Pravicová opozice tvrdí, že vláda chce vysát peníze z účtů Fondu národního majetku. Pokud se premiérovi v demisi Babišovi podaří úpravou zákona o FNM uvolnit 21 miliard korun, které chce použít na plánované navýšení důchodů, nemám absolutně nic proti tomu. To měly ovšem udělat polistopadové vlády dávno.
Místo toho jen důchodce oškubaly, aby měly dostatek miliard pro své kámoše a poslance. Průměrný důchod např. dosahoval v roce 2008 52,2 % průměrné čisté mzdy. Přitom ještě v roce 1998 byl průměrný důchod 58,1 % průměrné čisté mzdy. Jaká je skutečnost dnes není známo.
Chápu, že většina politiků, ale i ekonomů upřednostňuje využití těchto prostředků na reformu penzí. Kritika pravice (TOP a ODS ) je ovšem směšná, vždyť oni si dělali s financemi také co chtěli! Takže by určitě miliardy směřovaly tam kde dříve, tedy miliardářům nebo snad do dálnic? Když víme kolik stamiliard se za 25 let pravicových vlád ztratilo. A na skutečnou reformu penzí, která stále chybí i díky jim, měly vlády nejméně 25 let (čtvrtstoletí) a neudělaly nic kloudného mimo druhý pilíř, který ovšem vysával ten základní státní systém snadno převzatý pravicí po komunistech.
To ovšem Kalouskům, Gazdíkům a Topolánkům jaksi nevadilo. Poradce premiéra a expert na všechno Aleš Michl nedávno v Radiožurnále argumentoval tím, že je Fond či účet nesmysl, rezervy nejsou potřeba a že vláda „dělá úklid peněz ze státní pokladny na jednu hromadu“. Proč to tvrdí až nyní, když zákon o zrušení FNM včetně zvláštních účtů platí od roku 2005.
To mu celých 13 let nevadilo? A co říkal na oškubané a mizerné penze? Nic. Tři sta miliardová rezerva na důchody byla již k dispozici v roce 1993, Klausova vláda je bohužel zašantročila, jako jiné miliardy, „jinam“. Proto máme 111 dolarových miliardářů a 25 000 milionářů?
Když komunisté po válce a v r. 1948 znárodnili všechen majetek, slíbili za to se starat o budoucí státní důchody a další soc. zdrav. výdaje - ty nebyly tedy zadarmo!
Když tzv. pravice po roce 1990 - naopak provedla dodnes velebenou privatizaci, prohlásila majetek zbudovaný po roce 1948, „který komunistické vlády jen obhospodařovaly ve prospěch občanů“ za tzv.státní a ten si pak všechny polistopadové vlády privatizovaly podle svého.
Jednak kamarádům - Koženým, Kocábům, Krejčířům, Koláčkům, Čmejlům, Bakalům a jednak cizině (banky). Vše se prodávalo za tzv. účetní ceny, tedy za ceny hluboko pod skutečnou pořizovací hodnotu a zjevně korupčně!
Ztráty? Pakatel několik bilionů korun, které dnes chybí všude a proto máme nejvyšší daně prostřednictvím uvaleného DPH na všechno! Enormní růst HDP je nám v podstatě k ničemu, když 90% odchází mimo republiku (400500 mld. ročně) ve formě dividend či zisku novým majitelům bank a firem. Přitom penzijní systém - penzijní úspory občanů u státu - 2760 mld. Kč neodstátnily a miliardy použily také jinam. Jak to, že poradci Michlovi nevadí, že dodnes máme státní penzijní systém?
Dnes tento poradce sice připustil, že se část rezerv z privatizace projedla, ale určitě by nepřiznal, že se netržně prošutrovalo několik bilionů za lacině prodaný kapitál, který mohl a měl financovat budoucí důchody.
Velká část majetku tzv.státu byla totiž zbudována z daní a úspor na stáří, takže i finance z FNM nebo jiného účtu, o kterých je dnes řeč, měly být dávno logicky použity na penze nebo na nákup aktiv-či na důležité investice! Vláda v demisi se snaží zavděčit penzistům, kterým právě tzv. pravicové vlády mnohokrát penze „radostně“ snižovaly.
Premiér v demisi Babiš hodlá jen vyplatit zbytek financí, jenž zbyl po trestuhodné prodělečné privatizaci majetku ne státu, ale občanů. Takže vlastně dočasně napraví chyby vlád předchozích. Jaké budou ovšem penze (státní) v budoucnu a možná po reformě, to je zatím ve hvězdách.