Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Absurdita: Dotace na drahé emisní povolenky

Továrny dostanou od Ministerstva životního prostředí 776 milionů korun. Bude to kompenzace emisních povolenek, které musely zaplatit.
Chápete tu šílenou absurditu?

Evropská unie zavedla emisní povolenky, aby všemožné producenty emisí CO2 nutila k jejich snižování. Jenže celý systém je nastaven tak zvláštně, že se s povolenkami spekuluje a jejich cena v posledních měsících brutálně vyrostla. Dostala se až ke 100 eurům za tunu, zhruba před dvěma lety byla přitom jen asi 15 eur za tunu.

Společně s inflací, šíleně drahou elektřinou a plynem to spoustu evropských firem začíná dostávat do existenčních problémů. A jaká je reakce Evropské unie či členských států? Pokud byste si logicky mysleli, že se připraví nějaká reforma systému povolenek, nebo třeba jejich alespoň dočasné zrušení, tak byste se spletli. Místo toho totiž přijde oblíbený nástroj – dotace.

  • absurdita-dotace-na-drahe-emisni-povolenky
  • absurdita-dotace-na-drahe-emisni-povolenky

Takže výsledkem je, že firmy zaplatí za povolenky do státního či evropského rozpočtu, a potom z něj zase dostávají zpátky dotace. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle je absurdní.

Zajímavé je také vysvětlení Ministerstva životního prostředí, proč se ty dotace budou vyplácet. Jejich účelem je totiž předejít riziku takzvaného úniku uhlíku. To v překladu znamená, zabránit tomu, že firmy přesunou výrobu do zemí, kde žádné emisní povolenky nebudou muset platit. Podle ministerstva by tím totiž došlo ke zvýšení globálních emisí skleníkových plynů.

Chápu, že Ministerstvo životního prostředí zajímá právě tohle hledisko. Jsou zde ale samozřejmě i další. Pokud firmy přesunou výrobu mimo unii, vzroste nezaměstnanost, sníží se výběr daní a odvodů, výrobky se budou vozit odněkud z Asie, čímž budou pro nás dražší. Tahle rizika by asi řešilo Ministerstvo průmyslu a obchodu popř. Ministerstvo sociálních věcí. Jestli řeší, to nevím.

Už by ale opravdu měli všichni evropští politici dát hlavy dohromady, protože situace začíná být kritická. Evropa bojuje s emisemi prakticky sama. Přitom z těch světových produkuje už jen asi 7 procent. Globální emise neustále rostou. Stejně tak rostou ceny všeho a po desetiletích klidu se navíc bojíme, že nám bude zima a nebudeme mít elektřinu. Tenhle problém asi dotace nevyřeší. Jsem zvědav, jestli zná Evropská unie i jiná řešení.

Autor: Marek Hurt

Zdroj: https://marekhurt1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=788681

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře