Masaryk, Havel, Okamura atd.
- Podrobnosti
- Blogy / DALŠÍ BLOGY|
- 28. červenec 2018|
- František Chalupa |
- 4105 x
Možná si říkáte, co mají výše zmínění společného. Filosofa, disidenta a bývalého majitele cestovní kanceláře pro plyšová zvířátka spojuje jeden společný jmenovatel - populismus.
Ze začátku si musíme ujasnit, co to vlastně ten omílaný populismus znamená. Podle oxfordského slovníku jde o politickou aktivizaci společnosti proti estabilishmentu, který údajně přehlíží nebo potlačuje její zájmy.
Slovník samozřejmě nemluví o tom, zda je populista hodný nebo zlý, tuto radost autoři přenechali lidem v hospodách a na internetových fórech. Pojďme se na to tedy podívat.
V názvu článku jsem zmínil tři populisty, kteří by jako vypadli ze slovníkové definice. Masaryk dělal vše pro to, aby přesvědčil české obyvatele tehdejšího podunajského soustátí o své verzi dějin a o svém výkladu národní otázky. Český národ je údajně národem protestantů, jak dokazuje tradice návaznosti Husova myšlení přes Komenského, české bratry a vše je završeno národním obrozením volajícím do zbraně proti německému, katolickému zřízení. Teď tedy vyvstává otázka, zda byl populistou - "klaďasem" nebo populistou - "zločincem".
To samozřejmě záleží na tom, jak se díváte na tehdejší Rakousko-Uhersko a na nárok českého (později československého) národa na politické sebeurčení. Pokud podle vás skutečně rakouská garnitura přehlížela a potlačovala zájmy českého národa, je Masaryk hrdina, i když využíval argumentaci přitaženou za vlasy.
Václav Havel - člověk, který je oslavován především za své činy před rokem 1989. Jeho tehdejší činnost byla ve znamení boje s vládnoucí komunistickou stranou, která podle něj a mnoha dalších stála proti zájmům veřejnosti. Podněcování k hromadným stávkám proti estabilishmentu, které vyústilo listopadovými událostmi je dovršením populistického snažení o převzetí moci.
Poslední dobou je nám podsouváno, že být populista je něco nepřijatelného. Především však záleží, jaký je ten systém, proti kterému daný populista bojuje. Pokud elity skutečně obcházejí vůli lidu a přehlížejí jeho zájmy, je na místě proti takovým elitám brojit. Pokud to tak není, populista používá klamnou kampaň a manipuluje lidi, aby dosáhl vlastních cílů, je to právě ten populista -"zloduch".
Okamuru jsem tam dal samozřejmě schválně. Jeho strana je ze všech parlamentních subjektů nejradikálněji vymezena proti Evropské unii a proti její neschopnosti hájit hranice. Okamura tedy populistou je. Jde-li o populistu hodného či zlého tedy záleží na vašem pohledu na Evropskou unii. Příznivci EU se nám často snaží podsouvat, že právě Okamurův populismus je něco opovrženíhodného. Přitom velká část voličů vnímá jako nepřijatelnou Evropskou unii a volání do zbraně proti ní naopak vítá a to ze zcela legitimních důvodů.
Demokratická politika je založena na střetu pragmatických zájmů a názorů. Každý pohled má své místo do té míry, kolik lidí ho podporuje. K jednotlivému voliči se musí přistupovat jako k nositeli vůle části společnosti, přičemž váha hlasu voliče SPD je stejná jako váha hlasu jakékoli jiné strany. Za nepřijatelnou považuji argumentaci, že někdo manipuluje lidi, a proto jejich názory není třeba brát v potaz, jsou přece zmanipulovaní. Stejně tak by tito lidé mohli tvrdit, že je manipulováno s druhou stranou a rozhodnutí tohoto sporu nenastane nikde jinde než právě u voleb.
Autor: František Chalupa
Zdroj: https://frantisekchalupa.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=672440
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Anglosasi opúšťajú Ukrajinu
- Česká vláda navrhla zákon činicí beztrestným poškozování zájmů ČR ve prospěch USA
- Z PRONEWS (9.1. - 10.1.2025) Los Angeles: Plameny "vymazávají" Hollywood ...
- Z Russkoj Vesny (8.1.2025): Konec války a žádné členství v NATO, řekl Trump Kyjevu
- UKRAJINA, TERITÓRIUM DO ROKU 1650 - KAMENSKÝ a MRVA
- Fico o evropském superstátu a o protiopatřeních SR vůči Ukrajině ...
Související články