Zákaz masek Anonymous je protiústavní, říkají ochránci občanských práv
- Podrobnosti
- Doporučujeme / CFP! doporučuje|
- 18. květen 2012|
- Pirati.cz|
- 7435 x
Martina Menclová se 4. dubna 2012 zúčastnila ohlášeného protestního shromáždění proti mezinárodní smlouvě ACTA. „Přestupku proti právu shromažďovacímu se Martina Menclová dopustila tím, že jako účastník shromáždění měla obličej zakrytý způsobem ztěžujícím a znemožňujícím její identifikaci – měla na obličeji bílou masku,“ uvádí v oznámení policejní ředitelství ředitelství na Praze 1 se sídlem v Krakovské ulici. Za údajný přestupek vyměřil Úřad městské části Praha 1 invalidní důchodkyni z Prahy pokutu 500 Kč.
Co všechno je podle současného shromažďovacího zákona nelegální?Problémem je novela zákona o shromažďování, kterou v roce 2009 navrhl jako přílepek František Bublan (ČSSD). Novela vyškrtla dodatek, že zákaz masek platí pouze při probíhajícím policejním zákroku. Na všeobecném zákazu masek se kupodivu shodli poslanci ČSSD, ODS, KDU-ČSL, Strany zelených i KSČM, přičemž všeobecný zákaz odůvodnili tím, že masky zneužívali extrémisté. Připomeňme, že povinné identifikace využila v březnu 2010 právě ČSSD, která svoje odpůrce na shromážděních fotografovala a jejich fotografie umisťovala na svůj web.
Dnes tak v zákoně zůstává jen odstavec:
„Účastníci shromáždění nesmějí mít obličej zakrytý způsobem ztěžujícím nebo znemožňujícím jejich identifikaci.“
Ten se paradoxně vztahuje i na líčidla, folklórní masky, parodie a jiné politické projevy, jak uvádí komentář právníků ke shromažďovacímu zákonu.1)
Česko má nejtvrdší zákaz v Evropě
Problematické ustanovení kritizovaly neziskové organizace. Ministerstvo vnitra problematičnost ustanovení připouští:
„V případě zákazu jakéhokoliv maskování na shromáždění, možnosti rozpuštění shromáždění a postihu za přestupek v případě porušení zákazu lze doporučit v rámci metodického vedení důrazné upozornění na nutnost ústavně konformní a uvážlivé aplikace těchto změn.“
Na problém upozornili i akademici, kteří v komentáři k novelizovanému zákonu označili novelu za „hraniční z ústavněprávního hlediska“2). Bezpodmínečný zákaz maskování nemá v sousedních státech obdoby.
Současný zákon umožňuje účastníky za nošení masek pokutovat a dokonce shromáždění rozpustit, proto Piráti navrhnou jeho přezkum Ústavnímu soudu. Pirátům navíc vadí, že podle současného zákona je účastník shromáždění závislý na libovůli policisty a právo mu neposkytuje žádnou ochranu.
„Proti rozhodnutí o přestupku podáme odpor a následně navrhneme, aby byl zákaz masek zrušen Ústavním soudem. Není přeci možné lidem zakazovat masky a líčidla na sportovních, folklórních a politických shromážděních, která probíhají zcela pokojně,“ uvedl Jakub Michálek.
Odkazy
-
Projednávání návrhu
-
návrh (strana 18, poslanec František Bublan),
-
-
Text zákona č. 84/1990 Sb., o právu shromažďovacím
-
Iuridicum Remedium: Podněty k zákonu o právu shromažďovacím
Kontakt
-
Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů, 737 943 770
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Francouzský krátký animovaný film. No to si dovolili hodně!!
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (26.03.2025)
- Konečně se našel někdo odvážný!
- Z PRONEWS (25.3.2025): Rusko předalo USA mapu...
- Z PRONEWS (29.3. - 30.3.2027): Moskva: Na Západě se "domnívají", že došlo k pokusu o atentát ...
- Z PRONEWS (24.3. - 25.3.2025): Velká ruská operace v Sýrii...
Související články