Sedm triků, které na vás používá váš mozek
- Podrobnosti
- Speciály CFP! / Fun & interesting|
- 30. březen 2012|
- Mike Bundrant |
- 9233 x
Následuje výčet sedmi obvyklých domněnek, kterým naše mozky zpravidla nedokáží odolávat.
1. Jakákoliv záminka může být účinná
Víte o tom, že lidé, kteří při své žádosti používají slůvko „protože", velmi významně zvyšují svou šanci na to, že jim bude vyhověno?
Sociální psycholožka Ellen Langerová prováděla experiment, ve kterém šlo o předbíhání lidi v řadě u kopírky. Zkoušela přitom tři různé metody žádostí a zaznamenala následující výsledky:
„Omluvte mě – mám jen 5 stran – mohu si je hned okopírovat?"
60 % lidí souhlasilo.
„Omluvte mě – mám jen 5 stran – mohu si je hned okopírovat, protože velmi spěchám?"
94 % lidí souhlasilo.
Použití slov „protože velmi spěchám" způsobovalo významný nárůst vstřícnosti. Ještě působivější ale byla poslední strategie:
„Omluvte mě – mám jen 5 stran – mohu si je hned okopírovat, protože musím udělat nějaké kopie?"
93 % lidí souhlasilo.
Použití slova „protože" je důležitější než následující zdůvodnění. Vypadá to, že dostačující je důvod, bez ohledu jaký je – dokonce ani nemusí dávat velký smysl a ani třeba neospravedlňuje konkrétní požadavek. Přemýšlejte o tom: 93 % lidí reagovalo pozitivně i na zdůvodnění „protože musím udělat nějaké kopie".
2. Lidé se vzděláním, penězi nebo popularitou musí být důvěryhodní
Přestože lidé bývají obelháváni, klamáni, podváděni nebo dokonce i zabíjeni těmi, kdo bývají „velmi doporučováni" známými zdroji, pořád převládá přesvědčení, že lidé ukazující své schopnosti v záři reflektorů musí říkat něco důležitého.
Jestliže taková Oprah (autorka populárních talk-show v USA) doporučuje některou knížku, musí to přece stát za přečtení. Co kdyby ale doporučovala knížku od někoho, kdo se ukáže být chladnokrevným vrahem se sociopatickými sklony? A přece jen se to stalo! A ten člověk byl nakonec usvědčen.... Svou knížku napsal pod pseudonymem a podařilo se mu získat publicitu právě díky tomu, že lidé často mylně pokládají známé osobnosti za důvěryhodné.
Jste chytří díky tomu, že jste absolvovali univerzitu v Yale? Nemusí tomu tak být (jako příklad si můžeme vzít třeba bývalého amerického prezidenta G. W. Bushe). Jste člověkem, který působí celistvým dojmem, když má kázání o Bohu? Ne vždy to tak vypadá (viz v Americe nechvalně proslulý Jimmy Swaggart). Staráte se dobře o ostatní už jen tím, že jste založili nějakou nadaci? Stěží. (Případ Billa Gatese – miliardáře a zakladatele Microsoftu).
3. Jestliže to dělají známé osobnosti, musí to být senzační
Klasický případ totální proměny nalezneme třeba díky Edwardu Bernayseovi. Když pracoval ve 20. letech min. století v propagaci jedné tabákové společnosti, prosadil, aby ve slavnostním průvodu v New Yorku kráčely mladé modelky. Novinářům k tomu řekl, že jde o skupinku bojovnic za ženská práva, které zapálí „pochodně svobody." Na jeho signál si pak tyto modelky zapálily cigarety značky Lucky Strike – přímo před dychtivými fotografy. Ve vydání New York Times z 1. dubna 1929 se o tom pak psalo: Skupina děvčat kouří cigarety jako gesto svobody. Tato událost pomohla rozbít tehdejší tabu, kdy bylo pro ženy nepřístojné, aby kouřily na ulicích.
Nevybavují se vám třeba další podobné situace, kde vystupují populární a žádaní lidé? Proč asi?
4. Byli byste šťastnější, kdybyste žili ležérním způsobem
Je snadné představovat si život v zahálce a namlouvat si, že by nás to učinilo šťastnými. Rychlé zbohatnutí vyvolává iluze životního stylu, který je naplněn prázdninami a zahálením, jako by něco takového bylo klíčovým pro pocit naplnění. Mnoho lidí s tím však zjevně souhlasí. Je to sen lenivých!
Skutečnost bývá však taková, že nedostatek činnosti vede k nudě a depresi. Lidé bývají od přírody snaživí a tvořiví. Prospívají nám potíže a úspěchy. Potřebujeme být vášnivě zaujati něčím, co má smysl. Oddech je důležitý, ale pouze v kontextu s produktivním životem.
5. Pokud vám někdo říká pravdu, tak i další věc, co říká, musí být nutně pravdivá
Na to spoléhají třeba hypnotizéři, aby vás mohli dovést do transu. Jde o tzv. techniku kapesních hodinek. Zamávají vám s nimi před očima a pak začnou: sedíte tu v tomto křesle...sledujete tyto zlaté hodinky... klidně přitom mrkáte svými víčky... vaše oči začínají být unavené... Řeknete několik pravdivých skutečností, abyste získali důvěru a potom další věc, která se má stát také skutečnou. Hypnotizér opakuje tento postup stále dokola, až jej subjekt následuje až dolů do „králičí nory". Pak už je mysl otevřená všem sugescím.
Úspěšní podvodníci operují vždy jen s tím, co vypadá důvěryhodně. Ti nejúspěšnější podvodníci zprvu učí užitečné věci a až pak od lidí začínají kasírovat peníze výměnou za několik třeba i méně užitečných rad.
6. Byli byste šťastnější, pokud byste měli víc peněz, uznání nebo slávy
Ve skutečnosti ale budete zřejmě méně šťastní a více nemocní. Studie prováděná třemi výzkumníky z univerzity v Rochesteru ukázala, že dosažení materialistických nebo na image zaměřených cílů zpravidla přivolává nemoci. Navzdory svým úspěchům mívají takoví lidé tendence k negativním emocem, jako jsou např. zahanbení nebo hněv a také k úzkostem, bolestem hlavy, krku nebo třeba ztrácí energii.
Pokud se ale na druhé straně lidé zaměřují na osobní růst, zlepšování vztahů, společenskou angažovanost nebo na tělesnou zdatnost, bývají při úspěchu mnohem spokojenějšími. Také u nich lze pozorovat mnohem méně známek stresu nebo pocity většího všeobecného naplnění.
7. Někdy až...
Ach to kouzelné myšlení! Je tak lákavé se posadit a čekat na velkolepé nápady, které mají přijít. Často si v našich hlavách udržujeme obrazy idealistické budoucnosti a doufáme, že přijde. Mohlo by být utišující, pokud budeme věřit, že se staneme zdravější nebo bohatší, protože čas plyne a je příjemné být optimistou. Avšak takovéto snění mívá jen málo společného s každodenním rozhodováním, jednáním nebo s oběťmi, které bývají potřebné k dosažení něčeho hodnotného.
Na plány kolem nejbližší budoucnosti je potřeba pohlížet trochu jinak a stát se realisty, vytvářet si strategie, tvrdě pracovat a přizpůsobovat se zpětné vazbě, kterou nám život na cestě poskytuje.
(Přeloženo z http://www.naturalnews.com/035099_mind_tricks_linguistics_influence.html)
Více zde: http://hrst.webnode.cz/news/a70/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: http://www.webnode.cz
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (IX.)
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Ing. Miroslav Kelnar: Konec jedné „protikorupční svině“
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (VIII.)
- Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku Joseph Stiglitz: Východná Európa je dva krát chudobnejšia po vstupe do EÚ
- Martin Koller - Rozbor situace v Sýrii. POZOR NA TURKA!
Související články