Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

„Jsem tu, abych bil na poplach:“ Viktor Orbán představuje program předsednictví EU

„Jsem tu, abych bil na poplach,“ řekl premiér Viktor Orbán ve středu na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, když představil program maďarského předsednictví v Radě Evropské unie.

Premiér připomněl, že Maďarsko předsedá Radě EU podruhé od roku 2011. Dodal, že je to také podruhé, kdy se tohoto úkolu osobně ujal. „Předsednictví nebylo jednoduché ani tehdy, ale práce je dnes mnohem obtížnější než tehdy, protože situace v EU je mnohem vážnější než v roce 2011 a možná vážnější než kdykoli předtím v historii EU,“ poznamenal politik.

 
  • jsem-tu-abych-bil-na-poplach-viktor-orban-predstavuje-program-predsednictvi-eu

K potížím patří skutečnost, že na Ukrajině je válka, že na Blízkém východě a v Africe zuří vážné konflikty, které se dotýkají i Evropy, a že každý z těchto konfliktů s sebou nese riziko eskalace. Premiér také řekl, že migrační krize hrozí výbuchem schengenského prostoru. Evropa zároveň ztrácí svou globální konkurenceschopnost, dodal Viktor Orbán, a EU stojí před rozhodnutími, která určí její vlastní osud.

Při prezentaci programu maďarského předsednictví EU to premiér zdůraznil

rozhodnutí musí učinit členské státy EU a orgány, nikoli maďarské předsednictví.

Předsednictví bude řešit problémy a předkládat návrhy pro mír, bezpečnost a prosperitu Evropské unie.

K otázce konkurenceschopnosti Orbán poznamenal, že hospodářský růst EU byl v posledních dvou desetiletích soustavně pomalejší než růst Spojených států a Číny, že produktivita EU roste pomaleji než produktivita jejích konkurentů a že její podíl na světový obchod klesá.

Společnosti v EU čelí cenám elektřiny dvakrát až třikrát vyšším než ve Spojených státech a ceny zemního plynu jsou zde čtyřikrát až pětkrát vyšší,

vyjmenoval. Politik poukázal na to, že polovina evropských společností vidí náklady na energii jako hlavní překážku investic, přičemž energeticky náročná odvětví zažívají pokles výroby o 10–15 %.

Ministr Bóka zdůraznil, že je třeba, aby Evropa zůstala konkurenceschopná vůči globálním mocnostem. 

Samotný zelený přechod není řešením tohoto problému, protože i když budou splněny cíle pro využívání obnovitelných zdrojů energie, všechny analýzy ukazují, že podíl provozních hodin, ve kterých fosilní paliva určují ceny energie, do roku 2030 výrazněji neklesne, řekl. Evropská zelená dohoda je založena na vytváření nových zelených pracovních míst. Smysl iniciativy však bude zpochybněn, pokud dekarbonizace povede k poklesu evropské výroby a ztrátě pracovních míst, zdůraznil Orbán a poukázal na to, že jedním z nejkřiklavějších příkladů nedostatečného plánování EU je automobilový průmysl , kde klima politika se provádí bez průmyslové politiky.

Pan Orbán poukázal na to, že hlavním důvodem rozdílu v produktivitě mezi EU a USA jsou digitální technologie. K tomu se přidávají nepříznivé demografické trendy:

Řekl, že členské státy očekávají, že evropské instituce budou v této oblasti jednat rychle a rozhodně. Očekávají snížení administrativní zátěže, zmírnění nadměrné regulace, poskytování dostupné energie, zelenou průmyslovou politiku, posílení vnitřního trhu, unii kapitálových trhů, rozšíření obchodní politiky a obchodní politiku, která zvýší konektivitu. místo blokování. S odkazem na Draghiho zprávu uvedl dynamicky se rozvíjející průmysl baterií v EU jako úspěch. Zdá se, že cílené a strategické intervence mohou být pro Evropu úspěšné a přínosné, poznamenal.

Zdůraznil, že evropská bezpečnostní a obranná politika musí být institucionalizována a že předsednictví vidí nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, posílení evropského obranného průmyslu a technologické základny. Rozšíření EU označil za prioritní téma a za klíčové téma evropské bezpečnosti označil urychlení přistoupení států západního Balkánu . Premiér vyzval k vytvoření konkurenceschopného evropského zemědělství a uvedl, že je nezbytné snížit rozdíly v rozvoji mezi regiony.

Šéf vlády vysvětlil, že azylový systém EU dnes nefunguje a že nelegální migrace v Evropě vedla k nárůstu antisemitismu, násilí na ženách a homofobie.

Selhání migrační politiky vedlo k tomu, že se mnoho členských států snažilo vytvořit příležitosti k odchodu z azylového systému,

a že nelegální migrace a obavy o bezpečnost vedly k trvalému a komplexnímu znovuzavedení hraničních kontrol. Nastal čas zabývat se touto otázkou na nejvyšší politické úrovni a diskutovat o tom, zda lze obnovit politickou vůli, aby schengenský prostor skutečně fungoval, zdůraznil a navrhl jménem maďarského předsednictví zřízení systému „schengenských summitů“. Orbán dodal, že maďarské předsednictví rovněž navrhuje, aby se Bulharsko a Rumunsko do konce roku plně připojily k schengenskému prostoru.

Vůdce hlavní maďarské opoziční strany (TISZA) Péter Magyar  poprvé osobně oslovil Orbána a reagoval na program předsednictví EU. S premiérem se shodl na ochraně vnějších hranic a na nutnosti ukončit válku. Upozornil však, že v Maďarsku existuje řada domácích problémů, jako je veřejný dluh, ceny energií a vzdělání.

Debatu kazily udivující osobní útoky odpůrců Orbána, členů levicových frakcí EP, obviňovali ho z řady problémů od korupce či potlačování svobody slova, dokonce ho přirovnávali k filmovému padouchovi. Pravděpodobně jeden z nejvíce znepokojujících příspěvků přišel od italské krajně levicové europoslankyně Ilarie Salisové, obviněné z členství v extremistické antifa-skupině, která náhodně napadla nevinné občany a zahraniční turisty v ulicích Budapešti a způsobila jim vážná zranění hlavy. Z vazby v maďarské věznici byla propuštěna až poté, co získala imunitu před stíháním prostřednictvím mandátu v EP.

Po projevu maďarského premiéra vyjádřilo mnoho europoslanců svou podporu na platformě X. Na podporu Orbána vystoupil i Jorge Buxadé, vedoucí delegace VOX v Evropském parlamentu, který zdůraznil, že příklad Maďarska by měl být následován při „ochraně hranic, dětské nevinnost, konkurenceschopnost a bezpečnost."

Zdroj: https://hungarytoday.hu/i-am-here-to-sound-the-alarm-viktor-orban-presents-eu-presidency-program/

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600