Bolívijský převrat různě podle novin
- Podrobnosti
- Blogy / Ivo Bubeník|
- 17. listopad 2019|
- ivo bubenik|
- 7807 x
Vybral Ivo Bubeník Níže si každý čtenář může srovnat jak nás informují naše noviny a jiné zahraniční zdroje.
AERONET
Vojenský převrat v Bolívii zafinancovala americká neziskovka National Endowment for Democracy sponzorovaná CIA! Svržený prezident Evo Morales vyhnal ze země americké vojenské základny, před 6 lety chtěl uzavřít americkou ambasádu a s čínskou těžební společností vyjednal kontrakt na těžbu lithia za více jak 2 miliardy dolarů! Rusové staví v Bolívii jaderné výzkumné centrum a měli rovněž zájem o lithium a uran! Evo Morales dostal azyl v Mexiku a vojenská junta povede zemi k ukrajinskému modelu privatizace národních zdrojů do rukou amerických firem! Jeremy Corbyn puč odsoudil, čeští politici mlčí!
„Klasický převrat“: Bolívijská nová vláda je „vojenský režim bez ústavní autority“ - Max Blumenthal 14. listopadu, 2019
Weekly Geo-Political News and Analysis
Bolivijský převrat přichází méně než týden poté, co Morales zastavil obchodování s nadnárodními firmami v otázce lithia Pondělí 11. listopadu 2019. Bolivijské solné pláně Salar de Uyuni mají největší zásoby lithia na světě.
„Bolivijské lithium patří bolivijskému lidu. Ne nadnárodním korporátním kabalám.‘(kabala = mocenské uskupení)“
Nedělní vojenský převrat v Bolívii zavedl vládu, která zřejmě zvrátí rozhodnutí právě rezignovaného prezidenta Evo Moralese zrušit dohodu s německou společností o vývoji lithiových ložisek v latinskoamerické zemi pro baterie, jako jsou v elektrických autech .
Deník Referendum
Žádný puč, nýbrž boj o uzdravení bolivijské demokracie. Důvodem takového hodnocení se stal postoj bolivijské armády, která v neděli vyzvala Moralese k rezignaci, a ten tak následně učinil. Zaprvé, Evo Morales sám rezignoval na svůj post, což naplňuje duch právního státu. Jeho rezignace sice následovala „výzvu bolivijské armády, ta však nesehrála v již tři týdny probíhajícím konfliktu „žádnou významnou roli“.
Celá debata o tom, zda se jedná o puč, či nikoliv, nás odvrací od viníka celé situace a původní příčiny současného napětí: hlavním problémem Bolívie byla vláda, která ignorovala právo i vůli veřejnosti. Komentáře předních evropských politiků, kteří shrnují komplexní a složitou situaci současné Bolívie pod zjednodušující nálepku „netolerovatelný státní převrat“, jsou tedy evidentně neudržitelné. Nekriticky totiž přejímají diskurzivní nástroj Moralese a jeho politických spojenců, kteří čelí nestabilitě tak, že se situují do pozice obětí spiknutí. Kdo přijme takový výklad událostí, stává se fakticky spolupachatelem, neboť tím smývá vinu z rukou původních viníků.
Nepokoje v Bolívii si vyžádaly nejméně pět dalších mrtvých a 75 zraněných z řad zastánců Moralese
ČT24 — Nejdůvěryhodnější zpravodajský web v ČR — Česká televize https://ct24.ceskatelevize.cz
Morales nehodlá znovu kandidovat. Návrat do vlasti je možný, bude se však zodpovídat z podvodu
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Ing. Miroslav Kelnar: Konec jedné „protikorupční svině“
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (VIII.)
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Martin Koller - Rozbor situace v Sýrii. POZOR NA TURKA!
Související články