„Péťova“ obava je srdeční záležitost, nebo to jsou faktické, opodstatněné obavy?
Zadržení, resp. vzetí do vazby pravé ruky bývalého premiéra Nečase, ale rovněž „veřejně tajné“ milenky paní Nagyové, zřejmě vyvolalo značné chvění kolem osrdí samotného expremiéra v obavách, že by mohla být její vazba zneužita snad k nějakému „lámání na kole“ a vynucení si nějakých (pro něho) příliš choulostivých, až nebezpečných informací. Přece jenom, byla (či nadále je) to jeho milenka, pokud láska trvá, jsou či mohou být jeho obavy na místě. To je verze první, ta druhá, pokud tomu lze vůbec věřit, by měla být stejná obava o své partajní soukmenovce Tluchoře, Fuksu a Šnajdra, nacházejících se tamtéž, aby snad i oni nebyli „ohýbání víc než je zdrávo“ a dostali z nich něco, z čeho má zřejmě už sám Nečas strach.
Je paradoxem, že v době kdy píšu tento článek se však z TV dozvídám, že státní zástupce podal žádost na poslaneckou sněmovnu o vydání Petra Nečase. Pravda, nikdo neví jaké jsou přesné důvody, nicméně už fakt žádosti o jeho vydání svědčí o oprávněných obavách či předtuše toho nejhoršího. Ono „čumákovat“ několik měsíců za katrem není zrovna dovolená v Karibiku, o tom by mohl vyprávět David Ráth! Proto zřejmě ta přespřílišná až horlivá (ne-li preventivní) péče o slušné zacházení se zadrženými!
Starost a péče o zadržené, resp. jeho obavy o možnosti nestandardního postupu při získávání informací po zadržených nějakým jejich „nalomením“ nebo „lámáním“ je o to pozoruhodnější, že tyto obavy sdílí jen v souvislosti s vazbou J. Nagyové a tří bývalých poslanců za ODS. Je však otázka, zda ti tři nejsou v jeho pozornosti jen jaksi náhodou a nevezou se s péčí o paní Nagyovou. Abychom si rozuměli, ve stejné situaci jako tito čtyři zmínění se totiž již více jak rok nachází i výše jmenovaný David Ráth (ČSSD) a nemýlím-li se, pak ani jednou za celou tu dobu neprojevil P. Nečas obavy z možného „lámání“ při jeho pobytu ve vazbě v souvislosti s vyšetřováním jeho kauzy. Notabene D. Rath nebyl dosud obviněn, nadále požívá mandátu poslance a přesto mu není či nebyl umožněn výkon jeho dosud platného mandátu. To ovšem P. Nečasovi vůbec nevadí. Jak by ne, vždyť je z opačného spektra politické scény, tak proč také nějaké obavy nebo soucit? Nemluvě o tom, že i Ráthův chybějící hlas při vyslovování nedůvěry vládě sehrál svou roli. V opačném případě by se totiž (zřejmě) museli poslaneckého mandátu vzdát ne tři, ale hned čtyři poslanci ODS.
Údajná nestandardnost vyšetřování kauzy Nagyové a spol. jsou trnem v patě mnoha pravicových politiků, zvláště exministra finančního národonehospodářství Kalouska, který razantně, mnohdy až na hranici slušnosti a únosnosti kritizuje postup policie a státního zástupce při vyšetřování této kauzy. Jeho sebevědomá, břitká kritika je důkazem toho, jaké opovržení hodné smýšlení má (politici mají) vůči Ústavě a zákonům této země. Sami sice pokrytecky na dodržování zákonnosti významně (při tom velmi trapně) poukazovali, viz proklamovaný „boj proti korupci“, ale jen potud, pokud se to týkalo někoho jiného. Jakmile šlo o někoho z jejich vlastních řad (Vondra, Parkánová, Julínek atd.), byli všichni (kromě nich) špatní, protože to bylo nestandardní, neopodstatněné , smyšlené, zkreslené až po politické spiknutí. Všechno, co dosud vláda a ministři učinili jim bohužel, prošlo (díky mimořádně velkým kobercům) bez větších následků, i když se opozice snažila sebevíc o zastavení mnoha reforem a kroků vlády a opatření, které evidentně ekonomiku státu táhly ke dnu (viz cca 2 biliony korun dluhu).
Nechci být špatným prorokem, ale myslím si, že ani Kalousek (alá Kraďousek) neujde (dříve nebo později) spravedlnosti. Jak on tak i Nečas mají dosud jistou výhodu v tom, že je nemusí (ale může) sněmovna vydat (což ovšem není vůbec jisté), nicméně žádný si nemůže být naprosto jistý, že po ukončení svého mandátu a ukončení platnosti jejich poslanecké imunity by nemohli být rovněž trestně stíháni. Dnes řada politiků ještě vede „silné řeči“, protože požívají poslaneckou imunitu. Je to od nich poněkud provokativní, čímž se zřejmě snaží zastrašit nebo odradit vyšetřovatele od dalšího a širšího vyšetřování a případného rozšíření okruhu podezřelých, mezi které mohou padnout i oni. Podílů na trestných činech způsobené vládou a koaličními politiky je víc než dost. Takže „Péťova“ starost a obavy jsou, řekl bych namístě. Zarážející je jen fakt, že z hlediska obav o lidskou důstojnost zadržených mu stojí za pozornost jen milenka a možná i bývalí (ne lecjací) spolustraníci, ale už méně či vůbec člověk z opozičního tábora, David Ráth. Pan „čistě špinavý“ demokrat nemá zřejmě zájem se navíc špinit ještě nějakým ideologickým protivníkem. Chápu, jeho poskvrněná čistota (kde ty loňské sněhy jsou?) nejen utrpěla, ale dostat ji do původního glancu bude nadmíru těžké, zda vůbec. Nechci být škodolibý, ale stejně – dobře mu tak!
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Ing. Miroslav Kelnar: Konec jedné „protikorupční svině“
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (X.)
- Putin nabídl Západu „high-tech souboj“
Související články