Pozvánka na promítání a diskusi: Cestovní mapa k Apartheidu, pátek 27. dubna od 19.00, Cross Club, Praha
- Podrobnosti
- Doporučujeme / CFP! doporučuje|
- 17. duben 2012|
- .|
- 4541 x
Po filmu bude následovat panelová diskuse, které se zúčastní novinářka Tereza Spencerová, redaktorka (nejen) zahraničních stránek Literárních novin, aktivisté ISM, kteří strávili několik týdnů na okupovaném Západním břehu a to zejména v Hebronu, kde se srovnání s apartheidem nabízí na první pohled a aktivistka ISM Eva Nováková, která bude hovořit o hnutí bojkotu, stahování investic a uvalování sankcí na Izrael (BDS), inspirovaném podobným hnutím, které přispělo k ukončení apartheidu v Jižní Africe.
Promítání a diskuse jsou součástí Májových akčních dnů.
Cestovní mapa k Apartheidu
Ana Nogueira je běloška pocházející z Jižní Afriky a Eron Davidson je izraelský občan židovského původu. Jejich osobní zkušenosti využívají režiséři tohoto filmu při zkoumání analogie apartheidu, běžně používané při popisu izraelsko-palestinského konfliktu.
Cestovní mapa k Apartheidu je jak historickým dokumentem o vzestupu a pádu apartheidu v Jižní Africe, tak filmem poukazujícím na to, proč tolik Palestinců a Palestinek dnes cítí, že žijí v systému apartheidu, a proč s nimi souhlasí stále více lidí po celém světě.
Přestože není dokonalá, analogie apartheidu poskytuje užitečný rámec pro diskusi o složitých problémech, kterým Izraelci a Palestinci čelí. Tento film je zkoumá do hloubky a porovnává mnohé zákony a nástroje, používané jak Izraelem, tak Jižní Afrikou v době apartheidu. Divákům představuje život Palestinců na Západním břehu, v pásmu Gazy a na území dnešního Izraele a s pomocí uznávaných analytiků, věnujících se tomuto tématu, jim umožňuje získat hlubší porozumění celého konfliktu. V kombinaci s archivními materiály a vzpomínkami obyvatel Jižní Afriky tvoří tento film ucelený obraz o tom, proč je tato analogie používána stále častěji a jaký má dopad na hnutí proti okupaci Palestiny, a to jak v rámci okupovaných území a Izraele, tak mezinárodně.
Ohlasy
„Cestovní mapa k Apartheidu je děsivým odhalením unikátního izraelského systému oficiální diskriminace.“
– Naomi Klein, spisovatelka a filmařka
„Cestovní mapa k Apartheidu ukazuje, že používání termínu ‘apartheid’ k popisu systému izraelského útlaku Palestinců není pouhou analogií ani jeho volným použitím. Tento termín naopak výstižně popisuje systém, odsouzený mezinárodním společenstvím, ale v případě Palestinců tolerovaný příliš mnoha vládami na celém světě. Nejen, že tento film prohlubuje divákovo porozumění systému izraelského útlaku (a jihoafrického systému apartheidu), ale inspiruje jej k solidaritě s palestinským lidem a aktivnímu hledání míru a spravedlnosti pro Izrael a Palestinu. Intenzita tohoto filmu mne zcela uchvátila.“
– Bill Fletcher, bývalý prezident organizace TransAfrica Forum
“Film měl obrovský úspěch v rámci našeho Týdne proti Apartheidu. Jasným způsobem vysvětluje základy těm, kteří o situaci v Palestině a Izraeli mnoho nevědí a zároveň neposunuje debatu o krok nazpět. Může být promítán aktivnímu a informovanému publiku i takovému, co o problematice nemá žádné informace. Například jeden student, který viděl naše plakáty a považoval je za pobuřující, přišel na konferenci, aby se s námi přel, ale namísto toho změnil názor. Po zhlédnutí filmu si koupil tričko BDS (kampaň bojkotu, stahování investic a uvalování sankcí) a rozhodl se stát členem naší skupiny a přijít na další schůzku! Bylo tam několik dalších studentů, kteří udělali to samé.“
– Lucy, IAW Brusel
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Francouzský krátký animovaný film. No to si dovolili hodně!!
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (26.03.2025)
- Konečně se našel někdo odvážný!
- Z PRONEWS (25.3.2025): Rusko předalo USA mapu...
- Z PRONEWS (29.3. - 30.3.2027): Moskva: Na Západě se "domnívají", že došlo k pokusu o atentát ...
- Z PRONEWS (24.3. - 25.3.2025): Velká ruská operace v Sýrii...
Související články