Poprask kolem článku o ilegálním odběru orgánů Palestincům
Švédská vláda se distancovala od postoje své velvyslankyně v Izraeli Elisabet Borsiin Bonnierové, která označila článek ve švédském deníku Aftenposten za „šokující a děsivý". Deník v úterý publikoval dvoustranu, na níž přinesl svědectví Palestinců, podle nichž izraelská armáda zabíjela mladé Palestince, aby jim mohly být odebrány orgány. Text přitom naznačoval spojení těchto událostí s nedávno odhalenou zločineckou organizací v New Yorku, do níž bylo zapojeno i několik amerických rabínů, kteří se podíleli na ilegálním prodeji ledvin k transplantaci.
Vláda ve Stockholmu nyní postoj své velvyslankyně ke článku nepodpořila. „Odsouzení bylo čistě názorem velvyslanectví (v Tel Avivu) a bylo určeno pro izraelskou veřejnost," konstatovalo švédské ministerstvo zahraničí. Švédská opozice velvyslankyni kritizovala a obvinila ji ze zasahování do svobody projevu. Paní velvyslankyně by měla být odvolána, aby se mohla naučit základům svobody projevu, prohlásil například mluvčí zelených Per Gahrton.
Izraelský ministr obrany Ehud Barak článek označil za „nezákonný" s tím, že takový „nemá místo ani v demokracii, která brání svobodu projevu". A izraelský ministr zahraničí přirovnal postup švédské vlády vůči své velvyslankyni k jejímu postoji za druhé světové války, kdy nedokázala zabránit prolévání židovské krve.
Ke kauze se vyjádřil také šéfredaktor Aftenposten Jan Helin, který obvinil kritiky svého listu z toho, že se skrývají za hesly o antisemitismu, aby smetli se stolu informace uvedené v článku. „Je hluboce nepříjemné a smutné sledovat tak silnou propagandistickou mašinérii, která využívá stovky let staré antisemitské obrazy ve snaze zbavit se očividně důležitého tématu," napsal.
Komentáře
Facebook komentáře