Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Příběh zeleného šílenství EU

Evropa prožívá největší energetickou krizi za poslední desítky let. Odborníci se shodují, že příčinou je vedle války na Ukrajině také Green Deal a snaha o snižování emisí. Reakce EU už proto naprosto odporuje zdravému rozumu.

Evropská unie se totiž dohodla na dalším zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Povolenky se nyní budou vztahovat i na vytápění a na silniční dopravu či námořní dopravu. Unie zároveň zrychlí tempo, jakým se budou muset snižovat škodlivé emise. Do konce desetiletí by je měly sektory zahrnuté do povolenkového systému snížit o 62 procent proti hodnotám z roku 2005.

  • pribeh-zeleneho-silenstvi-eu
  • pribeh-zeleneho-silenstvi-eu
  • pribeh-zeleneho-silenstvi-eu
  • pribeh-zeleneho-silenstvi-eu
  • pribeh-zeleneho-silenstvi-eu

Oni se zbláznili. Pokud si po přečtení toho, co zase vymysleli, říkáte právě tuhle větu, tak rozhodně nejste sami. Ale pozor. Než začnete nadávat na Brusel, tak vězte, že to schvalovali ministři všech zemí. A náš dvojministr Marian Jurečka je s výsledkem náramně spokojený.

Je důležité, že se podařilo shodu nalézt, protože klimatická změna nepočká, a jsme v situaci, kdy máme obrovskou zodpovědnost za to, co tady zanecháme našim dětem," řekl.

To má sice pravdu, jenže aby jeho slova dávala smysl, musel by komentovat skutečně celosvětovou dohodu. On ale komentuje jen dohodu EU, tedy jediného regionu světa, kde emise skutečně klesají, a který teď z hlediska světových emisí znamená jen už asi 7%.

Z pohledu klimatu tak dohoda EU neznamená prakticky nic. Ovšem pro naše peněženky a hospodaření firem to bude další pořádná rána. Jako by jich v poslední době nebylo dost.

Jurečka se zaklíná jakýmsi sociálně klimatickým fondem, který prý pomůže. Pche, všichni víme, jak tohle funguje. A i kdyby to nakrásně fungovalo dobře, a nikdo ty peníze nerozkradl, tak by to stejně znamenalo jen to, že hrstka vyvolených si vydělá a my všichni jim to zaplatíme. Protože odkud se asi peníze v takových fondech berou.

Za klíčové označil Jurečka také to, že systém dokáže nastavovat férové konkurenční prostředí i u výrobků a dovozu ze třetích zemí. Zavádí se totiž něco jako uhlíkové clo. To by v principu smysl samozřejmě dávalo, jenže stačí se podívat na současnou realitu.

Celá Evropa v čele s Německem se bojí, aby nebyla tuhá zima. Politici se bojí zavést cenové stropy na plyn, protože vědí, že by ho těžaři mohli klidně prodat jinam. A takhle to může být i s dalšími surovinami či produkty. Odborníci varují, že pokud se uhlíkové clo zavede, může v Evropě chybět třeba ocel či další nezbytné produkty, bez kterých se neobejde průmysl, stavebnictví atd. A pokud chybět nebudou, tak budou rozhodně dražší, což povede k dalšímu zdražování všeho.

Je to opravdové zelené šílenství, které ale samozřejmě ponoukají ti, kteří už mají připraveno, jak na něm pohádkově zbohatnou. Politici, kteří jim jdou na ruku, by si ale měli být vědomi, že voliči je ve volbách můžou vyměnit.

Autor: Kateřina Kešnerová

Zdroj: https://kesnerova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=795580

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře

160*600