Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Putin drží trumfy v Sýrii i ve studené sankční válce

Rusko otevřelo v již pětileté syrské krizi novou kapitolu.

Prezident Ruska drží v syrské hře trumfy a je si toho plně vědom.
Trumfy jsou podle významu karty přebíjející ostatní. Trumf znamená také pádný důvod, nezvratný důkaz. A právě tento nezvratný důkaz Rusko vlastní.

„Putin má pravdu. Každý to ví, že má Putin pravdu a že jedinou cestou k řešení problému Sýrie je podpora existující vlády Bašára al-Asada, jeho libanonských a íránských spojenců, nemáme-li se potácet od porážky k porážce,“ píše Simon Jenkins, komentátor britského deníku The Guardian.

Jaké trumfy Putin v syrské hře použil a jaké drží ještě v ruce?

  • putin-drzi-trumfy-v-syrii-i-ve-studene-sankcni-valce


Prvním trumfem, který Putin využil, byl moment překvapení, nečekaný úder.
Západní tajné služby nepředpokládaly tak rychlý a do poslední chvíle utajený Ruský zásah v Sýrii. Letadla RF na syrskou základnu Latákia, byla propašována nepozorovaně. Vojenská letadla prolétávala nezaznamenána radary pod trupem dopravních letadel a ruská letka udeřila brzy poté. Překazila tak plánovaný americký „blitzkrieg“ na Sýrii. Moskva se svými “náhlými” dodávkami zbraní Asadovi sama vrátila do “vysoké hry” a neumožnila IS prorazit k moři.

Další nezanedbatelnou vysokou kartou je legitimita ruského zásahu v Sýrii. Moskva v Sýrii zasahuje na oficiální pozvání syrského prezidenta. Moskva tedy chrání v Sýrii i mezinárodní právo a zákonnost. Jen kvůli samotnému syrskému prezidentovi by však Moskva do Latákie bombardéry neposílala – pro Kreml má zásadní význam ochrana zákonné moci. NATO v čele s USA totiž v uplynulých letech svrhlo řadu legitimních vůdců – od Husajna po Kaddáfího. Asadova legitimita je rovněž nezpochybnitelná, takže Moskva chrání v Sýrii i mezinárodní právo a zákonnost. Západní koalice zasahuje v Sýrii a Iráku protizákonně, ale i to se mění. Po útocích v Paříži RB OSN v pátek schválila jednohlasně rezoluci, jejíž návrh předložila Francie. V dokumentu vyzvala všechny státy, které jsou schopny se zapojit do boje proti IS, aby zdvojnásobily a zkoordinovaly své úsilí ve snaze zabránit dalším útokům ozbrojenců jak z IS, tak z dalších extremistických skupin. Vkrádá se otázka, zda neměly teroristické útoky urychlit vstup mezinárodní koalice do středu dění a legalizovat doposud nelegální zapojení Západu do bojů v Sýrii. Může to být jen můj dojem, nemusí to být pravda. V geopolitice je však možné všechno.

Británie se už zapojila do vzdušných úderů proti pozicím IS v Iráku, Cameron chce ale následovat spojence a rozšířit zapojení britských sil i na koaliční nálety proti islamistům v Sýrii. Zdá se že situace začne být nepřehlednější než doposud. 

Pro hráče s falešnými kartami Saúdskou Arábii, Katar a USA je Islámský stát užitečným škůdcem, protože jeho prostřednictvím mohou zvýšit svůj vliv v regionu. Rusko řeklo dost!

Další ruskou vysokou kartou ve hře o vliv v Sýrii a potažmo na Blízkém východě byla akce čtyř raketových lodí, které vypálily 26 křižujících střel na 11 cílů IS. Podle objektivních kontrolních dat byly všechny cíle zničeny. Žádný civilní objekt neutrpěl škody.
Ty střely letěly asi 1 500 km, než dosáhly svých cílů a předvedly svou účinnost. Západní svět oněměl úžasem. Západ naprosto nepředpokládal, že Rusko má rakety schopné takového doletu, které byly navíc vypáleny z poměrně malých lodí.

Trumf, který byl Ruskem používán od počátku, je skupina ruských Vzdušných a kosmických sil (VKS) se základnou v Sýrii, která systematicky bombarduje a ničí pozice IS. 
Nová ruská strategie, která do bojů zapojila nejsilnější strategickou zbraň Tu-160 s doletem až 15 000 km hovoří za vše. 
Rusko využívá bojová letadla v Sýrii na „volný hon“ na automobilové cisterny s naftovými výrobky, které patří teroristům.
Hlavní úsilí vzdušných sil RF v Sýrii je tedy soustředěno na podkopání finančně ekonomické základny IS.

Podle ministra RF Šojgu, byla zastavena dodávka 60 tisíc tun ropy denně na černý trh. Teroristé tak přicházejí o 1,5 milionu dolarů denně.

Snad nejvyšší Ruský trumf, který Putin v ruce má, je odhalení spolupráce mnoha zemí s IS. Ne náhodou na summitu G20 uvedlo Rusko příklady financování teroristů fyzickými osobami ze čtyřiceti zemí, mimo jiné ze zemí dvacítky, tedy i ze zemí EU. „Uvedl jsem příklady týkající se našich údajů o financování různých útvarů ISIL fyzickými osobami. Jak jsme zjistili, IS se financuje ze 40 zemí, přičemž mimo jiné i ze zemí dvacítky", zdůraznil ruský prezident Vladimír Putin na summitu G20.

Rusko předložilo na summitu G20 snímky pořízené z vesmíru, na nichž je zachycen rozsah obchodování s ropou v IS. Je to podle mne největší Putinův trumf, který mu umožňuje země s nekalými praktikami přitlačit ke zdi. Trumf poslouží k tomu, aby právě tyto státy, dotlačil ke spolupráci na opravdové likvidaci zdrojů IS. Buď budete spolupracovat, nebo se vaši občané doví co provádíte. Myslím, že vlády takto postižených zemí by se rázem ocitli na pokraji své existence a tak budou ještě rády s Ruskem spolupracovat.

Vysokou kartou ve hře je také Čína, která se do dění v Sýrii může kdykoli zapojit. Poprava čínských občanů členy IS by Číně dalo k zásahu v Sýrii právo. V případě nutnosti by vstup Číny do Sýrie mohl opět legalizovat Bašár Asad. 

V minulých článcích jsem psal o tom, že Sýrie je klíčem k vlivu na Blízkém východě. Americe a jejím spojencům se nepodařilo Asada odstranit a tím ztratili možnost cokoli ovlivnit. Díky Rusku je Asad u moci a díky Rusku brzy válka v Sýrii skončí. Jednání o příští vládě a příštích volbách v Sýrii se projednávají v široké koalici Západních i Východních zemí, jedná se i s rozdrobenou syrskou opozicí. 

Stabilizací situace na Blízkém východě, zabrání Rusko přílivu uprchlíků do Evropy. To sice také není v zájmu USA, ale napomůže to bezmocné Evropě s nekontrolovatelným přílivem běženců do Schengenu. Dalo by se říci, že Rusko bojuje v Sýrii i za Evropu. Mnoho politiků a občanů to chápe.

Trumfy nedrží prezident RF pouze v samotné Sýrii, ale také ve studené sankční válce se Západem. V záloze má tajnou zbraň. Vedle ropy a plynu může Moskva přitlačit globální hráče ke zdi i omezením vývozu palladia. Rusům nyní patří polovina světového trhu s tímto drahým kovem, který je nezbytný pro automobilový průmysl. 

Trh s palladiem kontroluje dlouhodobě Rusko spolu s Jihoafrickou republikou. Jenže v dolech v Africe se od konce ledna stávkuje. Podle odhadu Standard Bank může letos produkce na jihu Afriky spadnout o 40 procent. Možnosti Ruska určovat světové ceny palladia by se tak ještě zvýšily. 

Poptávka má navíc letos silně růst, a to především díky zvyšujícím se prodejům aut v Americe a Číně. Zájem o cenný kov převýšil už loni technické možnosti těžařů, ekonomicky vytěžitelné zásoby jsou do značné míry vyčerpané. Hlouběji do kapes musejí sáhnout především výrobci aut, palladium je totiž důležitou součástí katalyzátorů výfukových plynů. Jedinou možnou náhradou je platina. „Ta je však o 80 procent dražší.“

Putin drží trumfy v Sýrii i ve studené sankční válce.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600