Dochází k poznání podloženému tvrdou realitou:"Ve vyloučených lokalitách bydlí hlavně ti, kteří ke vzniku a existenci vyloučených lokalit přispívají a to rozhodující měrou."
Se stejnou logikou vycházející z jasně pozorovatelných faktů uvádí, že pokud tito lidé nezmění svůj životní styl, nedojde ke zlepšení jejich situace. Ano, mnozí obyvatelé těchto čtvrtí jsou Romové a souvislost mezi stavem těchto míst a mentalitou obvyklou, nebo snad - bohužel - převládající u tohoto etnika je zřejmá.
Jestliže sami obyvatelé vyloučených lokalit a z nich jmenovitě Romové neučiní první krok, nemůže jim pomoci žádná Agentura pro sociální začleňování, protože začlenit lze pouze toho, kdo se začlenit chce, a nepomůže jim žádná nezisková organizace zabývající se v současnosti obvyklým způsobem "řešení" jejich problémů, totiž stěžováním si na rasismus. Je-li chybou většinové společnosti sklon k rasismu vůči Romům, pak v této věci rozhodující je chyba těch mnohých Romů, kteří si o tu nedůvěru a přezíravost přímo říkají.
Nedůvěra se poté stává oboustrannou a příčinu a následek už nelze rozlišit. Vždy však platilo a platit bude, že první krok ke zlepšení své špatné situace musí učinit ten, kdo se do ní dostal, byť by to bylo i nezaslouženě.
Jelikož se pan ombudsman ve svém příspěvku kromě jádra problému dotknul také zmíněných neziskových organizací a s nimi pracujících osobností a jejich chabých, nebo spíše záporných výsledků v této činnosti, je smutně logické, že se právě tito ozvali.
Tragikomickým výlevem věc pojal jakýsi ředitel organizace Romodrom Nikola Taragoš /2/. Server organizace Romea /3/ uvádí jeho vyjádření, kde pana Křečka obviňuje z neznalosti tématu, neodbornosti, populismu a snahy o vlastní prezentaci, a bude prý proto usilovat o jeho odvolání. Tím se ovšem z neznalosti tématu, neodbornosti, populismu a snahy o vlastní prezentaci usvědčil on sám, neboť zákony naší země jaksi neumožňuji odvolat ombudsmana jen proto, že se znelíbil nějaké neziskovce přisáté na státní rozpočet, jejímž zdrojem příjmů jsou daně řádně žijících a poctivě pracujících lidí. Ostatně, těchto neziskovek se v případě dalšího nedávného Křečkova drzého pojmenování reality ozvalo hned šestnáct! /2/.
V jedné věci se však pana Taragoše musím zastat: Jmenuje alespoň konkrétní příklad, kdy se lidé zařazení do projektu "Housing First" tak říkajíc postavili na vlastní nohy - našli si práci. To je jistě chvályhodné, ovšem není to nikterak v rozporu s činností pana ombudsmana, ba přímo naopak, neboť on se také - a úspěšně /4/ - zasazuje o to, aby příspěvky na bydlení mohli čerpat širší, chudobou ohrožené vrstvy obyvatelstva.
Ovšem pan ombudsman ve svém příspěvku na aktuálně.cz uvádí "A opět nám svá zjištění předkládá Agentura pro sociální začleňování, za jejíhož „začleňování“ se počet vyloučených lokalit ztrojnásobil."
Je tedy zřejmé, kdo se požáru snaží předcházet a kdo ho hasit. A také je vidět, kdo chce zakládat nové požáry vzájemné nedůvěry až nenávisti, jen aby se u toho tepla svým příživnickým způsobem ohřál.
Zdroje:
1) https://blog.aktualne.cz/blogy/stanislav-krecek.php?itemid=41919