Mladá generace se vznáší na růžovém obláčku. Jestli se rychle neprobudí, čeká je ošklivý pád na hubu!
- Podrobnosti
- Z domova / Ekonomika|
- 14. červen 2017|
- instory.cz|
- 9263 x
Proč nikdo nechce slyšet pravdu?
Není to tak dávno, co nově jmenovaný ministr financí Ivan Pilný vyslovil sice objektivní, ale nechtěnou pravdu o budoucích důchodcích, respektive o jejich důchodech. A schytal to takříkajíc zprava i z leva. Pravdu nikdo nechce slyšet.
Podle Pilného prostě důchodový systém, tak jak ho dnes známe, dříve či později zkolabuje z nedostatku peněz. Současné důchodce to pravděpodobně ještě trápit nemusí, ale co dnešní mladí mezi 20 a 30 lety? Ti mohou očekávat možná jakési životní minimum, ale rozhodně ne penzi, za kterou by se dalo žít. Možná tak přežít. Možná!
Pilný prostě řekl nahlas to, co všichni soudní politici a ekonomové vědí, ale nikdo si to netroufá říkat moc často a moc nahlas. Nakonec volby jsou každé čtyři roky.
Po dlouhých letech diskusí a bezradnosti jak zreformovat důchodový systém zavedla nakonec Nečasova vláda druhý pilíř a rozumní lidé si do něj začali střádat na stáří. Pak ovšem přišel Sobotka a druhý pilíř zrušil. Bohuš totiž propaguje oblíbený slogan ČSSD, zavedený bývalým premiérem Špidlou, totiž, že „zdroje jsou“. Lidé to rádi slyší a o nic jiného většině dnešních politiků nejde. Jenom pokud možno přežít ty příští volby.
A najednou přichází jakýsi Pilný a nahlas všem říká, že důchodové zdroje nejsou už dnes, stát musí na důchody doplácet z jiných daní a donekonečna to takto nepůjde.
Ale právě ta zmiňovaná mladá generace, jak vyplývá z posledních sociálních průzkumů, začíná měnit své postoje a nemíní pracovat nepřetržitě až do smrti. Do penze by chtěli odejít dosažením šedesátky či nejpozději v 65 letech.
A je to dokonce ještě horší. Dnešní mladí podle zmíněných průzkumů pevně věří, že budou moci odejít do důchodu dokonce ještě před dosažením šedesátého roku věku, nejpozději však v 65 letech. Pouhá jedna desetina z nich očekává, že bude pracovat i po šedesátém pátém roce věku. Pouze jeden z deseti je jakž takž v reálu!
Ovlivněni jsou pochopitelně socdemáckou rétorikou, jak se sociální stát o všechno a všechny postará a nedávným, naprosto nesmyslným vládním „zastropováním“ důchodového věku na 65 letech.
Pokud těch devět desetin dnešní mladé generace nesestoupí, a to velice urychleně, ze svého růžového obláčku a nezačnou si na své stáří šetřit, čeká je s velkou pravděpodobností na stará kolena hodně ošklivé překvapení.
Velice snadno se totiž mohou na dveřích „penziňáku“ dočkat oznámení: Zavřeno! Státní prachy došly!
Komentáře
Facebook komentáře
Související články