 %), což umožňuje ekologicky přijatelnější bělení papíru bez použití silných sloučenin chlóru.

Ze všeho nejlépe se konopí uplatňuje v tradičním hospodářství – je jedinečnou podestýlkou pod hospodářská zvířata, zvláště koně (vykazuje až 7x vyšší savost než sláma, chrání před chorobami kopyt).

Získaná směs i čisté pazdeří slisované do pelet či briket poskytuje komfortní palivo pro biokotle s vysokou výhřevností (cca 18 GJ/t pazdeří), olej z konopí lze zpracovat na kvalitní bionaftu.

Díky svým dobrým mechanickým a tepelně-technickým vlastnostem je však také předurčeno pro výrobu stavebních materiálů (maltové a betonové směsi, pazdéřové desky, podlahy), po chemické úpravě (pyrolýze...) lze z pazdeří získat celou řadu důležitých průmyslových surovin, např. etanol, metan, pyrolitický olej, asfalt či dehet. Velkou výhodou je především rychlá obnovitelnost a výtěžnost konopného pazdeří (využívá se např. jako náhrada plnivové složky cementotřískových desek).

Vedle surovin ze stonku dává hektar konopí také přes půl tuny semene, které svou lahodnou oříškovou chutí a unikátním složením (9 nenasycených mastných kyselin v harmonickém poměru, vitamíny, minerály...) předčí všechny konkurenty včetně sojových bobů. Jedna hrst konopného semene prý pokryje denní výživovou potřebu dospělého člověka. Z konopného semene se lisováním získá kvalitní panenský olej s použitím ve studené kuchyni či zdravotní kosmetice (léčí lupénku a další dermatologické potíže). Odpad z lisování oleje, tzv. pokrutiny, jsou vhodným doplňkem stravy domácích, hospodářských i volně žijících zvířat. Konopné semínko je základem zdravé výživy všech vyšších živočišných druhů od člověka po ryby.

Odvěká medicína využívala všech částí rostliny od květů po kořeny konopí pro jeho všestranné nepřekonatelné léčivé účinky. Konopí je dnes pro pacienty v přísně kontrolovaném režimu dostupné v řadě vyspělých států světa, jako jsou Kanada, Izrael, Nizozemsko, Itálie, Švýcarsko, Rakousko, Španělsko nebo Německo, a také některé státy USA. Podle nového návrhu zákona bude možné pro tyto účely pěstovat konopí i v České republice na podkladě licence, případně ho dovážet ze zahraničí. Počet dovozců i pěstitelů bude ovšem omezený na tři až deset. Rozhodně nebude možné, aby si pacienti konopí sami pěstovali nebo si ho sami dávkovali. Dávky pro léčebné účely budou hradit zdravotní pojišťovny, pacienti by ho měli mít zdarma. Konopí by jako léčivo mohlo ulevit od chronické a neztišitelné bolesti, kterou trpí například pacienti s roztroušenou sklerózou, rakovinou, encefalitidou, neuralgií, AIDS, pacientům s atopickým ekzémem nebo glaukomem v bolestivém stadiu. Zákon totiž přeřazuje léčebné konopí ze seznamu kontrolovaných látek číslo 3 do seznamu číslo 1. Zacházení s konopím tedy nebude vyžadovat zvláštní povolení a pacienti ho budou dostávat na předpis přes kontrolovatelný elektronický recept.

Konopářství je dnes součástí mnohem širší koalice lidí činných v ekologii a ochraně životního prostředí naší planety. Teprve v kombinaci s dalšími šetrnými alternativami a v porovnání s konvenčními produkty se mohou plně projevit jedinečné vlastnosti konopí. Technické konopí proto představuje snad nejperspektivnější rostlinný zdroj, s jehož pomocí v absolutním souladu s principy trvale udržitelného rozvoje a života (lokální, obnovitelný zdroj, bezodpadové hospodářství, komplexnost) dokáže lidstvo komfortním způsobem uspokojovat své materiální potřeby s pozitivním vlivem na životní prostředí.

Legislativní regulace pěstování konopí v ČR:

Zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách

§ 5 (5) Povolení k zacházení se nevyžaduje k získávání, skladování a zpracování konopí k účelům průmyslovým (pro vlákna a semena) a pokusnickým, jakož i k obchodu s konopím za těmito účely.

§ 15 Zakazuje se získávat konopnou pryskyřici a látky ze skupiny tetrahydrokanabinolů z rostliny konopí (rod Cannabis).

§ 24 Zakazuje se pěstovat druhy a odrůdy rostliny konopí (rod Cannabis), které mohou obsahovat více než 0,3 % látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů.

§ 29 Ohlašovací povinnost osob pěstujících konopí

Osoby pěstující konopí na celkové ploše větší než 100 m2 jsou povinny předat hlášení místně příslušnému celnímu orgánu podle místa pěstování, písemně nebo v elektronické podobě do konce května výměru pozemků, které byly v příslušném kalendářním roce oseté konopím, včetně názvu použité registrované odrůdy, čísla parcely, názvu a čísla katastrálního území, nebo identifikačního čísla půdního bloku, případně dílu půdního bloku evidence půdy, odhad výměry pozemků, na nichž bude pěstováno konopí v příštím kalendářním roce, v průběhu vegetace a sklizně údaje o výměře pozemků a způsobu zneškodnění konopí, a to nejpozději do 5 dnů před provedením jeho zneškodnění, do konce prosince příslušného kalendářního roku výměru pozemků, které byly oseté konopím, výměru pozemků, ze kterých bylo sklizeno konopí, včetně názvu použité registrované odrůdy, čísla parcely, názvu a čísla katastrálního území, nebo identifikačního čísla půdního bloku, případně dílu půdního bloku evidence půdy, množství sklizeného konopí, semene konopí, hmotnost, sklizňový rok konopí prodaného nebo jinak převedeného a identifikační údaje nového nabyvatele.

Autor: K.Březová

zdroj: http://nadrevo.blogspot.com/2012/03/konopi-zazrak.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře