Zloději řvou chyťte zloděje
- Podrobnosti
- Blogy / DALŠÍ BLOGY|
- 7. červen 2019|
- milena doušková|
- 3171 x
Napsáno pro ty, co řvou jak nezvedené děti v Praze na Václaváku. Tyhle kauzy jsou jen zlomek toho, co nám vlády za 30 let provedly. Kauza Čapí hnízdo je proti tomu kapka v moři a mne by zajímalo, co vlastně chcete a koho tam chcete.
Zloději řvou chyťte zloděje
Napsáno pro ty, co řvou jak nezvedené děti v Praze na Václaváku. Tyhle kauzy jsou jen zlomek toho, co nám vlády za 30 let provedly. Kauza Čapí hnízdo je proti tomu kapka v moři a mne by zajímalo, co vlastně chcete a koho tam chcete.
Národ v ČR dospěl tak daleko, že se politici nejen postavili proti národu jako za totality, ale začali ho ve velkém okrádat, aniž by je někdo ze soudců, které mají ve své moci, potrestal. Proto tento trend podvodů a korupcí začal narůstat a bobtnat a najednou máme biliónové dluhy a napapané politiky, co se štítí vlastního národa a prodali by nás za groš.
————————————
Kauza Lidový dům
Miloš Zeman, Zdeněk Altner
Vleklý spor o vyplacení odměny advokátu Zdeňku Altnerovi, který ČSSD vyhrál spor o vlastnictví Lidového domu v Praze. Tato odměna má včetně penále činit celkem 337 milionů Kč.
————————————-
Aféra financování ODS
Václav Klaus a Lajos Bács a Radjiv M. Sinha
Aféra financování strany mrtvými dárci a netransparentními účty v zahraničí, která vyústila v tzv. „sarajevský atentát“ na Klause.
———————————-
Aféra Chemapol Václav Junek a Chemapol
Vytunelování průmyslového konglomerátu.
———————————
Kauza Mostecká uhelná
Kontroverzní privatizace Mostecké uhelné společnosti v 90. letech, kterou od roku 1999 prošetřuje česká policie a později i švýcarská prokuratura. Vyšetřování bylo třikrát odloženo, v roce 2012 počtvrté zahájeno.
Případ v roce 2005 začala prověřovat švýcarská policie, později na tamních účtech podezřelých zablokovala v přepočtu 13 miliard Kč. Doposud zde případ vyvrcholil v říjnu 2013 vynesením nepravomocného rozsudku federálního soudu ve Bellizoně, který vyměřil pěti českým manažerům (Antonín Koláček, Jiří Diviš, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký a Petr Kraus) nepodmíněné tresty odnětí svobody od 16 do 52 měsíců za podvod a praní špinavých peněz během privatizace Mostecké uhelné společnosti v roce 1999. Belgičan Jacques de Groote byl odsouzen k peněžitému trestu. Poslední obviněný Luboš Měkota se rozsudku nedožil, když zemřel náhle v březnu 2013 ve věku 55 na golfovém hřišti u Karlštejna. V listopadu 2013 pak soud nepravomocně rozhodl, že všechny zablokované peníze mají propadnout švýcarskému státu.
České orgány vyšetřování kauzy třikrát odložily s tím, že k trestnému činu nedošlo. V roce 2012 bylo trestní stíhání v této věci zahájeno počtvrté, když byl případ přidělen Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, které v květnu 2017 podalo obžalobu na pětici bývalých manažerů Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause a bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru.
Původně měli být obviněny i další osoby – Luboš Měkota (zemřel) a lobbista Pavel Musela (zbaven svéprávnosti).
——————————–
Vytunelování firmy Liberta
Ivo Svoboda a Barbora Snopková
ČSSD Vytunelování firmy Liberta ministrem financí Ivo Svobodou. Soud odsoudil exministra Svobodu, dále Snopkovou a Kratochvíla. Byli obžalováni z poškozování věřitele se škodou přes 19 milionů korun. Svoboda se Snopkovou čelili i podezření ze zpronevěry (škoda přes 5,6 milionu korun) a zvýhodňování věřitele (škoda přes milion korun). Žalobce navíc Snopkovou vinil z maření konkurzního řízení a jejího syna z pomoci při páchání tohoto trestného činu.
————————————
Aféra Gripen
Michael Žantovský, Alfons Mensdorff-Pouilly, Otto Jelinek, Richard Háva a Jan Kavan
Jeden z největších armádních skandálů není ani po deseti letech vyšetřen.
Česká vláda původně usilovala o nákup gripenů. Zakázku v hodnotě 60,2 miliardy korun schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Návrh ale nezískal podporu v parlamentu. Česko nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Pronájem skončí v roce 2015.
Podle Františka Riga měla investovaná suma pocházet z úplatků na nákup švédských stíhaček Gripen. Kraus naopak tvrdí, že se stal obětí Rigových dezinformací. Po odhalení aféry nebyla vyřešena otázka, kdo půjčil Krausovi dva miliony korun jako zálohu na projekt. Nejdříve tvrdil, že peníze patřily Rigovi, poté však do policejního protokolu uvedl, že si je půjčil od neznámého podnikatele z Pardubic, vložil je na účet své matky a poté poslal na účet ghanské agentury pro privatizaci. Na splátku dluhu si půjčil od dalšího podnikatele, tomu prý peníze v roce 2006 vrátil.
————————————–
IZIP
Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký
ODS Nefunkční projekt elektronické zdravotní knížky.
VZP vydala na konci června stručné oznámení, že vypověděla smlouvu firmě IZIP na provozování portálu pro komunikaci s lékaři a plátci. A že v lednu spustí novou platformu, kterou si bude provozovat sama.
Přeloženo to znamená, že VZP a potažmo stát s definitivní platností pohřbily poslední pozůstatky projektu, v němž za posledních dvanáct let utopily více než 2,2 miliardy korun.
ČSSD
Spekulace s lukrativními pozemky v okolí Prahy. V důsledku této aféry rezignoval tehdejší ministr zemědělství a zároveň předseda Pozemkového fondu ČR Petr Zgarba.
——————————-
Kauza Harrachov
Michal Kraus a Miloslav Vlček ČSSD
Během předsednictví Michala Krause v rozpočtovém výboru poslanecké sněmovny bylo výborem rozhodnuto o přidělení dotace na neziskové sportovní centrum v Harrachově. Místo neziskového sportovního centra byla dotace použita na výstavbu luxusního hotelu společnosti PV Real z Prostějova. Stejná firma postavila v sousedství hotelu několik apartmánových domů a v jednom z nich si v roce 2006 koupil byt Krausův, tehdy devatenáctiletý, syn Pavel. V roce 2009 si ve stejném domě koupil byt i Michal Kraus.
——————————-
Opencard
Pavel Bém a Roman Janoušek ODS
Náklady na projekt
Rámcový akční plán rozvoje informatiky počítal předběžně s celkovými náklady na Opencard od roku 2005 do roku 2008 ve výši 89,2 milionu korun. Skutečné náklady se však do března 2009 blížily 800 milionů Kč (z toho 504 milionů vynaložilo město, 217 až 232 milionů Dopravní podnik hl. m. Prahy, 40 milionů ROPID, nulové náklady vykazovala Městská knihovna) a dalších 225 milionů mělo město podle tehdejších informací vydat do konce roku 2009, takže celkové náklady v té době byly odhadovány na 1 miliardu. Odhady skutečných fixních nákladů na obdobný informačně-technologický projekt přitom činí 50 milionů Kč a variabilních 8 milionů ročně (při předpokládaném počtu 500.000 uživatelů a dvouleté fázi vývoje).
——————————-
Kauza Budišov
Zdeněk Doležel, Ladislav Péťa, Miloslav Řehulka, Marek Řičář, Věra Jourová
Též známá pod názvy „kauza Doležel“ nebo „kauza Péťa“ („Péťův“ gang). Údajná korupce při rozdělování dotací na opravu zámku v Budišově, která však nakonec potvrzena nebyla a všichni aktéři kauzy byli osvobozeni. Věře Jourové bylo přiznáno odškodnění za nezákonnou vazbu.
———————————-
Kauza bytů OKD
Aféry Bohuslava Sobotky
Kauza prodej OKD a bytů PRG
Rozhodnutím ministra hospodářství ČSFR z roku 1990 byly byty státního podniku OKD vloženy do nově vzniklé akciové společnosti OKD a.s. Podle právních analýz byla již tato privatizace v rozporu s tehdy platnými zákony. Většinový podíl akcií ve společnosti OKD získávají podnikatelé Viktor Koláček, Petr Otava a Jan Przybyla, resp. jimi vlastněná společnost KARBON INVEST a.s. 2004: Dokončení privatizace OKD. Stát prodává svou majetkovou účast (45,9% akcií) ve společnosti OKD a.s. bez výběrového řízení společnosti KARBON INVEST a.s. za 4,1 mld. Kč. (to indikuje údajnou tržní cenu OKD 8,9 mld. Kč). O této privatizaci rozhodla nejdříve vláda Vladimíra Špidly v březnu 2004 a následně po zvýšení ceny (z 2,4 mld. na 4,1 mld. Kč) vláda Stanislava Grosse v září 2004. O prodeji rozhodl jako ministr financí Bohuslav Sobotka. Odhadovaná škoda 64 miliard Kč. zdroj
———————————
Toskánská aféra
Marek Dalík, Mirek Topolánek, Martin Roman, Aleš Řebíček, Jiří Hodač, Martin Procházka a Milan Urban ODS, ČSSD
Setkání politiků a podnikatelů v Monte Argentario.
——————————-
Úplatkářská kauza „milion za zákon“
Jiří Dolejš a Čeněk Milota KSČM
Místopředsedové KSČM Dolejš a Milota tajně nahráni provokatérem deníku MF DNES, který se vydával za majitele sítě heren Jackpot, kdy byl Dolejš podle interpretace MF DNES ochoten prosazovat změnu zákona o loteriích za úplatek ve výši jednoho milionu korun. Dolejš 29. září rezignoval na funkci místopředsedy KSČM, ale odmítl rezignaci na poslaneckou funkci, kterou měl podle ústředního výkonného výboru strany zvážit.
———————————–
Kauza plzeňských práv
Milan Kindl, Ivan Tomažič, Marek Benda, Ivana Řápková a další
V r. 2009 se objevila řada nesrovnalostí na Fakultě právnické ZČU. Byla odhalena řada plagiátorství závěrečných prací včetně práce bývalého proděkana Ivana Tomažiče a případy desítek studentů, kteří školu „vystudovali“ za podezřele krátkou dobu – mezi nimi i přední členové policie či politici Marek Benda, Milan Chovanec nebo Ivana Řápková.
——————————
Kauza ROP Jihozápad
Jiří Trnka, Martin Půlpytel, Petr Podhola a Jiří Zimola ODS, ČSSD
Údajné machinace při rozdělování evropských dotací.
——————————–
Nákup obrněných transportérů Pandur
Ministerstvo obrany, Steyer, Jan Vlček, Marek Dalík
Úplatky za schválení nákupu.
Původně v roce 2006 schválila Paroubkova vláda nákup 199 transportérů (a opce na 40 dalších) za 20,8 miliardy korun. Koncem roku 2007 Topolánek od zakázky ustoupil kvůli údajnému porušení smluvních podmínek ze strany rakouské zbrojovky Steyr. Na jaře 2009 ale byla po rozhodnutí stejné vlády podepsána se stejnou firmou smlouva o nové zakázce, a to na 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.
——————————–
Kauza Drobil
Pavel Drobil, Dušan Fibingr, Martin Knetig a Libor Michálek ODS
Machinace s veřejnými zakázkami na SFŽP.
——————————
Kauza ProMoPro
Alexandr Vondra ODS
Nevýhodné zakázky při přípravě předsednictví EU.
——————————-
Obchod s dluhopisy ministra Kocourka ODS
Nejasný obchod s dluhopisy matky Martina Kocourka.
——————————-
Kauza ROP Severozápad
Petr Kušnierz, Pavel Kouda ODS, ČSSD
Machinace s evropskými dotacemi.
——————————–
Kauza odposlechů Béma s Janouškem
Pavel Bém, Roman Janoušek ODS
Zveřejnění odposlechů bývalého pražského primátora a pražského kmotra.
——————————–
Zadržení a obvinění Davida Ratha ČSSD
Zadržení hejtmana a poslance Davida Ratha pro podezření z přijetí úplatku.
————————————
Nákup armádních letounů CASA
Vlasta Parkanová, Miroslav Kalousek TOP 09
Podezření z nezákonného jednání v souvislosti s nákupem armádních letounů CASA. Spor o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání.
—————————————
Kauza Lessy
Petr Lessy, Jan Kubice
Petr Lessy pro údajné zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvu zbaven funkce prezidenta Policie ČR. Ještě téhož dne byl ve funkci nahrazen Martinem Červíčkem. 16. května 2013 byl Lessy obžaloby zproštěn.
————————————–
Amnestie Václava Klause
Václav Klaus, Petr Nečas, Zdeněk Koudelka, Pavel Blažek ODS, ČSSD
Ukončení řady kauz závažné hospodářské kriminality a korupce.
———————————
Kauza Nagyová
Jana Nagyová, Ivan Fuksa, Petr Tluchoř, Marek Šnajdr, Ondrej Páleník, Roman Boček, Milan Kovanda, Lubomír Poul aj., Radim Fiala, Ivo Rittig, Roman Janoušek ODS
Kauza způsobila pád české vlády a rezignaci premiéra Nečase na předsednictví v ODS.
———————————–
Kauza Čapí hnízdo
Andrej Babiš ANO 2011
Podezření na účelové čerpání dotací.
————————————
Kauza Lipno
Jiří Zimola ČSSD
Podezření jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly z porušení zákona o střetu zájmů, kdy si nechal stavět rekreační domy v Lipně nad Vltavou od svého podřízeného a známého Martina Bláhy, kterému zároveň schvaloval mnohamilionové odměny. Zimola kvůli tomu na funkci hejtmana rezignoval. Vzhledem k tomu, že se jednalo o podezeření ze spáchání přestupku, došlo po uplynutí jednoho roku k jeho promlčení.
———————————–
Kauza sportovních dotací
Miroslav Pelta, Simona Kratochvílová, Miroslav Jansta, Karel Březina, Soňa Fáberová a další ČSSD.
Též označována jako „kauza Pelta“. V důsledku této aféry podala ministryně školství Kateřina Valachová demisi. Jejím nástupcem se stal Stanislav Štech.
——————————-
Kauza zajišťovacích příkazů
Andrej Babiš, Alena Schillerová, Martin Janeček ANO 2011
Podezření na zneužití zajišťovacích příkazů Finanční správy k likvidaci firem.
———————————–
Kauza Kyrgyzstán
Miloš Zeman, Vratislav Mynář SPO
Lobbing prezidentské kanceláře v Kyrgyzstánu pro firmu Liglass Trading, která, ač nemá v daném oboru zkušenosti, nakonec vyhrála miliardovou zakázku.
——————————-
Kauza lithium
Spor o právo na těžbu lithia pod Cínovcem.
Za vlády premiéra Sobotky mezi Jiřím Havlíčkem, ministrem průmyslu a obchodu ČR za ČSSD, a firmou European Metals Holdings Ltd s formálním sídlem na Britských Panenských ostrovech, podepsáno společné memorandum, týkající se těžby a zpracování rudy lithia na Cínovci v okrese Teplice.
Těžba lithia na Cínovci
Společnost Geomet s.r.o., jejíž ovládající osobou je European Metals Holdings, má právo provádět výzkumné práce na ložisku Cínovci až do roku 2025, Státní podnik Diamo by tak mohl by provádět průzkum až od roku 2025, uvedl. Akcie EHM také k roku 2017 skupuje společnost Arca Capital slovenského finančníka, miliardáře a investora Pavola Krúpy. Těžba by podle australského investora mohla začít do roku 2022.
Vypovězení memoranda
Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner (nestraník za hnutí ANO) zaslal ve čtvrtek 1. března 2018 společnosti European Metals Holdings výpověď memoranda o těžbě lithia u Cínovce. Ministr Hüner tento krok během interpelací v parlamentu vysvětlil tím, že prohlášením o neplatnosti memoranda chtěl definitivně ukončit různé dezinterpretace a spekulace. Zhruba měsíc předtím, koncem ledna 2018, ministr oznámil, že má v úmyslu se společností EMH uzavřít dodatek k memorandu. Po kritice ze strany předsedy vlády v demisi Andreje Babiše však Tomáš Hüner od tohoto úmyslu ustoupil.
Dne 18. prosince 2018 provedli kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) ve státním podniku Diamo zásah, vyšetřování se údajně mělo týkat veřejné soutěže na výkup pozemků v oblasti Cínovce určených pro budoucí těžbu lithia.
——————————–
Kauza CzechTourism
Klára Dostálová, Aleš Pangrác ANO 2011
Vynakládání rozpočtových prostředků CzechTourismu ve prospěch vyvolených osob zprostředkovaně, mimo standardní úřední postup.
——————————-
Kauza Babišova syna
Andrej Babiš mladší, Andrej Babiš, Dita Protopopová, Petr Protopopov ANO 2011
Součást kauzy Čapí hnízdo.
——————————-
Střet zájmů Andreje Babiše ANO 2011
Čerpání evropských dotací firmou Agrofert
——————————-
Kauza Faltýnek ANO 2011
Údajné ovlivňování mýtného tendru ve prospěch firmy Kapsch.
Podezření z falšování výsledku hlasování
———————————
Rada hlavního města Prahy
Piráti, Praha sobě, TOP 09, STAN P
Podezření z falšování výsledku tajného hlasování o rekonstrukci Libeňského mostu za půl miliardy korun.
————————————
Privatizace Unipetrol
Během Sobotkova působení ve funkci ministra financí došlo k privatizaci společnosti Unipetrol. Původní vítěz privatizace Andrej Babiš totiž odstoupil od smlouvy a zamýšlený převod odmítl dokončit. Z původních sedmi uchazečů postoupily do druhého kola tři firmy – PKN Orlen, MOL a Shell. Kazašská firma KazMunaiGaz, která podle privatizačního poradce vlády nabídla nejvyšší cenu, byla vyřazena. Sobotka rozhodnutí zdůvodnil strategickými a bezpečnostními zájmy České republiky.Ve druhém kole předložila PKN Orlen jako jediná nabídku v termínu a ve stanovené cenové relaci V kauze čelili politici podezření, že si jako úplatek rozdělili jednu miliardu korun.
zdroj: http://www.na-septande.cz/jak-vidim-deni-kolem-sebe/zlodeji-rvou-chytte-zlodeje
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Štefec: Nehrozí nám ruský úder. Hrozí, že ho vyprovokujeme...
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (18.4.2025 - Velikonoční)
- Z Russkoj Vesny (16.4. - 17.4.2025): Výsadkáři 95. brigády chtějí vstoupit do Kyjeva...
- Velká americká show
- Michal Svatoš s Josefem Skálou - kouřové clony a reálné zákulisí ukrajinského konfliktu (14.5.2025)
- Čo zistila CIA o dnešnom Rusku
Související články