Je třeba poznamenat, že NATO přesouvá silné síly do Polska směrem ke koridoru Suwalki.
Na videu zveřejněném běloruským Sputnikem je vidět pohyb celé falangy vozidel Stryker vyrobených v USA. Informace hovoří o americkém praporu Stryker na hranici s Běloruskem, 30 km od Grodna.
Říká se, že APC se pohybují směrem k Suwalki Corridor.
Podívejte se na video
Bělorusko změnilo svou vojenskou doktrínu!
Bělorusko přistoupí ke změně své vojenské doktríny, která poprvé počítá s použitím jaderných zbraní.
Běloruský ministr obrany Viktor Khrenin ve svých prohlášeních uvedl, že Bělorusko brzy předloží svou novou vojenskou doktrínu.
„Jasně oznamujeme pozice Běloruska ohledně použití jaderných zbraní umístěných na našem území.
Otevřela se nová kapitola, ve které jasně nastiňujeme naše závazky vůči našim spojencům,“ řekl Khrenin.
Obrana proti Polsku
Očekává se, že nová ustanovení vojenské doktríny budou předložena ke schválení Lidovým shromážděním Běloruska, zastupitelským orgánem, který působí vedle parlamentu.
Rozmístění ruských jaderných zbraní na území Běloruska má podle tajemníka Rady bezpečnosti Běloruska Alexandra Volfoviče za cíl zabránit agresi ze strany členského státu NATO Polska.
"Bohužel prohlášení našich sousedů, zejména Polska... nás donutila posílit vojenskou doktrínu, " argumentoval Volfovič.
Bělorusko: Vývoj jaderných zbraní je považován za povinný odstrašující prostředek!
Nová běloruská vojenská doktrína považuje vývoj jaderných zbraní v zemi za povinné strategické odstrašující opatření, uvedla dnes agentura TASS s odvoláním na tamní ministerstvo obrany.
Agentura TASS uvedla, že nová strategická doktrína také popisuje kroky běloruské armády v případě ozbrojeného útoku proti spojencům Minsku v Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO), která zahrnuje mnoho bývalých sovětských republik nebo Ruskou federaci Bělorusko.
Minsk zároveň prohlašuje, že je připraven obnovit dialog se zeměmi NATO , „za podmínky, že jejich agresivní rétorika vůči Bělorusku ustane“, uvedla agentura TASS.
Bělorusko, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, sdílí hranice s členy NATO, Polskem a Litvou, stejně jako s Ruskem a Ukrajinou.
Historie
Bělorusko, blízký spojenec Ruska, mělo v době, kdy bylo členem Sovětského svazu, jak konvenční, tak jaderné zbraně dlouhého doletu.
Ale s rozpadem SSSR byly všechny jaderné zbraně převedeny do Ruska, které však v roce 2023 pravidelně posílalo jaderné zbraně k umístění do Běloruska.
Rusko prohlásilo, že si udržuje kontrolu nad těmito jadernými zbraněmi.