Tisícům evakuovaných lidí z Fukušimy hrozí chudoba + další zprávy z energetiky
17.1.2017 Kurier.at
Téměř šest let po jaderné havárii ve Fukušimě hrozí tisícům evakuovaných lidí ztráta jejich dosavadních státem hrazených bytů v jiných částech Japonska. Úřady škrtnou 27 tisícům lidí, kteří po havárii jaderné elektrárny postiženou oblast dobrovolně opustili, nárok na úhradu náhradního bydlení.
Pro mnohé z evakuovaných lidí však představovalo převzetí nákladů na bydlení státem „jedinou záchranu“,“ řekla v úterý jedna z evakuovaných Noriko Matsumoto.
Matsumoto žila dříve v Koriyamě, vzdálené 50 kilometrů od Fukušimy. Po havárii v elektrárně opustila svůj dům, protože její 12-letá dcera trpěla zdravotními problémy jako krvácení z nosu a nevolností. Ačkoli matka s dcerou nyní žijí v Kanagawě, vzdálené od místa havárie 250 km, trpí 55-letá matka podle vlastních slov také zdravotními problémy jako hromonální poruchy a nezhoubným nádorem štítné žlázy.
„Zlobím se, že japonská vláda nás nejdříve stigmatizovala a teď nás nechá padnout,“ řekla Matsumuto novinářům v Tokiu. Pro mnoho tzv. „dobrovolně evakuovaných“ představuje totiž dávka na bydlení jedinou finanční podporu. Matce samoživitelce tak nyní hrozí, že upadne do chudoby.
Mluvčí tamní vlády tuto kritiku odmítá. Všechny oblasti, pro které nebylo přímé evakuační nařízení, jsou nyní zase čisté a bezpečné. Obyvatelé tam můžou opět vést „normální život“. Proto již nemají nárok na náhradní bydlení. Někteří z těchto evakuovaných však mohou nadále dostávat malý příspěvek na bydlení.
Silné zemětřesení a následná vlna tsunami, ke které došlo 11.března 2011, způsobily těžkou havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Vypadl systém chlazení a v důsledku toho došlo k tavení reaktorové zóny v několika blocích elektrárny. Jednalo se o nejzávažnější jadernou havaárii od neštěstí v Černobylu v roce 1986.
----------------------------------------------------------
Černobyl: divoká prasata ve střední Evropě jsou stále radioaktivní
18.1.2017 Kurier.at
Česká divoká prasata jsou stále radioaktivně zatížena. Vysoké hodnoty jsou nadále i v Rakousku a Bavorsku
Více než 30 let po havárii v jaderné elektrárně Černobyl zůstává maso divokých prasat ve střední Evropě stále radioaktivní. Téměř celá polovina všech vzorků skolených divočáků na české Šumavě překročila mezní hodnoty, povolené pro zatížení césiem,“ řekl vedoucí oddělení bezpečnosti potravin Státní veterinární správy ČR Jiří Drápal.
Radioaktivita se na Šumavu, sousedící s Bavorským lesem, dostala po havárii jaderného
reaktoru v Černobylu v roce 1986. Radioaktivní mrak se tehdy podle vědců natřikrát přenesl nad Evropou. Divoká prasata žerou podzemní houbu jelenku obecnou, která má schopnost fixovat radioaktivitu z půdy. „Hodnoty mají během roku výrazné výkyvy, podle toho jak prasata migrují,“ dodává Drápal.
Podobné problémy jako v Česku jsou i v Rakousku nebo Bavorsku. V dubnu loňského roku zveřejnila Agentura pro zdraví a bezpečnost potravin (AGES) údaje z měření, která agentura prováděla společně s univerzitou pro půdní kulturu z Vídně v radioaktivně zatížených regionech. V rámci tohoto měření byly zkoumány lesní oblasti v Rakousku (Kobernaußer Wald, Dunkelsteiner Wald, Weinsberger Wald) a Bavorsku. Výsledky měření ukázaly, i 30 let po černobylské havárii jsou v lesních systémech těchto oblastí nadále zvýšené koncentrace césia 137. Césium 137 se nadále nalézá především v nejvyšších vrstvách půdy.
Kromě toho bylo u 15 ze 16 odebraných vzorků masa ulovených divokých prasat v lesních oblastech Rakouska zjištěna zvýšená koncentrace césia 137. Zvýšené koncentrace radioaktivního césia u divokých prasat se v Rakousku týkaly především oblasti Dunkelsteinského lesa. https://kurier.at/chronik/weltchronik/tschernobyl-wildschweine-in-mitteleuropa-noch-immer-radioaktiv-belastet/241.716.330
-------------------------------------------
Čína stanovuje cíle pro jadernou energetiku na následujících pět let
19.1.2017 german.china.org
Národní komise pro rozvoj a reformu a Národní energetická správa zveřejnily oficiální 13.pětiletý plán pro budoucí rozvoj energetiky v zemi. Informoval o tom v úterý čínský deník China Securities Journal.
V následujících pěti letech budou v Číně ve výstavbě jaderná zařízení k výrobě více než 30 miliónů kilowatthodin elektřiny. Nejpozději do roku 2020 má mít Čína 58 miliónů kilowatt instalovaného výkonu, což znamená nárůst o 16,5%.
Zveřejněný dokument dále uvádí, že země chce nadále bezpečně a efektivně rozvíjet jadernou energetiku tak, že urychlí stavbu nových jaderných projektů v pobřežních regionech. Čína bude také rozvíjet některé důležité projekty jaderné technologie, začne se stavbou demonstrativního projektu CAP1400 a vytvoří demonstrativní projekt pro plynem chlazený vysokoteplotní reaktor. Čína kromě toho nastartuje i další nezávislé inovativní projekty, mezi nimi například projekt malých a středně velkých reaktorů, komerční rychlé reaktory a plynem chlazené vysokoteplotní reaktory s kapacitou 600.000 kilowatt. V případě jaderné energetiky je pro Čínu bezpečnost jaderných elektráren nejvyšší prioritou.
http://german.china.org.cn/txt/2017-01/19/content_40137068.htm
--------------------------------------------------------------
Čína investuje více než 300 miliard do energetické revoluce
10.1.2017 energiezukunft.eu
343 miliard Euro během následujících čtyř let - tolik chce Čína investovat do alternativ k výrobě elektřiny v uhelných elektrárnách. Největší část těchto peněz má plynout do solárních a větrných zařízení, ale i jadernou energii považují Číňané za čistou energii.
Čína investuje obří sumy peněz do přestavby svého energetického systému, aby snížila smog a zmírnila klimatické změny. V této snaze si Čína předsevzala do roku 2020 postavit obrovské solární a větrné parky, dostatečné místo pro tyto parky mají poskytnout pouště a náhorní plošiny této rozlehlé země. Z pohledu Německa to má však jednu vadu: stejně jako alternativní zdroje energie Čína se stejným nasazením rozvíjí i jadernou energetiku. Kromě toho může tato přestavba čínského energetické systému trvat ještě dlouho a uhlí tak může dominovat čínskému energetickému mixu ještě i několik desetiletí.
Teprve před několika dny oznámil čínský Národní energetický úřad NEA investice ve výši v přepočtu 343 miliard euro do roku 2020. Cílem je přitom pokrývat 15% celkové spotřeby elektřiny alternativami k uhlí. Do této oblasti Čína započítává větrné a solární parky, vodní elektrárny a jadernou energetiku. Tímto rozsáhlým programem chce Čína vytvořit více než 13 miliónů nových pracovních míst. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na úřad NEA.
/mírně kráceno/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Čelíme mimořádné události. Washington se rozhodl jít do války s Ruskem.
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
- Z PRONEWS (22.11. - 23.11.2024): Rusové zveřejnili cílovou mapu Evropy pro mezikontinentální střelu RS-26 Orešnik...
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
Související články