Německá vláda musí odškodnit energetické koncerny za výstup z jádra + další zprávy z energetiky
Překvapení: kontaminace
Německá vláda musí odškodnit energetické koncerny za výstup z jádra
Globální apel japonských biskupů proti jaderné energii
Obří ochranná obálka pro Černobyl
-------------------
Překvapení: kontaminace
5.12.2016 taz.de
Likvidace jaderných elektráren není zdaleka tak jednoduchá, jak jejich provozovatelé tvrdí
Freiburg - Demontáž odstavovaných jaderných elektráren v Německu teprve začala a už se stává tato branže předmětem diskusí. Časové plány se musely zcela změnit, občanské iniciativy jsou v pohotovosti, protože si všímají, že se věci začaly vyvíjet zcela jiným směrem.
Jaderný průmysl dříve dělal, jako by se likvidace odstavených jaderných reaktorů dala zcela přesně naplánovat. V roce 2008 provozovatelská firma E.On ještě doufala, že její odstavená jaderná elektrárna Stade by mohla být v roce 2014 vypuštěna z jaderně-právního dozoru. Po vypuštění z jaderně - právního dozoru se pak již může nakládat se zbylými částmi budov a dalšími továrními jako s jakýmikoli jinými továrními halami a mohou být odstraněny zcela běžným způsobem. Dnes již E.ON o žádném konkrétním termínu nemluví.
Pozadí: V podezdívce reaktorové budovy byla zjištěna „neočekávaná kontaminace“, sdělila firma E.ON na dotaz. Tento nečekaný nález vedl k tomu, že se nyní musel vypracovat zcela nový plán demontážních prací. A to bude drahé: Když E.ON tuto elektrárnu odstavoval, odhadoval náklady na její likvidaci na 500 miliónů euro. Dnes mluví firma již o miliardě.
Podobně se daří firmě Energiewerke Nord při likvidaci východoněmeckých reaktorů v Lubminu a Rheinsbergu. „Když jsme v roce 1995 začali, vycházeli jsme z toho, že likvidaci dokončíme do roku 2010,“ řekla mluvčí firmy. Mezitím se začalo hovořit o dokončení v letech 2025 až 2028. Odhady nákladů se nyní pohybují kolem 6,6 miliard eur. Především Rheinsburg má problémy: „Je zde kontaminace v půdě, kde by neměla být. V Obrigheimu provozovatel elektrárny, firma EnBW, prohlásil, že likvidace odstavené elektrárny bude hotova v roce 2025, ačkoli se původně počítalo s jejím dokončením o pět let dříve.
Další problémy se dají teprve očekávat, porotože velká vlna demontáží odstavených jaderných elektráren v Německu teprve přichází. Žádný z devíti reaktorů, které byly odstavené po Fukušimě, zatím nedostal jaderně - právní povolení k demontáži. Nyní se likviduje celkem 16 již dříve odstavených jaderných bloků. Z jaderně-právního dozoru zatím byly vypuštěny 3 z 36 zařízení, které byly v Německu postaveny - jedná se starší reaktory Großwelzheim, Kahl a Niederaichbach. Zlikvidovány budou muset být i výzkumné reaktory: ze 46 je jich v provozu ještě 7.
Občanské iniciativy kritizují, že veřejnost se může zapojit do procesu odstavování pouze v první fázi likvidace - poté přichází ještě až čtyři další žádosti. „Požadujeme naši účast také na dalších schvalovacích řízeních v rámci likvidace odstavených jaderných elektráren,“ říká Gerturd Patan z občanské iniciativy AtomErbe (Jaderné dědictví) Obrigheim. Spolkové ministerstvo životního prostředí vysvětluje, že veřejnost se může účastnit pouze tam, kde je vyžadováno posouzení z hlediska vlivů na životní prostředí - při první žádosti o likvidaci elektrárny.
Ekologové dále kritizují měření radioaktivity likvidovaných stavebních částí elektrárny a jejich vypuštění k dalšímu užití, tzv. Freimessung: provozovatelé odstavených jaderných elektráren měří radioaktivní zatížení jednotlivých stavebních dílů, které opouští areál likvidované elektrárny. Pokud je tato radioaktivní zátěž pod stanovenými mezními limity, může se ocel a beton dále použít na jiných místech např. v průmyslu. Toto měření a uvolnění do dalšího oběhu ve skutečnosti znamená, že se velké množství radioaktivně zatíženého materiálu nekontrolovaně dostává do dalšího oběhu použití těchto materiálů,“ říká Babs Günther z Akčního spolku proti jaderné energii ze Schweinfurtu.
Občané z Neckarwestheimu protestují s kuchyňskými hrnci. Důvod? Mohly by se brzy vyrábět z oceli z likvidovaných jaderných elektráren.
Německá vláda musí odškodnit energetické koncerny za výstup z jádra
7.12.2016 Stern.de
Žaloby energetických koncernů E.On, RWE a Vattenfall o odškodnění kvůli výstupu země z jádra byly úspěšné: spolkový ústavní soud rozhodl totiž o tom, že provozovatelé jaderných elektráren dostanou odškodnění.
Energetickým koncernům náleží kvůli urychlenému výstupu země z jádra, o kterém německá vláda rozhodla po havárii v japonské Fukušimě, přiměřené odškodné. To v úterý konstatoval německý ústavní soud, který řešil žaloby energetický firem. Podle rozhodnutí soudu se dokonce do poloviny roku 2018 musí změnit zákon o jaderné energetice.
„Vlastnickému uspořádání v zákoně chybí příslušná regulace kompenzací,“ řekl zastupující předseda ústavního soudu Ferdinand Kirchhof.
Tímto soudním rozhodnutím ještě nebyly firmám přiřknuty peníze. Soudní výrok je však podkladem pro to, aby energetické firmy prosazovaly svůj nárok na odškodné v mimosoudním procesu nebo v dalších navazujících procesech.
Černo - žlutá vládní koalice v roce 2011 po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima vzala zpět své dřívější rozhodnutí o prodloužení provozu německých jaderných elektráren. V roce 2011 vláda nově ustanovila, že všechny německé jaderné elektrárny budou odstaveny nejpozději v roce 2022. Podle provozovatelů jaderných elektráren jim tak vznikly obrovské ekonomické škody. Celkové požadavky energetických firem nebyly nikdy vyčísleny, ale odhady hovoří až o 19 miliardách euro na odškodném.
Globální apel japonských biskupů proti jaderné energii
2.12.2016 Dom Radio
Je to více než pět let, co došlo v Japonsku k jedné z nejzávažnějších jaderných havárií v historii po ukrajinském Černobylu v roce 1986. Nyní požaduje katolická biskupská konference Japonska v celosvětovém apelu absolutní zákaz využívání jaderné energie.
„Apelujeme na všechny lidi, kteří společně sdílí společný domov, aby spojili své síly, společně se pozvedli a jednali solidárně za ukončení jaderné energetiky ve světě,“ stojí na webových stránkách biskupské konference ve zveřejněném prohlášení, přeloženém do čtyř světových jazyků.
Možná je trochu neobvyklé, že se katolická biskupská konference jedné země obrací na celý svět, dodávají japonští biskupové. „Ale vzhledem ke skutečnosti, že se Japonsko více než pět let po havárii ve Fukušimě nachází v takovém stavu, cítí se biskupové Japonska povinni informovat všechny obyvatele světa o nebezpečnosti využívání jaderné energie a volají po jejím ukončení.
„Ještě dnes fukušimskou havárií postižení občané Japonska trpí jak ekonomicky, tak duševně. Jako jediná země, bombardovaná za druhé světové války jadernými bombami, má Japonsko velkou odpovědnost za to, aby požadovalo konec využívání jaderné energie.
Obří ochranná obálka pro Černobyl
29.11.2016 Zeit.de
Ruina havarovaného čtvrtého černobylského reaktoru byla opatřena novou ocelovou konstrukcí. Ta má zabránit tomu, aby z ní v následujících 100 let unikaly radioaktivní látky do životního prostředí.
Více než 30 let po zničující explozi v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl se v těchto dnech havarovaný reaktor překrývá novou ochrannou obálkou. Ta by měla v následujících stech letech zabránit úniku radioaktivních látek z reaktoru do okolí. Nová obálka tak má chránit svět před radioaktivními látkami, skrývajícími se v havarovaném reaktoru.
Slavnostního předání nového hotového sarkofágu se účastnil ukrajinský prezident Petro Porošenko a bývalý ředitel Mezinárodní organizace pro jadernou energii Hans Blix. Systém speciálních kolejnic v minulých 14 dnech postupně nasouval zhotovenou nad havarovaný reaktor. Na výstavbu nového sarkofágu dala dohromady investory nového ochranné černobylské obálky, která stála celkem 2 miliardy euro.
Konstrukce vážící více než 36 tisíc tun je jedním z největších pohyblivých stavebních děl světa. Má tak překrýt původní betonový sarkofág, který byl Sovětským svazem hned v roce 1986 v rychlosti postaven. Sovětští stavební dělníci tenkrát budovali s nasazením vlastního života provizorní kryt z písku a olova nad otevřeným havarovaným reaktorem, který byl později přetažen železobetonem.
Článek a video najdete na :
http://www.zeit.de/politik/ausland/2016-11/ukraine-tschernobyl-schutzhuelle-reaktor
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Čelíme mimořádné události. Washington se rozhodl jít do války s Ruskem.
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
- Z PRONEWS (22.11. - 23.11.2024): Rusové zveřejnili cílovou mapu Evropy pro mezikontinentální střelu RS-26 Orešnik...
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
Související články