ERB Bank se snaží a prokázala skvělou odolnost
- Podrobnosti
- Blogy / DALŠÍ BLOGY|
- 23. červenec 2016|
- Mgr. Jan Skalička |
- 8138 x
Dne 17.6.2016 vydaly Hospodářské noviny odborný článek o ERB Bank, který bohužel nekriticky převzaly některé české ekonomické weby na svých stránkách. Jiné české weby se zase raději nechtějí vůbec angažovat v této věci. V souvislosti s tvrzením o situaci banky byly nejasnosti ohledně stavu moskevské spolupracující banky První česko-ruská banka, s.r.o. a české kooperující banky ERB Bank, a.s., neboť se jednalo o dva různé a samostatně působící ekonomické subjekty se shodným majitelem. Tvrzení o tom, že ERB Bank, a.s. je podle Hospodářských novin "na pokraji krachu", se nemělo vztahovat na český bankovní subjekt, ale na ruskou partnerskou banku, což se zdá být zřejmé též na webových stránkách pchrb.ru První česko-ruské banky, s.r.o. Podle českých právních předpisů mají české banky právní formu akciových společností, pokud působí pod licencí České národní banky, tak jako je tomu i v případě ERB Bank, a.s. Domnívám se proto, že shora uvedený článek se vymyká běžným pravidlům v tom, že hovoří o informacích od zdroje z banky, ale není v něm uvedeno z jaké banky, zda zdroj byl z České národní banky a nebo z ERB Bank, a.s., případně z jaké jiné banky.
Dále byl zmíněný článek zvláštní v tom, že Hospodářské noviny neměly ukončené prověřování v ERB Bank, a.s. a informace v něm uvedené, včetně vyjádření v článku, nebyly dotčenou bankou potvrzeny. Podle mých šetření to vypadá na úplně jiné příčiny vzniku událostí, následně potom ve vztahu k mimořádným opatřením ze strany ČNB. Jak mně v odpovědi na můj písemný dotaz dne 28.6.2016 potvrdil pan Ing. Štefan Veselovský, člen představenstva ERB Bank, a.s., tak zmiňovaný článek v Hospodářských novinách "nebyl s představiteli banky před otištěním konzultován a ani jimi verifikován". "Banka od samého počátku vyvíjí veškeré úsilí k tomu, aby omezení trvající již od března tohoto roku byla ukončena co nejdříve", uvedl dne 28.6.2016 shora jmenovaný člen představenstva ERB Bank, a.s.
Pochybnostem o vyváženosti článku v Hospodářských novinách může nahrávat i skutečnost, že ačkoliv je ERB Bank, a.s., podle tvrzení v článku ze dne 17.6.2016, vydaném v Hospodářských novinách, "na pokraji krachu", tak dosud k žádnému "krachu", během pěti týdnů ode dne zveřejnění článku, nedošlo, což samozřejmě snižuje věrohodnost tvrzení Hospodářských novin. Na článku o ERB Bank, a.s., vydaném v Hospodářských novinách dne 17.6.2016, překvapuje také jeho protichůdný závěr, a to oproti celému jeho zápornému předchozímu vyznění a dikci. Závěrem Hospodářské noviny připouštějí možnost navýšení kapitálu této sesterské banky, a tím i její záchranu a následné další působení ERB Bank, a.s. na bankovním trhu v České republice.
Ředitel odboru komunikace České národní banky, pan Marek Zeman, na můj urychlený telefonický dotaz ze dne 20.6.2016, zda může potvrdit, jak informovala ERB Bank, a.s. své klienty, že se banka velmi snaží a s ČNB intenzivně jedná, odpověděl, že "to může být pravda". K věcem ohledně dikce článku, vydaného dne 17.6.2016 v Hospodářských novinách, pan Marek Zeman, ředitel odboru komunikace ČNB, dnem 20.6.2016 na moji otázku, zda by nebylo správné, aby se ČNB alespoň nějak vyjádřila, mně do telefonu sdělil, že "ČNB nebude na svých stránkách zveřejňovat reakci na tento článek Hospodářských novin". Pan ředitel odboru komunikace ČNB dále zmiňoval, že "probíhá správní řízení, takže se Česká národní banka nemůže k věci vyjadřovat".
Dne 22.6.2016 ještě ČNB písemně odpověděla na můj dotaz, že "výsledek správního řízení vedeného ČNB s ERB Bank, a.s. není možné předjímat", a na základě toho si myslím, že Česká národní banka ani sama neví, jak a kdy přesně správní řízení skončí. Česká národní banka na moje otázky uvedla, že: "Obecně lze dále říci, že správní řízení vedená s bankami patří mezi skutkově a odborně velmi složitá správní řízení". "Vliv na délku trvání správního řízení má také odborná a skutková náročnost konkrétního případu", tvrdila dále v obecné rovině Česká národní banka ve své písemné odpovědi. Pan Ing. Štefan Veselovský, člen představenstva ERB Bank, a.s. v odpovědi na můj písemný dotaz napsal dne 28.6.2016, že cituji: "Dosavadní jednání jsou složitá, takže zatím nelze s jistotou predikovat, kdy budou uzavřena".
Během světové finanční krize v letech 2008 až 2009 se Česká národní banka poučila na pádu největších bankovních domů ve Spojených státech amerických. A tak se po krachu Lehman Brothers a jiných bankovních domů v USA objevila potřeba nových regulativ ze strany ČNB vůči bankám s českou licencí, což nyní může napomoci České národní bance při úspěšném řešení vzniklé situace.
Od roku 2010 se debatovala řada omezení ze strany ČNB ve smyslu limitů pro odvody sesterských a nebo dceřiných bank vůči jejich sesterským či mateřským bankám v zahraničí. Byla dále přijímána opatření na ochranu zavedených bank v České republice, před odváděním kapitálu na účty všech spolupracujících bankovních společností do zahraničí. Podle vyjádření České národní banky ze dne 17.6.2016 k mému dotazu na délku trvání tohoto správního řízení a řešení aktuální situace ERB Bank, a.s. "časový horizont vydání meritorního rozhodnutí ve správním řízení nelze předem odhadnout, neboť délka správního řízení závisí i na faktorech, které nemůže Česká národní banka ovlivnit." Dne 22.6.2016 "Česká národní banka uvádí ohledně faktorů ovlivňujících délku správního řízení, že nemůže sdělovat informace o průběhu konkrétního správního řízení". Obecně se mezi vnější faktory řadí například návrhy účastníka řízení jako jsou třeba návrhy na provedení dokazování (listinné důkazy, svědecké výpovědi, znalecké posudky, apod.), žádosti o ústní jednání a řádné a mimořádné opravné prostředky, žádosti o prodloužení lhůty k provedení konkrétních úkonů, atd. Správní řízení se může v obecné rovině protáhnout i tím, že jeho účastník jedná pomaleji nebo dokonce prodlužuje délku trvání řízení svojí nečinností nebo změnou právního zástupce, jak mně vysvětlila rovněž dne 22.6.2016 Česká národní banka ve svém písemném vyjádření.
Při diskutování hypotetických situací, jak by mohlo dojít k záchraně sesterské banky oproti blízké kooperující bance spojené jedním majitelem, se též v minulosti v televizi objevily i takové vize účastníků debat, že by například mohla vyhlásit úpadek zahraniční sesterská banka, protože by si již Česká národní banka situaci sama ohlídala, když by nedovolila odeslat kapitálovou pomoc ze samostatné sesterské banky, která působí odděleně na našem českém bankovním trhu, do spolupracující banky spojené jedním majitelem v zahraničí. Na výši odesílané podpory sesterským bankám existují určitě přesně stanovené limity, na jejichž dodržování při platbách do zahraničí stále dohlíží Česká národní banka. To samé se týká i mateřských bank. To, že máme u nás poprvé po tolika letech pozastavenou licenci v některé z českých bank, se jeví jako závažné vybočení z normálu posledních patnácti let.
Budiž k dobru České národní bance, že zajistila různorodost českého trhu. Tak mezi českými bankami bylo již před tím vidět u nás kooperující banky se svým majitelem například z Itálie, Francie, Rakouska, Belgie, ale i z Ruska, což nebylo dříve zdůrazňováno, neboť Evropsko-ruská banka nepatřila mezi čtyři největší banky na českém bankovním trhu. Dne 19.6.2015 došlo ke zvýšení základního kapitálu Evropsko-ruské banky, a.s., a to o částku 180.000.000,- Kč na sumu 946.000.000,- Kč, takže tato banka stále patří k malým hráčům na českém bankovním trhu, nicméně mezi klienty je velice oblíbená.
Ve druhé polovině roku 2015 se hospodaření ruské sesterské banky s názvem První česko-ruská banka v Moskvě zhoršilo hlavně z důvodu poklesu obchodních a ekonomických vztahů mezi ČR a Ruskem, potažmo mezi Ruskem a celou Evropskou unií. S účinností ode dne 5.8.2015 se plánovaně přejmenovala kooperující banka v České republice z Evropsko-ruské banky, a.s. na ERB Bank, a.s. z důvodu částečného směřování na další klientelu, když původní zaměření na česko-ruský obchod už nebylo jedinou bankovní strategií a sesterská banka chtěla rozšiřovat svůj záběr na evropském trhu. Dne 9.3.2016 se stala ERB Bank, a.s. účastníkem Evropského platebního systému TARGET 2, a to "na základě splnění všech provozních a technických předpokladů, což potvrdila svým osvědčením ze dne 26.2.2016 Národní banka Slovenska (NBS), prostřednictvím které ERB Bank, a.s. o účast v tomto systému zažádala", jak uvedla dne 10.3.2016 ERB Bank, a.s. na svých webových stránkách mezi novými tiskovými zprávami. Na podporu rozšíření své působnosti o oblasti exportního financování a pojištění exportu a financování zahraničně- obchodních aktivit svých klientů podepsala ERB Bank ještě v létě minulého roku bilaterální dohodu s Eximbankou Slovenské republiky.
Bohužel stav sesterské banky se dále zhoršoval, neboť První česko-ruská banka v Moskvě nakonec zavedla limity na výběry. V březnu roku 2016 už byl denní limit na hotovostní výběr u sesterské banky ve výši 100.000,- ruských rublů, ale v tuto dobu se již její kooperující banka v České republice nacházela pod tzv. "předběžným opatřením" ze strany České národní banky. Sesterská banka v Rusku měla následovně poslední březnový týden od 24.3.2016 otevřenou jenom jednu pobočku v každém z ruských velkoměst, což je možné se dočíst na jejích webových stránkách pchrb.ru a dnem 1.4.2016 vyhlásila První česko-ruská banka, s.r.o. úpadek a ztrátu schopnosti vyplácet vklady (tzv. Vznik pojistné události), a proto ve stanovené lhůtě začal uhrazovat od 15.4.2016 ruský systém pojištění vkladů tamní vklady do výše 1,4 milionu rublů prostřednictvím vybrané banky pro výplatu náhrad. Situace výplaty náhrad vkladů se týká První česko-ruské banky, s.r.o., nikoliv ERB Bank, a.s. Dnem 7.4.2016 byla již v Ruské federaci vybrána banka Chanty-Mansijskij bank Otkrytije pro výplatu pojištěných vkladů od ruské organizace Agentstvo po strachovaniu vkladov (ASV), což je ruská obdoba našeho Garančního systému finančního trhu, dříve u nás nazývaného Fond pojištění vkladů (FPV).
Od nedávné doby se ERB Bank úspěšně potýká s nadměrnými výběry klientů, neboť řada z nich předčasně zrušila termínované vklady nebo i běžné či spořící účty, přičemž ERB Bank, a.s. prokazuje mimořádnou odolnost v této těžké chvíli. Podle údajů zaokrouhlené bilanční sumy ke konci minulého roku ve výši 6.583.000.000,- Kč a ke konci prvního čtvrtletí letošního roku 5.809.000.000,- Kč se bance snížila bilanční suma v důsledku výběrů pouze o 11,75 % a takový výsledek rozhodně svědčí ve prospěch ERB Bank, a.s. Proto bude nutné s ERB Bank nadále počítat jako se stabilní a silnou bankou při dalším postupu během řešení správního řízení s ČNB. Brzy budou zveřejněny údaje o hospodaření a stavu banky na konci druhého čtvrtletí r. 2016. Podle ústního prohlášení jednoho z členů představenstva Expobank, a.s. tato banka o kapitálovém vstupu do ERB Bank, a.s. neuvažuje, a ani nebude tento postup v nejbližší době navrhovat. Domnívám se, že i na konci druhého čtvrtletí 2016 bude mít ERB Bank, a.s. zajímavou bilanční sumu. Podle vyjádření pana Ing. Štefana Veselovského, významného člena představenstva ERB Bank, a.s. bude za celé druhé čtvrtletí 2016 stav propadu bilanční sumy asi necelých 7 procent, jak mně sdělil telefonicky dne 15.7.2016. Česká národní banka se dne 22.6.2016 vyjádřila na můj dotaz ohledně bilanční sumy ERB Bank, a.s. tak, že: "Výše uvedená čísla dokumentují pokles bilanční sumy v 1. čtvrtletí roku 2016 o 774 milionů Kč, který byl zapříčiněn zejména výběrem vkladů klientů." "Ve 4. čtvrtletí roku 2015 naopak došlo k nižšímu poklesu bilanční sumy, a to o 241 milionů Kč", uvedla ve vyjádření ze dne 22.6.2016 Česká národní banka.
Podle názoru dvou manažerů ČSOB, kteří by si nepřáli být jmenováni, jelikož nejsou oficiálně oprávněni se vyjadřovat k situaci ERB Bank, a.s., bude sestra v Rusku v problémech, ale českou společnost se podaří zachránit. Taktéž ČNB, na můj dotaz k omezení přijímání plateb a poskytování úvěrů, uvedla písemně dne 13.5.2016, že "tato skutečnost v žádném případě nevede k závěru, že by všechny případy, kdy je vydáno předběžné opatření zakazující úvěrové instituci přijímat vklady nebo poskytovat úvěry, vedly k tomu, že výsledkem správního řízení bude odnětí licence nebo povolení k činnosti". Z vyjádření ČNB je možné dále vyčíst, že "vždy záleží na individuálních okolnostech daného případu". Velké starosti dělá situace ERB Bank, a.s. rovněž řadovým zaměstnancům Expobank, a.s., kteří mají ERB Bank, a.s. opravdu rádi a mají tam spoustu kamarádů, jak mně řekli. Dne 10.5.2016 ve 14:26 hodin se k situaci vyjádřil ředitel pobočky Praha z Českomoravské záruční a rozvojové banky, pan Ing. Jiří Jež, který na můj dotaz vyjádřil nad vzniklou situací lítost, protože s ERB Bank probíhá dlouhou dobu výtečná spolupráce na akreditivech při obchodování s Ruskem, jak bylo uvedeno rovněž na stránkách ERB Bank, a.s. Pan ředitel měl na celou věc svůj osobní názor, že "situace v ERB Bank, a.s. nakonec dobře dopadne" a banka se vrátí ke svým obchodům v plném rozsahu. Z webových internetových stránek ERB Bank, a.s. dále vyplývá, že s ní Českomoravská záruční a rozvojová banka spolupracuje od roku 2013 při poskytování záruk na úvěry od ERB Bank, a.s. na základě vzájemných dohod mezi jmenovanými bankami. Malí a střední podnikatelé měli díky programu ZÁRUKA větší šanci získat provozní či investiční úvěr až ve výši 20 milionů českých korun od vybraných bank a o poskytnutí záruky zjednodušeným způsobem mohli žádat též klienti ERB Bank, a.s., se kterou Českomoravská záruční a rozvojová banka uzavřela dohodu o spolupráci právě v této oblasti, jak se dočteme na webových stránkách ERB Bank, a.s.
Vzpomínám si na odborné debaty v České televizi s cílem osvětlit divákům jakým způsobem by ČNB dokázala zabránit pádu sesterské banky v situaci krachu její zahraniční spřízněné banky. Regulace ČNB přísně ošetřila postupy a limit možných podpor spřízněným bankám se souhlasem ČNB. Odvod kapitálu z českých kooperujících bank svým spřízněným bankám do zahraničí dlouhodobě monitoruje ČNB a je předmětem odborné péče bankovního dohledu České národní banky. Podle vyjádření České národní banky ze dne 16.5.2016 "ČNB postupuje v rámci pravidel stanovených pro správní řízení k co možná nejrychlejšímu řešení předmětného případu". Věřím, že Česká národní banka si dokáže odřídit situaci dobře, aby ERB Bank, a.s. mohla pokračovat ve svém běžném provozu co nejdříve. ERB Bank, a.s. již splnila celou řadu požadavků ze strany ČNB, včetně změny obchodního plánu, vylepšení řízení rizik, výrazného snížení úrokových sazeb od 1.4.2016 a úpravy debetních sazeb u českých korun, lepší implementace směrnic EU, atd. Informace je možné průběžně vysledovat v rubrikách Úrokové sazby a Kariéra na webových stránkách banky, přičemž je možné z nich udělat pozitivní závěry, i když ERB Bank, a.s. ani Česká národní banka se přímo k obsahu správního řízení nevyjadřují a ani nemohou vyjadřovat.
ERB Bank, a.s. velmi úspěšně zvládla výměnu korespondenčních bank, kdy nejprve po pádu svojí sesterské banky rychle vybrala korespondenční banku Derzhava JSBC (SWIFT kód DERZRUMMXXX) a následně dlouhodobě korespondenční banku Globex Bank (SWIFT kód GLOBRUMMXXX), která splňuje všechny parametry požadované Českou národní bankou z hlediska evropské unijní legislativy. Původně byla korespondenční bankou sesterská První česko-ruská banka v Moskvě. Všechny shromážděné informace naznačují, že ERB Bank, a.s. je nadále spolehlivým partnerem pro všechny své klienty. ERB Bank, a.s. úspěšně pokračuje ve svém každodenním provozu a snaží se intenzivně jednat s ČNB na opětovném rozšíření poskytování všech svých bankovních služeb. V ERB Bank, a.s. je možné si vyměnit také exotické měny na dovolenou. Banka nabízí turecké liry nebo chorvatské kuny za velice příznivé kurzy. Odezva na webových stránkáchforum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php je pozitivní. Například, že ERB Bank, a.s. dne 26.4.2016 diskutérovi Bond2 "vyplatila co měla a Termínovaný vklad FIX po roce + úroky jsou na účtu". Rovněž diskutér Tomason87 je velmi spokojen a dne 17.6.2016 napsal, že banka mu "vyplatila vklad s úroky, z dnešního pohledu to byly úplné žně". Také vyjádřil svoji lítost nad současnou situací.
Tvrzení, zveřejněná v médiích dne 21.7.2016, ohledně údajného trestního oznámení ze strany České národní banky, jsou stále jen domněnkami jako dříve a nadále platí bankovní licence pro ERB Bank, a.s. a také presumpce neviny. Informace v médiích, které se objevily dne 21.7.2016, vycházejí asi z přání a nebo ze zákulisních informací od některých velkých konkurentů, spíše než z reálných skutečností, a navíc jsou velmi zastaralé, protože otázku dluhopisů řešily dne 17.6.2016 Hospodářské noviny, takže toto zpravodajství je staré pět týdnů. Téma dluhopisů se v médiích dne 21.7.2016 už pouze rozbabrává a zveličuje. Na informaci, že se údajně stal trestný čin, jsem narážel totiž při přípravě tohoto článku u bankovní konkurence již před dvěma až čtyřmi měsíci. Je možné, že některým bankám mohly vadit vysoké úroky, které ERB Bank, a.s. poskytovala svým klientům. Každopádně nepokládám tvrzení v tisku ze dne 21.7.2016 k otázce dluhopisů za důležitá a opodstatněná, když se potom může ukázat, že všechno je ve skutečnosti jinak.
Závěrem je třeba zdůraznit, že podle informace od pana Ing. Štefana Veselovského, člena představenstva ERB Bank, a.s., který je zároveň zástupcem generálního ředitele ERB Bank, a.s. a také vrchním ředitelem klientského úseku 100, se banka zabývá všemi otázkami průběžně a intenzivně, "včetně otázky posílení kapitálu banky", jak uvedl tento představitel banky dne 28.6.2016. Na základě mého posledního telefonického dotazu o dalším vývoji celkové situace kolem ERB Bank, a.s. pak tento představitel banky do telefonu uvedl dne 22.7.2016, že pan majitel ERB Bank, a.s. Praha, pan Roman Jakubovič Popov, pracuje spolu s celým představenstvem této banky na přijetí opatřeník úspěšnému vyřešení vzniklé situace.
Mgr. Jan Skalička, analytik
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- POSLEDNÍ RUSKÉ VAROVÁNÍ !!!
- Washingtonem včera večer českého času začal obcházet strach z Ruska!
- Čelíme mimořádné události. Washington se rozhodl jít do války s Ruskem.
- Panika ve Washingtonu: “Nechceme válku s Ruskem”
- Ruské velení se připravuje na jadernou válku
- Aniž jsme si toho stačili povšimnout, objevila se nám tu technologická, civilizační propast...
Související články