Pro zlepšení bezpečnosti dodávek elektřiny mají německé energetické společnosti RWE a Leag zákonné právo od 1. října obnovit provoz dalších hnědouhelných elektráren. Jak píše Interia, v době krize jsou hnědouhelné elektrárny navrženy tak, aby pomohly snížit množství zemního plynu používaného k výrobě elektřiny. V minulých měsících na to bylo připraveno pět bloků, které byly dříve odpojeny od sítě, ale byly ve stavu „pohotovosti z bezpečnostních důvodů“. Nyní je lze znovu použít, ale kdy se tak stane, se zatím neví.
Nové hnědouhelné elektrárny zvýší množství energie pocházející z tohoto zdroje v Německu. Podle Fraunhoferova institutu se v roce 2022 téměř 19 % veškeré energie spotřebované v zemi vyrábí z hnědého uhlí.
Firmy samy rozhodují o tom, kdy přesně připojí elektrárny do sítě. Koncern RWE uvedl, že bloky „ by měly začít pracovat v nejbližších dnech “. Restartu elektráren podle RWE předcházely rozsáhlé práce na přípravě zařízení pro delší provoz s vysokou produktivitou. Přechodné období pro odchod zaměstnanců do důchodu bylo prodlouženo. Mluvčí koncernu Laeg uvedl, že údržba je nákladná a je potřeba vyměnit mnoho komponentů. Navíc byli přijati další lidé.
Jak deník uvádí, německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck označil návrat uhelných elektráren znečišťujících ovzduší za hořkou zprávu. Tento návrat je podle jeho názoru nevyhnutelný kvůli důsledkům rusko-ukrajinského konfliktu, který ovlivňuje dodávky plynu.
„ Cíl vyřadit uhlí do roku 2030 zůstává nezměněn ,“ opakovaně prohlásila německá vláda.
No uvidíme!