Bod obratu! Změní řecká Syriza a španělský Podemos tvář Evropy?
- Podrobnosti
- Blogy / Emil Kalabus|
- 3. únor 2015|
- Emil Kalabus|
- 7251 x
V nedávných článcích s názvy „Národe, na co čekáš" a „Nebojím se neboli jak začít," vydaných zde na CFP jsem se setkal s přáním provést změny v naší společnosti. Tyto nesporně od srdce dobře míněné články mi však po přečtení vyzněly naivní, bezduché a navíc i čímsi nebezpečné.
Články mi připomínaly volání zoufalých lidí v Kyjevě, kteří se chtěli zbavit svých oligarchů a proto si zvolili oligarchy jiné na svém „slavném" Majdanu. Víme, že lidem toužícím po svobodě vládnou opět oligarchové, kteří jsou navíc loutkami v rukou USA. Po celé oblasti tekly, tečou a budou téci potoky krve. Myslím, že tudy cesta ke štěstí a prosperitě rozhodně nevede.
Zatím ještě žijeme v demokratické společnosti a je dobré se držet pravidel demokracie. Pokud hledáme příklad, pak doporučuji změny ve stylu Atény a Madrid. Jsou to změny politické v rámci demokratických voleb a politické korektnosti.
„Dnes Atény, zítra Madrid," a opravdu, lidé ve Španělsku v Madridu osmělení úspěchem Syrizy v Řecku se vyhrnuli po desetitisících na demonstraci svolanou buřičskou španělskou levicovou stranou Podemos. Jak hlásí Independent, Podemos, což znamená „můžeme", se během několika měsíců od svého založení v létě 2014 vymrštila na první místo v průzkumech. Teď je v mnohých průzkumech veřejného mínění jak před centro-pravicovou Lidovou stranou, tak před centro-levicovou španělskou Socialistickou stranou pracujících. K politice Podemos patří základní nepodmíněný příjem, vyšší demokracie, rozdrcení daňových úniků a vyšší veřejná kontrola nad ekonomikou. Co je však pro status quo zamilovaný do Bruselu na Podemos to nejznepokojivější, je to, že chtějí reformu samotné Evropské unie, když popisují současné euro-uspořádání jako „past".
Na britském Channel 4 se připomíná, že „lidé po celé Evropě, kteří odmítají škrty, vnímají Řecko jako bod obratu – po letech marného boje proti represivním škrtům ve veřejné sféře a privatizace veškerého státního vlastnictví". Koneckonců, unijní řešení ekonomické krize, tedy přelévání unijních „pomocných" peněz na krytí dluhů hlavně německých, francouzských a jiných bank, v Řecku dovedlo tamní nezaměstnanost mezi mladými na 60 procent, a „zničilo tak veškeré vyhlídky většiny generace".
„Můžeme"
V „tandemu" se Syrizou se k moci chystá také nová španělská politická strana Podemos („Můžeme"), která se ustavila na základě protestního hnutí Indignados z krizového roku 2008. Podle agentury Reuter´s se Podemos už dostává do pozice, z níž je s to zrušit dosavadní politický systém dvou stran, v jehož rámci se ve vedení státu pravidelně střídají aktuálně vládnoucí konzervativci z Lidové strany premiéra Mariana Rajoye a nynější „standardní" opozice v podobě socialistů.
Rychlý nárůst popularity Podemosu „přinutil středopravou vládu polevit v úsporných opatřeních a levicovou opozici hledat nové lídry", podotýká agentura. Podemos sice vznikla teprve letos, ale v květnových volbách do evropského parlamentu získala hned pět křesel a její vliv neustále roste. Snaží se „nabourávat" status quo novátorskou „pouliční" politikou podepřenou vazbami na lokální občanská hnutí.
„Podemos po celém Španělsku utvořila stovky místních shromáždění, kterým se říká circulos, a pořádá týdenní setkání, na nichž Španělé mohou ventilovat svůj vztek, který v nich narostl během nejhorší ekonomické krize od druhé světové války," uvádí Reuter´s. „Lidé, kteří na setkání chodí, je označují za experiment demokracie. Není tam žádný vůdce, členové mohou přicházet, kdy chtějí, a hlasují o všem možném – počínaje organizováním vánoční soutěže v místních obchodech přes to, kdo je bude zastupovat při jednání s městem, až po dojednání společné platformy pro místní volby."
První velkou zkouškou pro Podemos budou parlamentní volby v roce 2015, přičemž některé průzkumy naznačují, že naděje nové strany nejsou utopií. Stejně jako v případě Syrizy i Podemos staví na ostré kritice vlády a politického establishmentu za negativní dopady sociálních a jiných škrtů, přičemž se zaměřuje i na politickou korupci a „kastovní systém", v jehož rámci si fakticky pouhé dvě politické strany rozdělily veškerou moc v zemi.
Pravicový The Spain Report podotýká, že se finančním elitám a establishmentu v Evropské unii vzestup Syrizy nebo Podemosu nemusí líbit, ale „oni přesto nastupují a chtějí radikálně změnit nejen systémy ve Španělsku a Řecku, ale celý evropský projekt".
Lídr Podemosu, univerzitní profesor a dnes už i europoslanec Pablo Iglesias krátce po oznámení o předčasných volbách v Řecku svému kolegovi Tsiprasovi na Twitteru vzkázal: „2015 bude pro Evropu rokem změny. Začneme Řeckem. Jedem, Syrizo!" „Dnes Atény, zítra Madrid."
Vichry demokratické změny cloumají Evropou.
Zdroj:
http://www.novarepublika.cz/2015/01/syriza-podemos-nova-tvar-evropske.html
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (30.3.2025)
- Konečně se našel někdo odvážný!
- Z PRONEWS (29.3. - 30.3.2027): Moskva: Na Západě se "domnívají", že došlo k pokusu o atentát ...
- V tajné biologické laboratoři 400 metrů pod povrchem Kyjeva plné generálů NATO se plánuje….!
- Panika v Kyjeve?
- Slintačka a krívačka ako biologická zbraň. Pavol Slota vie, čoho sú bruselskí a kyjevskí nacisti schopní