Pohnutý osud Kaddáfího rodiny
- Podrobnosti
- Blogy / Emil Kalabus|
- 19. prosinec 2017|
- emil kalabus|
- 9028 x
Emil Kalabus
Ať už jsou názory na plukovníka Kaddáfího jakkoliv různorodé, správně odhadl, že krutou válku si Libyjci vyhrají sami, nakonec se spojí a získají svou zem zpátky. A přesně tento scénář se v Libyi odehrává.
Sedm let po rozbití dříve prosperující Libye se do čela země může vrátit člověk, o kterém se před nezákonnou operací NATO hovořilo jako o pravděpodobném nástupci Muammara Kaddáfího. Syn bývalého libyjského vůdce Sajf al-Islam Kaddáfí se hodlá zúčastnit prezidentských voleb.
Jde o identického Sajfa al- Islama, který byl několikrát prohlášen za mrtvého, ale vždy se objevil tam, kde ho nikdo nečekal. Je to ten, který utrpěl zranění na prstech pravé ruky během náletů NATO a musel se podrobit amputaci prstů horní končetiny. Je to ten, jehož věznili, odsoudili k smrti a nakonec propustili. Je to stejný Sajf, který měl být převezen před mezinárodní soud v Haagu, ale kterého členové libyjského kmene Zintan nevydali.
Je to ten Kaddáfí, který byl jako jediný z rodiny dopaden a v zadržení přežil i když mu hrozil soud a smrt.
Pokud by některý z filmových režisérů, hledal vhodný námět pro svůj film, pak by byl osud libyjského Sajfa al-Islama Kaddáfího adeptem na vzorovou předlohu.
„Tohle je naše země, tohle jsou naši lidé. Tady žijeme, tady zemřeme. A zvítězíme. Zvítězíme, protože lidé jsou s námi,“ řekl novinářům během projížďky libyjským Tripolisem Sajf al- Islam Kaddáfí. V té době, v srpnu roku 2011, byl Tripolis ještě v rukou režimu jeho otce Muammara Kaddáfího. Věci však krátce nato nabraly rychlý spád. O dva měsíce později byl režim poražen a život Muamara Kaddáfího vyhasl poté, co americké drony a francouzské stíhačky zaútočily na jeho konvoj, jenž byl následně nahnán do rukou džihádistů, kteří plukovníka brutálním způsobem lynčovali a zabili. Sajf al-Islam byl o tři měsíce později nalezen, zajat a vězněn. V roce 2015 byl dokonce odsouzen k trestu smrti, rozsudek byl však později zrušen v rámci amnestie pro politické vězně. Sajf al-Islam byl tak 10. června letošního roku propuštěn na svobodu. O jeho vydání však zároveň nepřestává usilovat Mezinárodní trestní soud v Haagu, který ovšem ve spoustě zemí nemá příliš dobrou pověst, bývá totiž často označován za neobjektivní a zaujatý ve prospěch západních zájmů.
Sajf al-Islam oznámil svůj návrat do politiky ve snaze vymanit Libyi z chaotické krize, ve které se zmítá již šestým rokem poté, co byl fungující režim jeho otce svržen pochybnými bojůvkami ve spolupráci s přímou vojenskou intervencí některých západních zemí.
Sajf se tak bude účastnit nadcházejících prezidentských voleb, které se mohou uskutečnit v polovině roku 2018. Velitel Libyjské národní armády generál Chalífa Haftár, v současnosti jeden z nevlivnějších lidí v zemi, už v červenci prohlásil, že mu návrat Sajfa Kaddáfího do politiky nevadí.
Uchazeč o post hlavy státu se chystá už brzy zveřejnit svůj program. Podle al-Hašímího v něm bude vyjádřena naděje, že OSN pomůže Libyi stát se znovu stabilní zemí. Sajf al-Islam je přesvědčen, že v Libyi je nutné posílit bezpečnost za současné spolupráce se všemi tamními skupinami.
Kdo je Sajf al-Islam Kaddáfí?
Sajf je druhý z osmi potomků Muammara Kaddáfího. Narodil se 25. června 1972 druhé Kaddáfího manželce Safii Farkaš. V letech 2003 až 2008 vystudoval London School of Economics, na které získal magisterský i doktorský titul. Byl považován za otcovu pravou ruku a budoucího dědice jeho režimu. Byl mimořádně viditelný a aktivní ve snaze o napravení vztahů mezi Libyí a západem od roku 2000, až do začátku arabského jara v roce 2011. Po vypuknutí nepokojů odmítl, na rozdíl od některých jeho sourozenců, Libyi opustit a rozhodl se bojovat až do pádu džamáhíríje. Ani šest let poté neztrácí víru v obnovení stability v zemi.
Není to však jen osud Sajfa al-Islama, který vzbuzuje pozornost. Osud celé Kaddáfího rodiny je velmi pohnutý.
Mutasím Kaddáfí soupeřil s bratrem Sajfem Islámem o post nástupce. Do Libye se vrátil, aby působil v roli bezpečnostního poradce. Zastával tvrdší linii než Sajf Islám.
Bratra obviňoval, že jeho reformy nic dobrého nepřinesly a destabilizovaly zemi.
Mutasim byl tehdy zabit ve čtvrtek, podle některých zpráv dokonce na stejném místě jako otec. Byl zastřelen, protože se bránil.
Chámis byl další ze synů, kteří během konfliktu v Libyi padli. Zahynul koncem srpna v době pádu Tripolisu. Podle některých zpráv padl v boji se vzbouřenci ve vzdálenosti asi sto kilometrů od metropole, podle jiných zasáhla jeho pancéřovaný terénní vůz raketa vypálená z bitevního vrtulníku Apache ve vzdálenosti padesáti kilometrů od Tripolisu.
Nálet NATO nepřežil Kaddáfího nejmladší syn, devětadvacetiletý Sajf Arab a tři Kaddáfího vnoučata při úderu na dům Kaddáfího rodiny v Tripolisu.
Další syn Saadí byl kapitánem libyjského fotbalového týmu a hrál fotbal také v italské první lize. V době pádu Tripolisu byl zadržen, ale pak se zase dostal na svobodu. Údajně doputoval s bývalými Kaddáfího generály do Nigeru.
Syn Hannibal Kaddáfí stál v čele libyjské námořní špeditérské firmy. Patřil k nejznámějším členům rodiny. Byl to playboy, kterého provázelo mnoho skandálů.
Mohamad Kaddáfí utekl spolu s bratrem Hannibalem do Alžírska. Rebelové ho sice tehdy zadrželi, ale z věznice se mu nějak podařilo uniknout.
Dcera Ajša Kaddáfí vedla nevládní humanitární organizaci a pracovala jako právnička. Byla v týmu, který obhajoval iráckého diktátora Saddáma Husajna.
Druhá Kaddáfího manželka Safíja utekla do Alžírska s částí rodiny.
Asi nejpohnutější osud měla adoptovaná dcera Hanna, o které Kaddáfí tvrdil, že zahynula při amerických náletech na Tripolis v roce 1986. Fotografie ale ukázaly, že útok přežila a posléze pracovala v nemocnici v Tripolisu.
Podle některých informací ale tato žena s ní nebyla totožná, mělo jít o jinou dívku, kterou rodina adoptovala a dala jí na památku zemřelé stejné jméno.
Jak již jsem napsal, Sajf al-Islam oznámil svůj návrat do politiky ve snaze vymanit Libyi z chaotické krize a zároveň se účastní nadcházejících prezidentských voleb, které se mohou uskutečnit v polovině roku 2018.
Dějiny Libye zásahem NATO nekončí a sága rodiny Kaddáfího pokračuje.
Video:
https://www.youtube.com/watch?v=p23Zp_JoId8
Zdroj: https://www.byzmag.cz/saif-al-islam-kaddafi-se-vraci-do-politiky
http://domaci.ihned.cz/c1-53814450-sajf-islam-kaddafi-dostal-snet-ceka-ho-amputace-prstu
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/248156-osud-kaddafiho-rodiny.html
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Desivá predpoveď vojenského veterána: Putinovo víťazstvo je neodvratné! TAKTO dopadne vojna na Ukrajine.
- Z PRONEWS (23.11. - 24.11.2024): Mohutný ukrajinský úder v Kursku: 10 balistických raket ATACMS vypuštěno ve snaze zastavit ruský postup
- To by byly čtyři nejbezpečnější země na světě, pokud by vypukla třetí světová válka
- Michal Svatoš u Petra Bureše - lískovka, Lipavský a další novinky
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (III.)
- Snowden odhalil zlověstnou agendu HAARP
Související články