Semerák – developer, který podporoval Bártu
- Podrobnosti
- Blogy / Jana Šimonová|
- 1. květen 2012|
- Jana Šimonová|
- 24636 x
Na rozdíl od Bárty, Kamila Jankovského a Michala Babáka, kteří také vložili své peníze do Věcí veřejných, se Semerák jako jediný nenechal napsat na volební kandidátku, už tehdy své developerské zájmy nechtěl kalit zájmy Bártovými.
Semerák vysvětlil v rozhovoru pro HN, jak ho pan Bárta o peníze požádal, takto: „Vítek přišel a říká: Hele, stojí to prachy, pomůžeš mi s tím? Řekl jsem: Proč ne? Kolik bys potřeboval? Slovo dalo slovo, ale ještě jsem mu říkal: Hele, neblbni, když ti dám peníze, chytnou se toho novináři. A to zase bude Semerák, Sekyra, Mrázek. Ale on tvrdil, že to není problém,“ uvedl Semerák a vysvětloval, jak probíhaly jeho schůzky s dnes již mrtvým podnikatelem, jehož prsty zasahovaly až do vysokých pater české politiky.
„Viděl jsem Františka Mrázka třeba třináctkrát a ze srandy říkám, že můj veškerý styk s ním byl monitorován. Moje role byla ve stylu Paní, nesu vám psaní. Tak to prostě bylo. U Sekyry jsem pracoval a za to se nestydím, byla to normální práce. Nastoupil jsem k němu v roce 1995, to byl ještě Sekyra běžný právník.“
Prý Bártovi při projednávání své možné kandidatury Semerák řekl: „Vítku, zatím ne. Jestli někdy někde, tak v Ostravě, a třeba za čtyři, za osm let.“ Semerák samozřejmě připouštěl, že o kandidatuře přemýšlí. „Třeba bych s partou známých mohl zkusit zakandidovat
v Moravské Ostravě. Abych těm chlapům tam trochu vytáhl perka.“ Proč ale kandidovat za VV, když najde sílu založit svoji politickou platformu.
Kdo je Lukáš Semerák a kde, proč a odkud se náhle v politice vynořil? Lukáš Semerák se narodil 11. ledna 1972 v Moravské Ostravě. V Praze vystudoval práva a po jejich dokončení v roce 1995 hned nastoupil do advokátní kanceláře Luďka Sekyry, kterého následoval i do developerského byznysu, respektive do developerské skupiny Sekyra Group. Pan Semerák podle svých slov u Sekyry pracoval, za což se nestydí, od roku 1995, kdy byl pan Sekyra podle slov pana Semeráka ještě běžný právník
V roce 2007 se osamostatnil. S kolegyní Vladimírou Šlégrovou od Sekyry odkoupil několik projektů a založil vlastní společnost SPI Holdings. Tato společnost je důležitá pro pochopení dalších aktivit pana Semeráka. A jak se vším souvisí pan Mrázek? Inu tak, že podle svých slov se pan Semerák s ním stýkal.
Developer Semerák již dříve mínil pro Ostravu nechat za peníze z městského rozpočtu vystavět nějaký nikoli levný objekt. Mimo jiné jednal i se slavným architektem Kaplickým. Ten pro něj vytvořil návrh domu do centra Ostravy. Bavíme se o centru Ostravy, kde se nacházejí historické budovy, o které se v poslední době strhla bitva, do níž není nikdo tak menší zapojen jako sám pan Semerák.
A bavíme se také o tom, že pan Kaplický vytvořil návrh pro pana Semeráka, ne pro magistrát Ostravy. Někdy drobné poznatky mohou hodně napovědět. Zejména tehdy, uvědomíme-li si, že zájmy města Ostravy a občanů hájí primátor pan Petr Kajnar. Zájmy developerů hájí pan Lukáš Semerák. Semerákovo hnutí Ostravak působí proti politické koalici ČSSD plus ODS, do které patří primátor města Ostravy Petr Kajnar.
I další zájmy obou politiků se diametrálně liší. Primátor města Ostravy Petr Kajnar se svým týmem hledá cesty, kde by se dalo co ušetřit, na příklad na smlouvách s T-mobilem, jak vyreklamovat a vrátit stavební firmě kus zpackané dálnice D1, jak nepřijít o miliardu z městského rozpočtu kvůli rozpočtovému určení daní podle TOP09 a vybraných starostů, kteří by na tomhle triku rádi vydělali, jak efektivně vyjednat se znečišťovateli ovzduší pravidla hry únosná pro všechny atd.
Pan Semerák se stará o své developerské zájmy, které ale mají být zaplaceny z rozpočtu města. Zatímco podle pana Kajnara je nejprve nutné zajistit atraktivnost Ostravy ve vzdělání, školství, životním prostředí, přístupu vlaky, cyklostezkami a dálnicí, ale i inkluzí těžko začlenitelného obyvatelstva, podle developera Semeráka je čas na vyhazování nemalých částek z městského rozpočtu na jeho aktivity.
Jaké aktivity na příklad to jsou? Pan Semerák chtěl stavět na pozemku na křižovatce ulic Kostelní a Biskupská v blízkosti pěší zóny. Původně se na tom místě plánovaly pro motoristy tolik potřebné a chybějící garáže, on se ale rozhodl, že postaví architektonicky unikátní dům. Přitom architektonicky unikátních budov má Ostrava vícero, na příklad chátrající a už de facto odepsanou budovu nádraží Ostrava-Vítkovice (o té někdy jindy) a v samotném centru pak krásnou, totiž už poněkud pobořenou trojkombinaci budov od Ostravice po budovu bývalé České spořitelny, hned naproti objektu kavárny Elektra, kterou vlastnil tatínek oblíbeného herce Petra Čepka.
Jak město Ostrava odolalo Kaplickému? Přiznejme si, že o tak kontroverzně pojatých stavbách, jaké produkuje firma Kaplický, by měli občané mít právo rozhodnout v referendu. Pro někoho jsou stavby nadčasové, pro někoho odporné, někdo má výhrady vůči urbanistické pěsti na oko a jiný si láme hlavu, jak se tohle proboha bude udržovat. Ne každý je nadšen objektem takových tvarů a barev a jen jeden by shrábl provizi za prosazení dobrého kšeftu a zajištění profitu firmě Kaplický.
Jan Kaplický přirozeně nepřestával bojovat za svůj projekt. "Nebojte, já jsem zvyklý, já je přesvědčím o potřebnosti té stavby," chlácholil tehdy Semeráka. Jeho snahy a lobby vyšla naprázdno, dům podle Kaplického návrhu v Ostravě nevznikl. Prý Ostraváci nevěděli, že Kaplický „je hvězda". Dnes na onom místě stojí budova jiná, je to objekt Dalkie. Ostravě ostudu nedělá, ale našel se ostravský architekt s trefnou poznámkou, že Japonci Ostravu navštěvovat nebudou. Nu, ani nemusí, jde jen o Dalkii.
Tento pan Semerák je tedy soupeřem primátora Kajnara a občanů, jejichž zájmy primátor hájí. Naopak pan Semerák hájí zájmy zase jiných občanů a především své developerské zájmy. Co ale občané Ostravy a přilehlého okolí požadují na prvním místě? Je to stále dokola opakovaná touha po čistém ovzduší a komunikacích. O developerských perlách nikde nic. Také Ostravany netrápí nedostatek bytů, Ostrava se totiž vylidňuje, a to právě kvůli ovzduší a váznoucímu spojení se světem. Ne kvůli tomu, že chybí Kaplického „flus“ či jiný developerský exces za městský rozpočet na deset let dopředu.
Semerákova podpora Věcem veřejným byla doložena v době, kdy VV zveřejnily seznam svých sponzorů za loňský rok. Lukáš Semerák byl nejštědřejší sponzor z řad fyzických osob. Straně věnoval 1,22 milionu korun. A předloni dokonce čtyři miliony.
Zájmem pana Lukáše Semeráka nyní je prostřednictvím hnutí Ostravak narušit stávající velkou koalici ČSSD a ODS, která podle hnutí často nerespektuje zájmy občanů města. Objektivnější by bylo vyjádření, že tato koalice nerespektuje zájmy developera Semeráka a jeho kliky a zhatila jeho business s Kaplickým a stará se o to, aby město vyšlo s rozpočtem, i když díky novému RUD mu hrozí ztráta téměř miliardy.
Hnutí Ostravak muselo zákonitě vzniknout historickým vývojem síly a moci developera Semeráka. Mimo jiné i proto, že v Ostravě došlo ke štěpení Věcí veřejných velmi rychle, neboť zájmy zúčastněných byl mnohdy i v rozporu. Ku příkladu křídlo, které se chtělo vyrovnat s developerem Bakalou, by nestrávilo další „spolupráci“ s developerem Semerákem. A ti, kteří mají morální zásady, by neustáli přátelství pana Semeráka s panem Mrázkem, byť šlo o přátelství účelové a na platformě businessu.
Hnutí Ostravak od svého vzniku dostalo dary od občanů ve výši 3 604 700,- Kč. Podle některých médií hnutí Ostravak slouží k prosazení zájmů podnikatele Lukáše Semeráka, předsedy představenstva a spolumajitele realitní společnosti S.P.I. Holdings, který je největším dárcem hnutí. Média píší a mluví, Lukáš Semerák svými činy přesvědčuje.
Vystupuje jako agresivní politik a developer v jednom. Politik, který sponzoroval Bártovy Věci veřejné, aby tuto stranu pak v Ostravě podrazil založením hnutí Ostravak poté, co mu došlo, že Vít Bárta nebude podporovat jeho developerské aktivity za hranici jisté politické slušnosti a odpovědnosti občanům města a samozřejmě i městskému rozpočtu.
Poslední kontroverzní aktivitou developera Semeráka je pak útok na městský rozpočet trikem s budovou Ostravice-textilie. Sice si zajistil medializaci na Idnes.cz prostřednictvím redaktorek Radové a Leskové, ale pozapomněl na to, že v úředních záznamech jsou ceny nemovitostí a ceny, za jaké on nakupoval, podchyceny. Proto je možné, že jeho trik nevyjde, zaplatí si PR zbytečně a dojede na kontroly a úřední záznamy. Vyjde-nevyjde, i tak dělá těžkou hlavu všem v Kanceláři primátora a zintenzivnil bdění v právním oddělení.
Hnutí Ostravak jednoznačně funguje jako Semerákova páka, která pod záminkou rozložit koalici ODS a ČSSD má fakticky prosadit Semerákovy developerské zájmy, jež ale nejsou k dobru ani Ostravě, ani městskému rozpočtu, ani v konečném důsledku obyvatelům města. Občané by proto měli zbystřit a raději fandit koalici kolem primátora Kajnara a zároveň tlačit na své obecní zastupitele, pokud chtějí ve svých obvodech cokoliv zlepšit.
Primátor Kajnar zprůhlednil hospodaření s městským rozpočtem a podařilo se mu na mnoha zakázkách ušetřit nemalé finance. Není tedy divu, že se nechce nechat převálcovat Semerákovým hnutím Ostravak a městský rozpočet nechat oškubat o nějaké nepodložené požadavky developera Semeráka, zdůvodňované více než podezřele.
Ostravané možná dnes mají se svým primátorem Petrem Kajnarem více štěstí, než měli Pražané v době, kdy jejich primátor Pavel Bém zakládal modré složky s obchody s městskými pozemky a realitami ve prospěch vybraných developerů a neprospěch samotných Pražanů a městskému rozpočtu. Viz. http://zpravy.idnes.cz/klientelismus-s-pozemky-na-prazskem-magistratu-fug-/domaci.aspx?c=A120429_215417_domaci_brd
Jak se zdá, pro zdraví městského rozpočtu a případné zklamání obyvatel města není ani tak důležité, zda primátorem je reprezentant politické strany ODS Pavel Bém, nebo reprezentant politické strany ČSSD Petr Kajnar, ale to, s jakými osobními úmysly a lobbistickým vazbami na krku vstoupili do funkcí. Z toho pohledu opakované povolební pohrdní modré Prahy oranžovou barvou Ostravy snad ani nebylo na místě.
Co se týká zametání u vlastního prahu, měli by Ostravané pečlivě sledovat, zda nějaké hnutí Ostravak nezakládá někdo, kdo se nejprve přisál k politické straně, kterou později podrazil přetažením jejích členů, čímž tuto stranu oslabil a zajistil jí volební debakl. A zda volebním programem takového hnutí pak není prosazování developerských zájmů jeho zakladatele před zájmy občanů a obyvatel města.
Řeči o rozvracení vládnoucí koalice mohou jedněm uším lahodit, jiným nikoli. Ale díra do městského rozpočtu a majetku města a časem provalené lobbistické vazby, zapečetěné v nějakých modrých složkách, ty by bolely všechny obyvatele města i jejich další generaci. Developeři se totiž se svými klienty, nájemci a těmi, co od nich kupují, v žádném případě nedělí.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Ing. Miroslav Kelnar: Konec jedné „protikorupční svině“
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (X.)
- Putin nabídl Západu „high-tech souboj“
Související články