Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Proč Německo stahuje ze světa své zlato?

Emil Kalabus

Ví německá centrální banka něco, co ostatní ne?

Německo minulý týden stáhlo téměř polovinu svých zahraničních zlatých rezerv, a to navzdory původnímu rozvrhu. Plán přesunu těchto zásob tak Bundesbanka předběhla o celé tři roky. A jak už je to u zlata obvyklé, opět se vynořily spekulace, co se bude dít ve finančních a politických kruzích.

Němečtí bankéři tvrdí, že se tak děje podle schválené nové koncepce uschování zlata. Podle plánu má být do roku 2020 převezena do Frankfurtu polovina celé zlaté rezervy Německa.

Od okamžiku schválení nové koncepce bylo do Frankfurtu dopraveno 366 tun zlata v celkové hodnotě asi 11,5 miliardy eur. Němci mají tedy doma na 1400 tun, čili 41,5 % jejich zlaté rezervy.

Podle údajů Bundesbanky činí zlatá zásoba Německa přibližně 3400 tun a je druhá největší na světě po USA.

  • proc-nemecko-stahuje-ze-sveta-sve-zlato

 

Původní spekulací rychlé repatriace byla nedůvěra k uložení v newyorské bance a obchodování s německými rezervami ze strany Američanů. O tom se hovořilo před mnoha lety.

Nejodvážnější spekulaci asi vydala agentura Reuters. Ta uvedla, že Německo se může hromaděním zlata připravovat na rozpad eurozóny a společné měny eura. Tato možnost však není příliš pravděpodobná. Německo a světovou měnovou politiku by tento krok vrátil do 70. let, kdy ještě fungoval brettonwoodský měnový systém.

Dalším důvodem prý může být působení amerického prezidenta Donalda Trumpa. K tomu se však vyjádřil člen bankovní rady Bundesbank Carl-Ludwig Thiele následovně. „Trump není ten, co spustil vlnu debat o problémech uložení zlata v newyorské bance,“ řekl bankéř, čímž vyvrátil jakoukoliv spojitost stahování komodity s americkým prezidentem. Přímý zásah z Bílého domu je taktéž nepravděpodobný. Víme, že stahování zlata do Německa začalo dávno před nástupem Trumpa.

Nejznámější spekulací týkající se německého zlata je asi ta z Ruska. Ruský ekonom Vladimir Katasonov uvedl, že americká banka v mezidobí německé zlaté rezervy prodala. Jakmile prý Německo požádalo o stáhnutí svých rezerv, musela její newyorská kolegyně zlato znovu nakoupit.

Pokud pomineme různé konspirační teorie o důvodech repatriace německého zlata nabízí se mnohem prozaičtější důvod. Svět je celkově nestabilní a německá veřejnost v posledních letech, kdy Evropu zmítá jedna krize za druhou, stále hlasitěji požadovala jeho návrat domů.

Během studené války měli Němci mimo vlast uloženo 98 procent svého zlata. Největší množství, asi 931 tun, přesunuli zpět z Británie v roce 2000. Až přesuny skončí, mělo by v zahraničí zůstat 1236 tun v New Yorku a 432 tun v Londýně. Zbytek bude uložený v sejfech Bundesbanky ve Frankfurtu.

Federální rezervní banka v USA má ve svých skladech údajně nejméně zlata za několik posledních desetiletí. Můžou za to státy jako Německo, Rakousko a Nizozemsko, které chtějí mít zlato na domácí půdě. Proč Evropa horečně stahuje zásoby zlata z USA zpět na „starý kontinent“?

Evropská unie má dohromady více obyvatelstva než Spojené státy, větší ekonomiku než Spojené

státy nebo Čína a v Evropě je zdaleka největší bankovní systém na planetě.

Takže to, co se v Evropě děje, na tom opravdu záleží, a v tomto okamžiku je evropská ekonomika naprosto nasměrovaná k rozsypání. Úroveň zadlužení Evropy nebyla nikdy vyšší, evropské banky jsou naprosto přetížené nesplácenými půjčkami a vysoce rizikovými deriváty a míra

nezaměstnanosti eurozóny je teď více než dvojnásobná oproti Spojeným státům. Je možné, že další celosvětová krize vzejde z Evropy.

Kroky Německa s urychlenou repatriací zlata mohou být zvýšenou přípravou na zmiňovanou krizi.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600