BITCOINOVÁ KRIZE. BUBLINA, KTERÁ PRASKÁ
- Podrobnosti
- Blogy / Emil Kalabus|
- 7. únor 2018|
- emil kalabus|
- 7455 x
Emil Kalabus
Řítí se kryptoměna bitcoin do propasti? Právě tuto otázku si položil jeden z letitých vývojářů alternativního měnového systému Mike Hearn. Hearn v roce 2016 publikoval obšírný zápisek, ve kterém vysvětluje, proč je přesvědčený o tom, že bitcoin zklamal a započal jeho pomalý skon. Aby dodal svým slovům váhu, prohlásil, že se všech svých bitcoinů zbavil, na což trh zareagoval zhruba desetiprocentním propadem.
Podle Hearna je bitcoin v krizi z několika důvodů. Tím prvním je Čína, protože právě v této zemi je nejvíce bitcoinových těžařů, kteří na svých výkonných mašinách autorizují veškeré transakce a od systému za to automaticky dostávají nové bitcoiny. Plní tedy i jakousi funkci tiskárny cenin.
Čína je problematická země se silným státním dozorem, pokud jsou tedy její těžaři zodpovědní za více než 50 % autorizací transakcí, je to rozhodně strategický i geopolitický problém. Čínský internet je zároveň obklopený oním slavným firewallem, který komunikaci těchto těžařů zpomaluje, což vyvolává výkonnostní komplikace a zácpy v celém distribuovaném systému.
Podle Hearna to zároveň skřípe v samotné nadaci Bitcoin Foundation, která je údajně rozhádaná a velmi komplikovaně schvaluje plán dalšího rozvoje softwaru, který ovládá bitcoin.
Bitcoin má ještě jeden problém – kritické množství BTC drží velmi malá skupina lidí, kteří tak mají nebývalý vliv. Ostatně o citlivosti bitcoinu vypovídá i onen propad poté, co se o jeho problémech začalo mluvit.
Zprávy o zhroucení bitcoinu přichází téměř dva měsíce poté, co se bitcoin dostal na rekordní maximum 19 511 dolarů. Uživatelé internetu jsou velmi znepokojeni potížemi, se kterými se virtuální měna v poslední době potýká. Mnozí uživatelé panikaří poté, co se stalo zřejmé, že údajný krach nabírá rychlost a dokonce i někteří odborníci říkají, že bublina bitcoinu vykazuje známky prasknutí.
Podle Bloomberg News kryptoměna poprvé za několik měsíců klesla na 5 920 dolarů.
V roce 2017 saúdský princ Valíd bin Talál, který vlastní investiční firmu Kingdom Holding, se ke kryptoměnám vyjádřil značně skepticky. Miliardář tehdy přirovnal bitcoin k americké firmě Enron, obchodníka s energií, který kvůli finančním podvodům vyhlásil koncem roku 2001 tehdy největší bankrot v historii USA.
Leckdo by si pomyslel, že bitcoin za ty roky už překonal všechny dětské nemoci a krize. Mnoho lidí očekávalo od bitcoinu skvělou budoucnost. Budoucnost bitcoinu však není vůbec jistá. Naopak krize nebývalých rozměrů je doslova za dveřmi.
Národní vlády tolerují bitcoin a další formy kryptoměn, neboť jde stále jen o malé hráče v rámci globální ekonomiky. Na druhou stranu, Bangladéš, Bolívie a Kyrgyzstán jsou mezi hrstkou zemí, které již zakázaly bitcoinové transakce. Spojené státy, Japonsko, EU a další státy pak sice projednávají přísnější kontroly, ale většinou se zdá, že jejich vlády zaujaly postoj „počkáme a uvidíme“.
Většina států tak umožňuje občanům nakupovat a utrácet digitální měny. Ve Spojených státech například některé obchody a restaurace přijímají platbu v bitcoinech, dokonce zde najdete i mnoho BTC bankomatů. Současně však lidé berou bitcoin stále méně jako měnu pro běžné používaní, neboť většina v něm vidí spíše investici a doufá, že jeho hodnota bude i nadále stoupat.
Vlády tak mají jen málo důvodů, aby dovolily bitcoinu převzít jejich schopnost ovlivňovat domácí měnové trhy k vlastnímu prospěchu. To platí pro Spojené státy, Evropskou unii, ale i další trhy.
I když je dnes bitcoin skutečnou a živou měnou, máme důvod věřit, že jeho úspěch bude i jeho vlastním koncem. Vše naznačuje tomu, že BTC buď zůstane nestabilní a investoři od něj nakonec odejdou, nebo se stabilizuje a stane se velmi populárním jen proto, aby umíral pomalou, bolestivou smrtí tisícem regulačních škrtů ve stovkách politických jurisdikcí.
Buď tak, či onak, konec bitcoinu jednou zřejmě přijde.
https://roklen24.cz/a/S3rnc/proc-muze-byt-uspech-bitcoinu-i-pricinou-jeho-padu
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Zapomněli vypnout mikrofon.
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (X.)
- Děsivý horor, který byl zatím částečně odložen.
- Putin nabídl Západu „high-tech souboj“
- Z Russkoj Vesny (20.12.2024): Odvetný úder na nepřátelské objekty na Ukrajině
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (XI. - Vánoční)
Související články