Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vojenský výbor NATO podporuje použití raket dlouhého doletu proti Rusku

Willy Meyer
 
Konflikt na Ukrajině by se mohl přiblížit nové eskalaci s nedozírnými důsledky v návaznosti na prohlášení Vojenského výboru NATO, v nichž podporují Zelenského vládu v jejím záměru použít proti ruskému území rakety dlouhého doletu poskytnuté Západem, což Putin označil jako červenou čáru.
 
Ve dnech 13. až 15. září se v Praze uskutečnilo zasedání Vojenského výboru NATO za účasti náčelníků štábů obrany jejich zemí [1] . Jednalo se o jejich půlroční setkání zaměřené na zvýšení jejích vojenských schopností a organizovanou podporu Ukrajině v kritické době pro její obranné plány. Vpád ukrajinské armády do Kurska, první invaze armády na ruské území od druhé světové války, která měla odvrátit pozornost ruských vojáků od Doněcké oblasti, byl neúspěchem. Podle Ministerstva obrany Ruské federace [2] ukrajinská armáda  „přišla o více než 14 400 vojáků, 113 tanků, 44 bojových vozidel pěchoty, 91 obrněných transportérů, 718 obrněných transportérů“  a také stanic elektronického boje, vojenskou armádu, která se v roce 2009 stala součástí vojenského letectva. radary, ženijní zařízení, odpalovací zařízení raket a raketomety MLRS americké výroby. Na druhou stranu se ruské ofenzívě v Doněcké oblasti podařilo získat kontrolu nad městy Kranogorivka, Vodiane, Galitsinivka a Grigorivka, všechny u Pokrovska, strategického města z hlediska pozemních komunikací.

vojensky-vybor-nato-podporuje-pouziti-raket-dlouheho-doletu-proti-rusku

Kromě vpádu ukrajinské armády do Kurska se Zelenskij nadále pokouší útočit na ruská energetická centra pomocí ozbrojených dronů v reakci na stále častější ruské útoky na ukrajinskou elektrickou síť.

Právě v tomto kontextu války bez známek vojenského řešení, kde Vojenský výbor NATO znovu potvrdil svůj závazek nejen nadále podporovat vojenské řešení, ale navrhnout kvalitativní skok, obhajující použití raket s dlouhým dosahem ukrajinskou armádou na zničení ruských cílů stovky kilometrů od jejích hranic.

Šéf vojenského výboru NATO, admirál Rob Bauer, tedy prohlásil, že Ukrajina má  pevné právní a vojenské právo zaútočit na vnitrozemí Ruska,  aby získala výhodu v boji: „každý napadený národ má právo se bránit. A to právo nekončí na hranici vlastního státu“. Schválil také vytvoření nového Velitelství NATO pro výcvik na Ukrajině (NATO-Ukrajina Analytické, výcvikové a vzdělávací centrum JATEC), pro  „rozvoj schopnosti ozbrojených sil Ukrajiny bránit, odrazovat a hladce operovat se  silami NATO, čímž se zvýší interoperabilita Ukrajiny s NATO."  

To znamená, že připouštějí, že NATO již jedná v koordinaci s ukrajinskými ozbrojenými silami, aby připravilo cestu pro jejich budoucí integraci do Aliance.

Vojenský výbor tak prosazoval linii, kterou hájil Zelenskij, aby požadoval povolení k použití střel s plochou dráhou letu Storm Shadow a střel „útok země-země“ ATACAMS poskytnutých Ukrajině Spojeným královstvím a Spojenými státy americkými.

Tato dodávka raket (s dosahem až 300 km) je podmíněna tím, že nebudou použity proti cílům uvnitř Ruské federace. Výroky nizozemského admirála Roba Bauera jsou nepochybně součástí militaristického tlaku na prezidenta Bidena a britského premiéra Keita Starmera, aby povolili hluboký přímý útok na Rusko zbraněmi NATO.

Tuto možnost, kterou zvažují Spojené království a USA, vyhodnotil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov jako scénář ke „špatně kontrolované eskalaci“. A sám prezident Putin prohlásil, že  „Pokud toto rozhodnutí padne, nebude to znamenat nic jiného než přímou účast zemí NATO, Spojených států a evropských zemí ve válce na Ukrajině (...), to bude znamenat, že země NATO, USA a evropské země, bojují proti Rusku“. 

Pouhá myšlenka zobecnění konfliktu mezi zeměmi s jadernými zbraněmi (Rusko 5 889 jaderných hlavic a NATO 5 759) by měla sloužit jako odstrašující prostředek k tomuto militaristickému dobrodružství, které odráží něco nesporného: válku na Ukrajině zbraně nezastaví. Čím déle se bude odkládat mezinárodní mírová iniciativa, která spojí strany k vyjednání příměří a podmínek pro trvalý mír na základě mezinárodního práva, tím více bude docházet k utrpení mezi ruským a ukrajinským obyvatelstvem a budování míru se bude oddalovat sdílený evropský bezpečnostní systém, jako jediný způsob dosažení postupné demilitarizace a zaručené bezpečnosti v Evropě.

Jak naznačuje Vicenç Fisas, ředitel kulturní školy v Pau , „Ukrajina nemůže být konfliktem s vítězi a poraženými, ale spíše konfliktem „win-win“, kde všichni vyhrávají, protože se rozhodli spolupracovat při hledání, diskuzi a schvalování. uspokojivý vzorec pro všechny strany. 

Zdroj: https://mundoobrero.es/2024/09/18/el-comite-militar-de-la-otan-respalda-el-uso-de-misiles-de-largo-alcance-contra-rusia/

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

SK_CFP_550x250