Greenpeace: transport jaderného odpadu z Německa do USA je ilegální (+ další jaderné zprávy)
- Podrobnosti
- ze světa / Ekologie|
- 2. říjen 2014|
- OIZP - Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí|
- 7516 x
Ruský jaderný koncern Rosatom dodá do roku 2023 osm jaderných reaktorů do jižní Afriky /
Horní Rakousko se obává opětovného oživení jaderné energetiky /
Greenpeace: transport jaderného odpadu z Německa do USA je ilegální /
Jaderná energetika ve Finsku: Rusko postaví novou jadernou elektrárnu.
Ruský jaderný koncern Rosatom dodá do roku 2023 osm jaderných reaktorů do jižní Afriky
Ruský jaderný koncern Rosatom dodá do roku 2023 osm jaderných reaktorů do jižní Afriky – na tom se dohodla tato ruská firma s jihoafrickou vládou v pondělí na okraji zasedání Mezinárodní agentury pro jadernou bezpečnost (MAAE). Firmě Rosatom přinese obchod 40 až 50 miliard dolarů (31 – 39 miliard euro), jak potvrdil šéf koncernu Sergej Kirijenko. Podle agentury Itar Tass budou plánované jaderné elektrárny první v Africe s ruskou technologií.
Také v arabském jaderném sektoru rozšiřuje Rusko své angažmá. Rosatom podepsal podle vlastních údajů dohodu s Jordánskem ohledně dodávky dvou jaderných reaktorů s kapacitou celkem 2.000 MW pro jadernou elektrárnu v provincii Sarka. Rosatom odhaduje investici na cca. deset miliard dolarů. O projekt se ucházelo také francouzsko – japonské konsorcium Mitsubishi Heavy.
http://www.focus.de/finanzen/news/wirtschaftsticker/unternehmen-russland-liefert-atomreaktoren-an-suedafrika-und-jordanien_id_4152364.html
Horní Rakousko se obává opětovného oživení jaderné energetiky
Před hrozícím oživením jaderné energetiky v Evropě varuje hornorakouský radní pro životní prostředí Radu Anschober (Zelení). Evropská komise stojí před rozhodnutím, kterým chce povolit miliardové subvence pro stavbu nové jaderné elektrárny ve Velké Británii.
V příštím týdnu by mělo v Evropské radě padnout rozhodnutí o finanční podpoře pro stavbu nové jaderné elektrárny Hinkley Point. Stručně řečeno jde o pevně stanovenou výkupní cenu pro proud z nových jaderných bloků, a to po dlouhá léta – o cenu, která je několikanásobně vyšší než aktuální cena elektřiny na trhu a vyšší než cena za solární energii, řekl Anschober.
Pokud britské miliardové subvence schválí ještě stará, právě odcházející Evropská komise, zvýší se tak šance, že se v Evropě podle tohoto vzoru financování postaví i další jaderné bloky. K takovým záměrům patří i nedávno zrušený plán na stavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín.
Anschober kritizuje fakt, že odcházející Evropská komise ještě může dostat příležitost o takto závažné věci rozhodnout a vyzývá rakouského evropského komisaře Johannese Hahna, aby se zasadil o odložení tohoto rozhodnutí na pozdější dobu.
/kráceno/
http://ooe.orf.at/news/stories/2671429/
Greenpeace: transport jaderného odpadu z Německa do USA je ilegální
Ekologická organizace Greenpeace považuje plánovaný transport jaderného odpadu ze zkušebního reaktoru v Jülichu do USA za protizákonný.
Podle ekologické organizace je převoz 152 kontejnerů Castor z meziskladu poblíž německého Aachenu do USA k přepracování v jaderném zařízení Savannah Rover Site v Jižní Karolíně v rozporu s německým jaderným zákonem, argumentuje Greenpeace a poukazuje na posudek právní kanceláře v Hamburku. Stejně jako Zelení dochází tento odborný posudek k závěru. Že se nejednalo o výzkumný, ale komerční reaktor, který v letech 1966 až 1988 dodal do německé sítě 1,5 miliard kilowatthodin elektřiny.
Sama Mezinárodní agentura pro jadernou bezpečnost MAAE zařadila Jülich na seznam komerčních sálů a je také v posudku hamburské právní kanceláře zmiňována. V takovém případě porušuje takový transport zákaz na přepracování vyhořelého jaderného paliva v zahraničí. Tento zákaz je v Německu v platnosti od roku 2005, zdůrazňuje hamburský právník Ulrich Wollenteit. Transport prý dále porušuje také zákon o konečném skladování jaderného odpadu, podle kterého radioaktivní odpady vyrobené na území Německa musí být také v zemi zlikvidovány.
http://www.focus.de/politik/deutschland/atomkraft-greenpeace-atommuelltransport-in-die-usa-illegal_id_4142017.html
Jaderná energetika ve Finsku: Rusko postaví novou jadernou elektrárnu
Finský kabinet schvaluje stavbu šestého reaktoru. Zelení na protest opouštějí vládu. Dvě třetiny obyvatel jsou proti obchodu s Ruskem
Stockholm – Finsko dál sází na jadernou energii. Vláda v Helsinkách dala ve čtvrtek zelenou stavbě nové jaderné elektrárny v zemi. Šestý reaktor ve Finsku – čtyři jsou v provozu a pátý v lokalitě Pyhäjoki se právě staví – má být ruským jaderným zařízením. Nejenom, že stavbou elektrárny bude pověřena dceřinná firma ruské státní společnosti Rosatom, ale má být současně i jejím provozovatel a majitelem největšího podílu akcií. Toto již několik měsíců diskutované rozhodnutí přimělo finské zelené k opuštění vládní koalice, do které patřili od roku 2011.
„Nebudeme akceptovat rozvoj jaderné energie," řekl předseda finských Zelených a ministr životního prostředí Ville Niinistö ještě před samotným vládním rozhodnutím. Podle výzkumů veřejného mínění odmítají celé dvě třetiny finských obyvatel tento jaderný obchod s Ruskem.
/kráceno/
http://www.taz.de/Atomkraft-in-Finnland/!146222/
Zdroj: http://oizp.cz/
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Objevilo se video skutečného místa dopadu rakety v Krivom Rogu
- VYSTÚPENIE GRÉCKEJ EUROPOSLANKYNE! To nemalo chybu!
- Prof. Peter Staněk s Dr. Josefem Skálou - Trump jako noční můra "elit" bez zásluh
- Z Russkoj Vesny (5.4. - 6.4.2025): Raketový úder na Krivoj Rog...
- Český minister neovláda percentá?
- Kursk: největší porážka za posledních 500 let